معرفی انواع ویزای مهاجرتی آمریکا

آمریکا یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان بوده و بسیاری از مردم در نقاط مختلف جهان آرزوی سفر به این کشور و زندگی در آن را دارند. همین موضوع باعث شده تا سالانه تعداد بسیاری زیادی درخواست برای ویزای این کشور وجود داشته باشد. با توجه به همین موضوع، اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا ویزاهای گوناگونی را در نظر گرفته که شامل حال کلیه افراد با اهداف گوناگون از سفر به آمریکا می‌شود.

به طور کلی ویزاهای آمریکا به دو دسته مهاجرتی و غیرمهاجرتی تقسیم می‌شود. دسته غیرمهاجرتی شامل ویزاهایی مانند ویزای توریستی آمریکا می‌شود که اجازه اقامت موقت در آمریکا را می‌دهد. اما در این مطلب قصد داریم تا انواع ویزای مهاجرتی آمریکا را معرفی کنیم.

ویزای مهاجرتی آمریکا چیست؟

ویزای مهاجرتی آمریکا به شخص دارنده ویزا این اجازه را می‌دهد تا به طور دائمی در کشور آمریکا اقامت داشته باشد. این در حالی است که افراد دارنده ویزای غیرمهاجرتی آمریکا ملزم به بازگشت به کشور خود پس از پایان اعتبار ویزا هستند. ویزای مهاجرتی آمریکا منقضی نمی‌شود و به شما این اجازه را می‌دهد تا به صورت قانونی در ایالات متحده آمریکا به کار، زندگی، تحصیل و هر فعالیت دیگری بپردازید.

ویزای مهاجرتی آمریکا

ویزای مهاجرتی آمریکا به صورت دائمی دارای اعتبار است مگر این که کار غیرقانونی در کشور آمریکا انجام دهید که منجر به باطل شدن ویزا شود. ویزای مهاجرت دارای محدودیتی برای ورود و خروج به آمریکا نبوده و نیازی به تمدید کردن نخواهد داشت. علاوه بر این، در صورتی که برای مدت زمان مشخصی در داخل آمریکا زندگی کنید و هیچ تخلفی در این مدت نداشته باشید می‌توانید برای اخذ تابعیت آمریکا درخواست داده و شهروند این کشور شوید.

انواع ویزای آمریکا برای مهاجران

ویزاهای مهاجرتی آمریکا دارای انواع مختلفی بوده و متقاضیان می‌توانند بسته به شرایط خود برای هر یک از آن‌ها اقدام نمایند. اما می‌توان گفت به طور کلی انواع ویزای آمریکا برای مهاجران شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای خانواده و بستگان درجه یک
 • ویزای کاری
 • ویزای نامزدی
 • ویزای مهاجران خاص
 • ویزای لاتاری

از بین ویزاهای مذکور دو نوع اول یعنی ویزای خانواده و ویزای کاری مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع ویزای مهاجرتی آمریکا محسوب می‌شوند که دارای چندین زیر دسته مختلف نیز هستند.

ویزای خانواده آمریکا

اگر یکی از اعضای خانواده شما شهروند کشور آمریکا بوده یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد از شانس خوبی برای مهاجرت به آمریکا برخوردار خواهید بود. در واقع این ویزا برای آن دسته از افرادی طراحی شده که قصد پیوستن به خانواده خود در کشور آمریکا را دارند. این نوع ویزا شامل همسر، نامزد، والدین و فرزندان یک شهروند یا مقیم دائم آمریکا می‌شود. در جدول زیر می‌توانید متداول‌ترین دسته‌های ویزای خانواده و شرایط هر یک از آن‌ها را ببینید.

ادامه  دعوتنامه کانادا| اخذ ویزای توریستی کانادا با دعوتنامه
نوع ویزاشرایط ویزا
ویزای همسر CR1برای افرادی که همسر قانونی یک شهروند آمریکا باشند و هنوز دو سال از ازدواج آن‌ها نگذشته باشد. ویزای این افراد به صورت مشروط صادر خواهد شد و پس از گذشت دو سال از ازدواج حالت دائمی پیدا خواهد کرد
IR1 ویزای همسربرای افرادی که همسر قانونی یک شهروند آمریکا باشند و حداقل دو سال از مدت ازدواج آن‌ها گذشته باشد.
ویزای نامزدی K-1این ویزا به نامزدی یک شهروند آمریکایی داده می‌شود تا به مدت ۹۰ روز در آمریکا اقامت داشته باشد. شخص متقاضی باید در این ۹۰ روز اقدام به ازدواج با شهروند آمریکایی نماید تا بتواند برای ویزای همسر اقدام کند.
ویزای اعضای خانواده شهروند آمریکا IR2فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال یک شهروند آمریکایی یا همسر وی
ویزای اعضای خانواده شهروند آمریکا IR5والدین یک شهروند آمریکایی با حداقل ۲۱ سال سن
ویزای اعضای خانواده شهروند آمریکا F-1فرزندان مجرد یک شهروند آمریکایی
ویزای اعضای خانواده شهروند آمریکا F3فرزندان متاهل یک شهروند آمریکایی
ویزای اعضای خانواده شهروند آمریکا F4خواهران و برادران یک شهروند آمریکایی با حداقل ۲۱ سال سن
ویزای اعضای خانواده مقیم دائم آمریکاهمسر و فرزندان شخصی که اقامت دائم آمریکا را داشته باشد

