بررسی مهم ترین دلایل ریجکت ویزای آمریکا

کشور آمریکا به عنوان سرزمین فرصت‌ها شناخته شده و در نتیجه زندگی در این کشور آرزوی بسیاری از مردم جهان است. هر ساله میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا برای اخذ ویزای آمریکا درخواست می‌دهند. اما اداره مهاجرت آمریکا قوانین سختگیرانه‌ای برای اعطای ویزا داشته و بروز کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند تبدیل به مانعی بزرگ در سر راه صدور ویزای آمریکا شود. حالا کافی است شهروند کشوری مانند ایران باشید تا شانس شما برای گرفتن ویزای آمریکا کمتر هم بشود. در چنین شرایطی، آگاهی از دلایل ریجکت ویزای آمریکا عامل تعیین‌کننده‌ای برای جلوگیری از ریجکت شدن درخواست ویزا خواهد بود.

بر اساس آمار، در سال ۲۰۱۸ میلادی کشور ایران با نرخ ریجکت ویزای ۸۷ درصد بعد از کشور سومالی دومین کشور با بالاترین نرخ رد ویزای آمریکا بوده است!

ریجکت ویزا چیست؟

قوانین ایالات متحده استانداردهای زیادی را تعیین کرده که تایید یا رد ویزای این کشور بر اساس همین استانداردها اتفاق می‌افتد. بعد از بررسی اطلاعات متقاضی و مدارک او ممکن است درخواست وی تایید یا رد شود. در صورتی که افسر پرونده تشخیص دهد که اطلاعات متقاضی نادرست بوده یا نقصی در آن وجود دارد به راحتی اقدام به رد کردن درخواست خواهد کرد. اکثر متقاضیان در کنسولگری آمریکا مورد مصاحبه قرار می‌گیرند و همین موضوع روند اخذ ویزای آمریکا را سخت‌تر می‌کند. اما یک سری عوامل مشخص وجود دارد که از آن‌ها به عنوان متداول‌ترین دلایل ریجکت آمریکا یاد می‌شود. آگاهی از این عوامل و رعایت نکات مربوط به آن‌ها در فرآیند درخواست می‌تواند شانس شما را برای گرفتن ویزای آمریکا بیشتر کند.

ریجکت درخواست ویزای آمریکا

چرا درخواست ویزای آمریکا رد می‌شود؟

طبق بند ۱۰۴-الف قانون مهاجرت آمریکا، فقط افسران کنسولی سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده اختیار تایید یا رد درخواست ویزا را دارند. به طور معمول، هر سفارت یا کنسولگری آمریکا در هر نقطه از جهان در صورت رد کردن درخواست ویزا، بخش قانونی را که درخواست متقاضی بر اساس آن رد شده به وی اعلام می‌کنند. بر همین اساس، مواردی مانند نقص در درخواست و مدارک به عنوان مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای آمریکا شناخته شده است.

اطلاعات ناقص یا اشتباه

از جمله دلایل اصلی ریجکت ویزای آمریکا ارائه اطلاعات اشتباه یا ناقص است. وجود اشتباه در فرم درخواست ویزا یک موضوع شایع بوده و ممکن است به راحتی موجب رد درخواست شما شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل فرم درخواست ویزای آمریکا از افراد باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. وجود اطلاعات نادرست و مبهم در فرم درخواست حتی اگر باعث رد شدن درخواست شما نشود طولانی شدن روند رسیدگی به درخواست را در پی خواهد داشت.

ادامه  ویژگی های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن و کانادا 2020

رد درخواست ویزای آمریکا

ناقص بودن مدارک پشتیبان

ناکافی بودن مدارک و مستندات ارائه شده از رایج‌ترین دلایل ریجکت ویزای آمریکا محسوب می‌شود. قبل از اقدام برای گردآوری مدارک بهتر است لیست مدارک مورد نیاز را بر اساس نوع ویزای مورد نظرتان بررسی نمایید. در برخی موارد ارائه مدارک ناقص موجب رد شدن درخواست شده و در برخی دیگر از موارد باعث ایجاد وقفه طولانی در روند بررسی خواهد شد. ممکن است از شما خواسته شود تا برخی مدارک را ارسال کنید تا روال بررسی درخواست شما دوباره از سر گرفته شود اما این موضوع تاخیر زیادی را در پرونده شما ایجاد خواهد کرد. بنابراین بهتر است از همان ابتدا کلیه مدارک مورد نیاز را به دقت جمع‌آوری کرده و ارسال نمایید.

