روزهای تعطیل و مهم بریتانیا در ۲۰۲۰

تصور کنید برای بازدید از یکی کلیسا در لندن، بیست پوند ورودیه داده‌اید و فردای آن روز متوجه می‌شوید به دلیل برگزاری مراسمی خاص در یک روز تعطیل آخر هفته می‌توانستید بدون ورودیه به آن کلیسا وارد شوید!

روزهای خاص در هر کشور می‌تواند باعث رونق یا تعطیلی یک شهر یا یک مکان باشد! یکی از مواردی که در هنگام سفر به یک کشور خارجی باید به آن توجه داشته باشید روزهای تعطیل و خاص در آن کشور است.

این روزهای تعطیل و خاص فرصت مناسبی برای انواع تفریح و برگزاری مراسم ویژه بوده و ممکن است شرایط روزمره شهر را تغییر دهد.

بنابراین بهتر است قبل از اقدام به سفر با روزهای تعطیل و خاص کشور مقصد و مناسبت آن‌ها آشنا باشید. در این مطلب قصد داریم روزهای تعطیل بریتانیا در سال ۲۰۲۰ و روزهای مهم و خاص بریتانیا را بررسی کنیم.

تعطیلات عمومی بریتانیا

ابتدا تعطیلات عمومی بریتانیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد که شامل تعطیلات بانکی تقویم بریتانیا می‌شود. تعطیلات بانکی در بریتانیا به روزهایی از سال اشاره دارد که بانک‌ها در این روزها به طور رسمی تعطیل هستند. به جز تعطیلات بانکی روزهای دیگری نیز به عنوان روز تعطیل در بریتانیا شناخته می‌شوند که در مورد تمام کشورهای بریتانیا یکسان نیست.

روز سال نو

روز سال نو نشانگر آغاز سال جدید میلادی بوده و در کشورهای مختلف جهان جشن گرفته می‌شود. این روز در بریتانیا به عنوان یک تعطیل رسمی شناخته شده و روز غیرکاری به شمار می‌رود. در صورتی که روز سال نو شنبه یا یکشنبه باشد به طور معمول روز دوشنبه به عنوان روز تعطیل جایگزین در نظر گرفته خواهد شد. مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان، جشن سال نو میلادی در بریتانیا از شب قبل آغاز می‌شود. مردم بریتانیا این روز را در مهمانی گذرانده و تمام شهر از جمله رستوران‌ها، کافه‌ها و خیابان‌ها فضای جشن و شادی به خود می‌گیرند.

روز سال نو در بریتانیا

جمعه خوب Good Friday

جمعه خوب یکی از تعطیلات مسیحی است و در این روز مسیحیان به بزرگداشت مصلوب شدن حضرت مسیح می‌پردازند. با وجود این که جمعه خوب یکی از روزهای تعطیل بریتانیا بوده اما در این روز اکثر مغازه‌ها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها، بارها، تئاترها و سینماها باز هستند. در این روز مراسم حمل صلیب نیز برپا می‌شود که یکی از معروف‌ترین آن‌ها در خیابان ویکتوریای لندن انجام می‌شود.

عید پاک Easter Monday

بر اساس اعتقاد مسیحیان، عید پاک یادآور رستاخیز عیسی مسیح بوده و هر ساله گرامی داشته می‌شود. عید پاک در کشورهای انگلستان، ولز و ایرلند شمالی جزو تعطیلات بانکی بوده اما در اسکاتلند این گونه نیست. همچنین عید پاک در برخی مناطق به عنوان تعطیلات عمومی بوده و در این روز مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. اما در برخی دیگر از مناطق روز عید پاک یک روز کاری عادی محسوب می‌شود. برای بسیاری از افراد عید پاک و تعطیلات قبل آن، یک فرصت مناسب برای سفر محسوب می‌شود همچنین در برخی مناطق شاهد برگزاری مسابقات، مراسم رژه و برپایی نمایشگاه‌های سنتی هستیم. سیستم حمل و نقل عمومی در این روز با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود.