ویزای مهاجرت به آمریکا از طریق خانواده تنها نوع ویزای مهاجرت آمریکا است که محدودیتی در تعداد آن وجود نداشته و همواره قابل دسترس است. اما سایر انواع ویزای آمریکا برای مهاجران دارای محدودیت در تعداد بوده و ممکن است مجبور شوید مدتی در انتظار باشید تا ویزا در دسترس قرار بگیرد.

ویزای کاری آمریکا

ویزای کاری که به عنوان ویزای تحت حمایت کارفرمایان آمریکایی شناخته می‌شود از دیگر انواع ویزای مهاجرتی آمریکا به شمار می‌رود. برای گرفتن ویزای مبتنی بر اشتغال جهت مهاجرت به آمریکا باید بتوانید الزاماتی را برآورده کنید. در جدول زیر رایج‌ترین دسته‌های ویزای کاری دائمی آمریکا آمده است.

نوع ویزاشرایط ویزا
نیروی کار با اولویت اول E1·        اساتید بین‌المللی و محققانی با شهرت جهانی

·        افرادی با توانایی خارق‌العاده در هنر، علم، تجارت، ورزش و غیره

·        مدیران اجرایی بین‌المللی با سابقه کار مشخص

نیروی کار با اولویت دوم

E2

·        افراد حرفه‌ای و دارای مدارک با مدرک لیسانس و حداقل ۵ سال سابقه کار در حرفه خود

·        افرادی که توانایی استثنایی در هنر، علوم یا تجارت دارند

نیروی کار با اولویت سوم

E3

·        نیروی کار ماهر با حداقل دو سال سابقه کار یا آموزش

·        نیروی کار حرفه‌ای که حداقل دارای مدرک لیسانس هستند

·        نیروی کار غیرمتخصص که نیاز به حداقل دو سال سابقه کار یا آموزش ندارند

مهاجران خاص

E4

·        کارکنان مذهبی

·        کارمندان فعلی یا سابقه ایالات متحده

·        کارمندان عراقی و افغانی دولت آمریکا

·        مترجمان افغانی و عراقی

·        برخی فارغ‌التحصیلان خارجی رشته پزشکی با شرایط خاص

·        اعضای خانواده کارمندان سازمان‌های بین‌المللی

کارآفرینان/ سرمایه‌گذاران

E5

·        سرمایه‌گذاری حداقل ۱ میلیون دلار

·        سرمایه‌گذاری ۵۰۰هزار دلاری در مناطقی با نرخ بیکاری بالا یا مناطق روستایی

علاوه بر دو روش مذکور برای مهاجرت به آمریکا، روش‌های دیگری مانند برنده شدن در قرعه‌کشی لاتاری آمریکا نیز وجود دارد که دارای شرایط خاص خود است. بر اساس برنامه لاتاری، سالانه مجموعا ۵۵هزار ویزا به اتباع کشورهای مختلف که در قرعه‌کشی برنده شده باشند داده خواهد شد.

مراحل اخذ انواع ویزای مهاجرتی آمریکا

برای مهاجرت به آمریکا از طریق خانواده، اشتغال و سرمایه‌گذاری باید واجد شرایط و الزامات یاد شده باشید. در صورتی که واجد شرایط مهاجرت به آمریکا از طریق هر یک از روش‌های مذکور هستید مراحل زیر را برای اخذ ویزای مهاجرتی آمریکا دنبال کنید.

۱- تکمیل فرم درخواست

بر اساس این که کدام نوع و دسته ویزای مهاجرت به آمریکا را انتخاب کرده‌اید باید فرم مربوط به همان دسته را تکمیل کرده و ارسال نمایید. بنابراین در اولین گام باید یک شهروند یا مقیم دائم آمریکا یک درخواست را از جانب شما به اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا USCIS ارسال کرده باشد. این درخواست بر اساس نوع ویزا و هدف شما از سفر به آمریکا متفاوت خواهد بود اما در هر صورت معنی درخواست این خواهد بود که شخص درخواست‌کننده از دولت ایالات متحده خواسته است تا ویزای مهاجرتی را برای متقاضی تایید کند.

درخواست ویزای آمریکا

هر یک از این فرم‌ها دارای هزینه‌های خاص خود هستند که باید شخص درخواست‌کننده در آمریکا این هزینه‌ها را پرداخت نماید. در زیر برخی از رایج‌ترین فرم‌های مرتبط با ویزا مهاجرت آمریکا آمده است:

 • فرم I-129F: جهت درخواست برای نامزد خارجی توسط یک شهروند آمریکایی
 • فرم I-130: جهت درخواست برای اعضای خانواده توسط یک شهروند یا مقیم دائم آمریکا
 • فرم I-140: جهت درخواست برای نیروی کار خارجی توسط یک کارفرمای آمریکایی
 • فرم I-526: جهت درخواست برای کارآفرینان خارجی توسط شخص سرمایه‌گذار

۲- گردآوری مدارک مورد نیاز

بعد از ارائه درخواست به اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا در صورتی که این سازمان درخواست شما را مورد تایید قرار دهد ادامه پردازش پرونده شما توسط مرکز ملی ویزای آمریکا یا NVC انجام خواهد شد. این مرکز یک بسته اطلاعاتی برای شما ارسال خواهد کرد که شامل تمامی مراحل و فرم‌های لازم برای درخواست ویزای مهاجرت آمریکا است. سپس مرکز ملی ویزا برای تعیین تاریخ و زمان مصاحبه با شما تماس خواهد گرفت. در این مرحله باید شروع به گردآوری کلیه مدارک مورد نیاز بر اساس نوع ویزای خود کنید. دقت داشته باشید تا زمان مصاحبه هیچ‌کدام از مدارک را برای اداره مهاجرت آمریکا ارسال نکنید.

مدارک ویزای مهاجرتی آمریکا

مدارک مورد نیاز برای ویزای مهاجرتی آمریکا بر اساس نوع ویزا دارای تفاوت‌هایی است اما به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی
 • نامه تایید وقت مصاحبه
 • شناسنامه
 • مدارک ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک تاییدکننده حمایت مالی توسط شخص درخواست کننده در آمریکا

۳- انجام معاینات پزشکی

کلیه متقاضیان مهاجرت به آمریکا صرف نظر از سن نیاز به انجام معاینات پزشکی خواهند داشت. دقت داشته باشید که این معاینات باید در مراکز پزشکی تایید شده توسط دولت آمریکا انجام شود تا مورد تایید قرار بگیرد.

۴- انجام مصاحبه

پس از شرکت در معاینات پزشکی باید برای شرکت در مصاحبه ویزا آماده شوید. در روز مصاحبه باید تاییدیه وقت مصاحبه را همراه با کلیه مدارک مورد نیاز همراه داشته باشید. محل انجام مصاحبه برای ویزای مهاجرتی آمریکا در سفارت این کشور خواهد بود. با توجه به این که کشور آمریکا در ایران سفارت‌خانه فعال ندارد بنابراین متقاضیان ایرانی ویزای آمریکا باید برای انجام مصاحبه سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه و ارمنستان مراجعه کنند.

۵- انتظار برای بررسی پرونده

بعد از انجام کلیه اقدامات و ارائه درخواست و مدارک و انجام مصاحبه باید منتظر بمانید تا پرونده شما مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی به شما اعلام شود. فرآیند بررسی درخواست ویزای مهاجرتی زمان دقیقی نداشته و ممکن است چند ماه طول بکشد.

روند درخواست انواع ویزای مهاجرتی آمریکا ممکن است بسیار طولانی و خسته‌کننده باشد. ضمن این که با توجه به تنوع ویزای آمریکا برای مهاجران بسیار مهم است که ویزای مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید. وجود فرم‌های مختلف برای ویزا تا حدی گیج‌کننده بوده و روال پیگیری درخواست نیز چندان راحت نیست. بنابراین اگر تمایل ندارید درگیر فرآیند پیچیده اخذ ویزا شوید بهتر است یک وکیل مهاجرتی استخدام کرده یا انجام امور اداری درخواست ویزا را به موسسات فعال در این حوزه بسپارید.

ادامه  آدرس و اطلاعات کامل سفارت کانادا در ترکیه، گرجستان، ارمنستان، باکو و دوبی

پاسخی بگذارید

بستن منو