اشتباه در انتخاب ویزا

شاید عجیب باشد اما بارها اتفاق افتاده که متقاضی ویزای آمریکا به دلیل اشتباه در انتخاب ویزا با ریجکت درخواست خود مواجه شده است. تنوع بالای انواع ویزای آمریکا و گاها شباهت آن‌ها به هم باعث این می‌شود که متقاضی در تشخیص دسته ویزای مورد نیاز خود دچار مشکل شود. این موضوع به ویژه در ارتباط با انواع ویزای تجاری آمریکا اتفاق افتاده است. بنابراین قبل از هر چیز بهتر است شرایط و الزامات هر یک از ویزاها را بررسی کرده و مطمئن شوید که واجد شرایط اخذ ویزا هستید.

ریجکت ویزای آمریکا

ابهام در هدف متقاضی

این موضوع فقط در ارتباط با ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا مانند ویزای توریستی صادق است. شخص متقاضی ویزا باید بتواند هدف خود از سفر به آمریکا به خوبی شرح داده و برای آن مدارک و مستنداتی را ارائه نماید. در صورتی که افسر پرونده در رابطه با هدف متقاضی از سفر به آمریکا متقاعد نشود ممکن است به وی مشکوک شده و در نتیجه درخواست او را رد کند. در واقع شما باید ثابت کنید که قصد ماندن در کشور آمریکا پس از پایان اعتبار ویزا را نداشته و به کشور خود بازخواهید گشت. اثبات این موضوع از روش‌های زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

  • داشتن شغل
  • متاهل بودن
  • داشتن فرزند
  • داشتن املاک و مستغلات
  • روابط خانوادگی و دوستانه مستحکم

در صورتی که درخواست ویزای متقاضی به دلیل ابهام در هدف رد شود امکان تجدید نظر برای او وجود نخواهد داشت.

ادامه  تعیین فوری وقت سفارت آمریکا

عدم اثبات تمکن مالی

عدم اثبات تمکن مالی یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل ریجکت درخواست ویزای آمریکا به شمار می‌رود. اما عدم اثبات تمکن مالی به چه معناست؟ در صورتی که افسر پرونده تشخیص دهد که متقاضی ویزا از منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های خود در آمریکا برخوردار نیست اقدام به رد کردن درخواست وی خواهد کرد. در واقع افسر پرونده تشخیص داده که شخص متقاضی از لحاظ مالی وابسته به حمایت دولت آمریکا خواهد شد و باعث بالا رفتن هزینه عمومی در این کشور می‌شود. اما برای اثبات تمکن مالی چه باید کرد؟

تمکن مالی ویزا

اگر درخواست شما برای ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا مانند ویزای توریستی باشد باید با ارائه اسناد مالی مانند پرینت گردش حساب بانکی و موجودی حساب ثابت کنید که از توان مالی لازم برای اقامت در آمریکا برخوردار هستید. اما در صورتی که برای ویزاهای مهاجرتی آمریکا درخواست داده‌اید علاوه بر منابع مالی خودتان می‌توانید از یک اسپانسر مالی در آمریکا نیز کمک بگیرید. اگر شخصی در آمریکا برای شما دعوت‌نامه ارسال کرده می‌توانید از وی درخواست کنید تا به عنوان حامی مالی شما عمل کند. در این شرایط شخص مذکور باید یک نامه رسمی مبنی بر حمایت مالی از شما ارسال نماید. همچنین باید کلیه مدارک مالی از جمله صورت حساب‌های بانکی که نشان‌دهنده توان مالی وی برای حمایت از شما است را نیز ارائه دهد.