ادامه  راهنمای اخذ شهروندی انگلیس در سال 2020

عید پاک در بریتانیا

Early May

این روز تعطیل که تحت عنوان روز VE و روز می نیز شناخته می‌شود هر ساله در اولین دوشنبه ماه می اتفاق می‌افتد. تعطیلات Early May به عنوان یک تعطیل عمومی شناخته شده و در این مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. در سال ۲۰۲۰ این تعطیلات به روز جمعه ۸ می منتقل شده تا با پیروزی در روز اروپا یا VE هم‌زمان شود. این روز از زمان‌های بسیار قدیم در سراسر بریتانیا جشن گرفته می‌شد و مردم به تفریح و برپایی جشن می‌پرداختند. سیستم حمل و نقل عمومی در این روز با تغییراتی در برنامه زمانی خود خدمات‌رسانی می‌کند.

تعطیلات بانکی بهاری Spring Bank Holiday

تعطیلات بانکی بهاری که به تعطیلات اواخر می نیز معروف است در دوشنبه آخر ماه می اتفاق می‌افتد. این روز به عنوان یک تعطیل عمومی در بریتانیا بوده و مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. در این تعطیلات برخی افراد به سفرهای کوتاه رفته و برخی نیز به دیدار دوستان و آشنایان می‌روند. همچنین بسیاری افراد در این روز پیاده‌روی طولانی در هوای بهاری حومه شهرها را به عنوان یک تفریح انتخاب می‌کنند.

نبرد Boyne

مردم در ایرلند شمالی برای یادبود نبرد بوین که در سال ۱۶۹۰ در سواحل شرقی ایرلند رخ داده تعطیلات بانکی را در ماه ژوئن دارند. این یک تعطیلات عمومی در ایرلند شمالی بوده و در این روز مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. در این روز اکثر مردم در راهپیمایی شرکت می‌کنند و اغلب مردم کت و شلوارهای شیک به تن دارند. در روز نبرد بوین برخی اختلال‌ها در ترافیک شهری ایجاد شده و سیستم حمل و نقل عمومی محدود خواهد شد.

نبرد بوین

تعطیلات بانکی تابستانی Summer Bank Holiday

تعطیلات بانکی تابستانی مربوط به کشورهای انگلیس، ولز و ایرلند شمالی بوده و در آخرین دوشنبه آگوست اتفاق می‌افتد. در واقع این روز به معنای پایان تعطیلات تابستانی محسوب می‌شود و در آن مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. در این تعطیلات معمولا جشن‌های بزرگ برپا شده و شاهد حضور کارناوال و جشنواره‌های خیابانی هستیم. یکی از معروف‌ترین جشن‌های تعطیلات تابستانی به کارناوال ناتینگ هیل مربوط می‌شود که در شهر لندن به اجرا در می‌آید. لباس‌های خاص و عجیب، رقص و موسیقی از جذاب‌ترین عناصر این جشن هستند. با توجه به این که این تعطیلات سه روزه به عنوان پایان تعطیلات تابستانی شناخته می‌شود معمولا در جاده‌ها و سیستم‌های حمل و نقل عمومی ترافیک و ازدحام ایجاد می‌شود.

تعطیلات تابستانی بریتانیا

روز سنت اندرو St Andrew

بر اساس تقویم بسیاری از کلیساهای مسیحی، روز سنت اندرو در تاریخ ۳۰ نوامبر اتفاق می‌افتد. این یک تعطیلات بانکی در کشور اسکاتلند است که اگر در شنبه یا یکشنبه واقع شود به دوشنبه منتقل خواهد شد. در این روز مدارس و اکثر مشاغل کشور اسکاتلند تعطیل هستند. در روز سنت اندرو پرچم اسکاتلندی یا Saltire بر فراز ساختمان‌های عمومی نصب شده و جشن‌هایی در سطح شهرها به ویژه ادینبورگ برپا می‌گردد. تمرکز این جشن‌ها روی موسیقی و رقص‌های سنتی اسکاتلند است. سیستم حمل و نقل عمومی ممکن است در این روز در دسترس نباشد.

ادامه  تشخیص و مقابله با کلاهبرداری موسسات مهاجرتی و ویزا

کریسمس

روز کریسمس از دیگر روزهای تعطیل بریتانیا است که مردم هر ساله در این روز میلاد حضرت مسیح را جشن می‌گیرند. در این روز سنت هدیه گرفتن جاری بوده و غذاهای مخصوصی نیز تهیه می‌شود. در روز کریسمس مدارس و مشاغل مختلف تعطیل هستند. همچنین تمامی سازمان‌ها به جز بیمارستان‌ها تعطیل بوده و تنها برخی فروشگاه‌های کوچک ممکن است چند ساعت در طول روز باز باشند. حمل و نقل عمومی نیز ممکن است در این روز به طور کامل تعطیل باشد یا با محدودیت به اجرا درآید.

Boxing Day

Boxing Day یک روز بعد از کریسمس بوده و به عنوان یکی از تعطیلات عمومی بریتانیا شناخته می‌شود. در این روز مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. البته بسیاری از فروشگاه‌ها در این روز باز بوده و فروش بعد از کریسمس را آغاز می‌کنند. این روز فرصت مناسبی برای وقت‌گذرانی در کنار خانواده، دوستان و همسایه‌ها محسوب می‌شود. بسیاری از افراد نیز به سفر می‌روند و در نتیجه خدمات مربوط به اتوبوس، هواپیما و قطار بسیار شلوغ خواهد شد. در سال ۲۰۲۰ با توجه به قرار گرفتن Boxing Day در روز شنبه، تعطیلات مربوط به آن به روز دوشنبه منتقل شده است.

در جدول زیر تمامی تعطیلات بانکی بریتانیا در سال ۲۰۲۰ را همراه با تاریخ دقیق آن‌ها مشاهده می‌کنید:

عنوانروزتاریخ
روز سال نوچهارشنبه۱ ژانویه
جمعه خوبجمعه۱۰ آوریل
عید پاکدوشنبه۱۳ آوریل
          تعطیلات Early Mayجمعه۸ می
تعطیلات بهاریدوشنبه۲۵ می
نبرد Boyneدوشنبه۱۳ جولای
تعطیلات تابستانیدوشنبه۳۱ آگوست
روز سنت اندرودوشنبه۳۰ نوامبر
کریسمسجمعه۲۵ دسامبر
Boxing Dayدوشنبه۲۸ دسامبر

روزهای مهم بریتانیا

علاوه بر تعطیلات بانکی بریتانیا روزهای مهم و خاص دیگری نیز وجود دارد که معمولا با مراسم ویژه‌ای نیز همراه هستند. بیشتر این روزها با ادیان مختلف مانند مسیحیت، اسلام، یهودیت و هندو در ارتباط هستند. در ادامه برخی از روزهای خاص در بریتانیا معرفی خواهند شد.

روز ولنتاین

روز ولنتاین یا روز جهانی عشق یک تعطیل رسمی در بریتانیا به شمار نمی‌رود و در این روز تمامی مشاغل و بانک‌ها به طور منظم کار خود را انجام می‌دهند. در این روز رستوران‌ها، هتل‌ها، سینماها و سایر مکان‌های عاشقانه بسیار شلوغ می‌شوند.

Holi

هولی اشاره به جشنواره رنگ هندوها دارد که در آن پیروزی خیر بر شر جشن گرفته می‌شود. این روز به عنوان یکی از تعطیلات عمومی بریتانیا شناخته نمی‌شود اما ممکن است در برخی شهرها جشن‌های بزرگی برپا شود. در این روز کلیه مشاغل همانند روزهای دیگر مشغول به فعالیت هستند.

جشنواره هولی در بریتانیا

روز مادر

روز مادر که با عنوان Mothering Sunday شناخته می‌شود و ۳ هفته قبل از عید پاک است. روز مادر در بریتانیا جزو تعطیلات رسمی نبوده و سازمان‌ها و مشاغل طبق روال همیشه مشغول به کار هستند. خدمات حمل و نقل عمومی نیز طبق روال عادی ارائه می‌شود.

ادامه  محدودیت های پروازها و اطلاعات لازم برای مسافران ایرانی در بحران کرونا

روز سنت جورج St. George

روز سنت جورج در انگلیس به منظور بزرگداشت سنت جورج به عنوان حامی مقدس انگلستان جشن گرفته می‌شود. روز درگذشت وی در تاریخ ۲۳ آوریل به عنوان روز ملی انگلیس در نظر گرفته شده است. بر اساس یک افسانه، او یکی از سربازان ارتش روم بود که اژدها را به قتل رساند و یک شاهزاده را نجات داد. روز سنت جورج جزو روزهای تعطیل بریتانیا نبوده و تمامی مشاغل طبق روال همیشگی خود مشغول به فعالیت هستند.

روز سنت جرج در بریتانیا

عید فطر

عید فطر در بریتانیا توسط مسلمانان و به نشانه پایان ماه رمضان جشن گرفته می‌شود. این عید جزو تعطیلات عمومی بریتانیا نبوده و تنها مشاغل و سازمان‌های اسلامی ممکن است ساعات کاری خود را در طول این رویداد تغییر دهند. همچنین در اطراف مساجد جشن‌هایی برپا شده و گاهی موجب ازدحام می‌شود.

روز تولد ملکه

روز تولد ملکه در بسیاری از کشورهای مشترک‌المنافع در جهان جشن گرفته می‌شود. این روز در کشورهایی مانند استرالیا جزو تعطیلات رسمی بوده اما در بریتانیا به این صورت نیست و مشاغل مانند روزهای دیگر به کار خود مشغول هستند.

روز پدر

روز پدر هر ساله در سومین یکشنبه ژوئن در بریتانیا جشن گرفته می‌شود. بسیاری از افراد در این روز برای ادای احترام به پدران خود اقدام به ارسال کارت یا هدیه برای آن‌ها می‌کنند. روز پدر نیز همچون روز مادر به عنوان یک تعطیل رسمی در بریتانیا شناخته نشده و اکثر مشاغل مانند روزهای دیگر مشغول به فعالیت هستند.

هالووین

هالووین از معروف‌ترین مراسم مسیحیان در سراسر جهان است که هر ساله در تاریخ ۳۱ اکتبر جشن گرفته می‌شود. در این روز مهمانی‌های زیادی برپا شده و مردم به طور معمول با استفاده از لباس و ماسک اسکلت، روح و… خود را به شکل ترسناکی درمی‌آورند. از نمادهای رایج هالووین می‌توان به کدو تنبل، خفاش و عنکبوت اشاره داشت. هالووین جزو تعطیلات بانکی بریتانیا نبوده و در این روز مدارس، مشاغل، سازمان‌ها و فروشگاه‌ها باز هستند.

روز هالووین

Hanukkah

Hanukkah یا Chanukah یک جشن ۸ روزه مخصوص یهودیان است از آن تحت عنوان جشنواره چراغ‌ها نیز یاد می‌شود. یهودیان در بریتانیا، این روز را با روشن کردن شمع، دادن هدیه و خوردن غذاهای خاص جشن می‌گیرند. اگرچه این روز جزو روزهای تعطیل بریتانیا نیست اما ممکن است مشاغل و مدارس یهودی در این روز تعطیل باشند.

در جدول زیر تعدادی از روزهای مهم و خاص بریتانیا همراه با روز و تاریخ آن‌ها در سال ۲۰۲۰ آمده است:

عنوانروزتاریخ
روز ولنتاینجمعه۱۴ فوریه
هولیدوشنبه۹ مارس
روز مادریکشنبه۲۲ مارس
روز سنت جورجپنجشنبه۲۳ آوریل
عید فطریکشنبه۲۴ می
روز تولد ملکهشنبه۱۳ ژوئن
روز پدریکشنبه۲۱ ژوئن
عاشوراشنبه۲۹ آگوست
هالووینشنبه۳۱ اکتبر
روز یادبودیکشنبه۸ نوامبر
روز شروع Hanukkahجمعه۱۱ دسامبر

 

پاسخی بگذارید

بستن منو