جعل مدارک و فریب کاری

اگر متقاضی اقدام به ارائه مدارک جعلی نماید و یا قصد فریب دادن افسر پرونده را داشته باشد درخواست وی رد خواهد شد. به عنوان مثال در صورتی که متقاضی قصد پنهان‌کاری در مورد سوابق کیفری خود را داشته باشد و افسر پرونده متوجه این موضوع شود عدم صلاحیت او محرز بوده و هیچ‌گاه امکان ورود به آمریکا را نخواهد داشت. ارائه مدارک جعلی در ارتباط با اسناد مالی، شغلی و… نیز سرانجامی مشابه داشته و موجب ریجکت شدن ویزا خواهد شد. بنابراین اکیدا توصیه می‌شود در ارائه اطلاعات و مدارک کاملا صادقانه عمل کنید.

وجود سوءسابقه کیفری

افرادی که دارای سوابق کیفری در کشور خود بوده‌اند اجازه ورود به کشور آمریکا را نخواهند داشت. از جمله این سوابق کیفری می‌توان به جرم‌هایی مانند قتل، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، پولشویی و غیره اشاره داشت. شخصی که چنین شرایطی را داشته باشد به هیچ عنوان واجد شرایط اخذ ویزای آمریکا نخواهد بود.

ادامه  ویژگی‌های عکس بیومتریک برای ویزای شینگن و کانادا 2020

دلایل مرتبط با سلامتی

افرادی که دارای مشکلات پزشکی خاص هستند مجاز به حضور در کشور آمریکا نبوده و درخواست ویزای آن‌ها رد خواهد شد. افرادی با مشکلات زیر شامل این مورد می‌شوند:

  • متقاضی مبتلا به یک بیماری واگیردار خاص که تهدیدکننده سلامت عمومی باشد
  • متقاضی دارای اختلال جسمی و روحی که تهدیدی برای رفاه و امنیت جامعه باشد
  • متقاضی که به مصرف مواد مخدر اعتیاد داشته باشد

اشتباهات مصاحبه

مصاحبه بخش مهمی از فرآیند صدور ویزا را تشکیل می‌دهد و بارها مشاهده شده که با وجود یک پرونده قوی، عدم موفقیت در مصاحبه باعث رد شدن درخواست متقاضی شود. از جمله مواردی که باعث عدم موفقیت در مصاحبه ویزای آمریکا می‌شود باید به پاسخ‌های نامربوط به سوالات، ظاهر نامرتب، ارائه اطلاعات اضافی و اطمینان بیش از حد اشاره داشت. همچنین هر نوع رفتاری که به نوعی بی احترامی به مصاحبه‌کننده تلقی شود نیز ممکن است باعث رد درخواست شما شود.

مصاحبه ویزای آمریکا

علاوه بر موارد مذکور که رایج‌ترین عوامل رد شدن درخواست ویزای آمریکا به حساب می‌آیند موارد دیگری نیز وجود دارند که در رابطه با یک نوع ویزای خاص صدق می‌کنند. به عنوان مثال در ارتباط با ویزای تحصیلی آمریکا در صورتی که افسر پرونده تشخیص دهد دانشگاه مورد نظر شما اعتبار کافی را نداشته یا در اعتبار دوره آموزشی شما شک کند ممکن است این موضوع منجر به رد شدن درخواست شما شود.

جالب است که داشتن خویشاوند در آمریکا در رابطه با صدور ویزای توریستی این کشور یک نکته منفی محسوب می‌شود زیرا احتمال ماندن متقاضی در آمریکا را بعد از اتمام اعتبار ویزا افزایش خواهد داد.

در صورتی که درخواست شما برای ویزای آمریکا رد شود می‌توانید با توجه به دلیل ریجکت ویزا اقدام به ارائه درخواست تجدیدنظر نمایید. همچنین این امکان را دارید تا در صورت تغییر در شرایط خود پس از مدتی مجددا درخواست اخذ ویزا را ارائه کنید. به طور کلی اخذ ویزای آمریکا به ویژه در شرایط فعلی با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و در مورد برخی ویزاها نظیر ویزای توریستی آمریکا چیزی در حد غیرممکن است. بنابراین بهتر است با آگاهی کامل از دلایل ریجکت ویزای آمریکا و همچنین کمک گرفتن از موسسات معتبر فعال در این زمینه شانس خود را برای اخذ ویزا حفظ کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو