بهترین دانشگاه های سوئد در سال ۲۰۲۰ کدامند؟

در چند دهه اخیر، ایرانیان زیادی برای تحصیلات دانشگاهی وارد سوئد شدند و در حال حاضر نیز تعداد زیادی ایرانی در دانشگاه‌های سوئدی مشغول به تحصیل هستند.

سوئد از جمله کشورهایی است که به واسطه برخورداری از نظام آموزشی قدرتمند و بهره‌مندی از دانشگاه‌های بین‌المللی معتبر توانسته محبوبیت زیادی را بین دانشجویان خارجی به دست آورد. این کشور دارای ۱۴ دانشگاه و ۱۷ کالج دولتی بوده و در کنار این‌ها تعدادی موسسه آموزشی نیز به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸ حدودا ۴۰هزار دانشجوی خارجی در کشور سوئد مشغول تحصیل بوده‌اند.

با توجه به محبوبیت سوئد بین دانشجویان ایرانی تصمیم گرفتیم تا تعدادی از برترین دانشگاه های سوئد در سال ۲۰۲۰ میلادی را معرفی کنیم.

معرفی بهترین دانشگاه های سوئد

برای تحصیل در سوئد به عنوان یک دانشجوی خارجی ابتدا باید پذیرش تحصیلی را از دانشگاه‌های این کشور اخذ کنید. دانشگاه‎‌های سوئد دوره‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی و سوئدی ارائه می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور اکثر رشته‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌کنند. در ادامه برترین دانشگاه های سوئد بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS معرفی خواهند شد.

دانشگاه های سوئد

دانشگاه کارولینسکا استکهلم

موسسه آموزشی کارولینسکا یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان برای تحصیل در رشته پزشکی محسوب می‌شود. این دانشگاه که در سلنا Solna در نزدیکی شهر استکهلم واقع شده در سال ۱۸۱۰ میلادی به منظور آموزش جراحان ارتش تاسیس شد.

این دانشگاه طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی از جمله پزشکی، روان‌شناسی، دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، رادیوگرافی و… را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

بیمارستان کارولینسکا نیز در نزدیکی همین دانشگاه قرار گرفته و دانشجویان در آن آموزش می‌بینند.

دانشگاه کارولینسکا حدودا ۶۰۰۰ دانشجو دارد و هدف اصلی خود را کمک بهبود سلامت انسان‌ها از طریق تحقیق و آموزش قرار داده است. این دانشگاه دارای دو پردیس است که در شمال غرب و جنوب استکهلم واقع شده‌اند. دانشجویان برای رسیدن به بالاترین مدرک این دانشگاه باید دانش عمومی پیشرفته‌ای در علوم پزشکی داشته و همچنین در زمینه‌های تحقیقاتی از مهارت بالایی برخوردار باشند. دانشگاه کارولینسکا در رتبه ۴۱ برترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه کارولینسکا سوئد

دانشگاه لوند Lund

دانشگاه لوند یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های شمال اروپا محسوب می‌شود که در سال ۱۶۶۶ تاسیس شده است. دانشگاه لوند به عنوان یک دانشگاه تحقیقات عمومی در سوئد شناخته می‌شود و به طور مداوم در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

جمعیت ۴۲هزار نفری دانشجویان دانشگاه لوند تقریبا نیمی از جمعیت شهر را تشکیل می‌دهند.

حدودا ۲۰ درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه لوند با ۶۰۰ دانشگاه در بیش از ۷۰ کشور جهان در زمینه‌های تحقیقاتی و تبادل دانشجو همکاری دارد.

ادامه  چگونه از آلمان پذیرش تحصیلی بگیریم؟

دانشگاه لوند برنامه‌های آموزشی متنوعی داشته و از این حیث جزو بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها در منطقه اسکاندیناوی محسوب می‌شود. رشته‌های اقتصاد، هنر، علوم انسانی، حقوق، موسیقی، تئاتر، پزشکی و علوم اجتماعی در این دانشگاه ارائه می‌شود. کتابخانه دانشگاه لوند جزو قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین ساختمان‌های کشور سوئد است. شهر لوند یکی از جوان‌ترین شهرهای سوئد بوده و در نتیجه فضای بسیار خوبی برای زندگی دانشجویان دارد. در حال حاضر دانشگاه لوند رتبه ۹۲ بهترین دانشگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه KTH Royal

موسسه فناوری KTH Royal بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه فنی سوئد محسوب می‌شود و از زمان تاسیس در سال ۱۸۲۷ در مرکز پیشرفت‌های فناوری کشور سوئد قرار داشته است. این دانشگاه برنامه‌های آموزشی متنوعی را ارائه کرده و در رشته‌های مرتبط با فناوری و مهندسی تحقیقاتی در سطح جهانی انجام می‌دهد. شهرت کارهای تحقیقاتی این دانشگاه موجب تقویت موقعیت آن به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های فنی در اروپا شده است.

در حال حاضر دانشگاه KTH Royal در رتبه ۹۸ برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه KTH Royal سوئد

دانشگاه KTH Royal با الهام گرفتن از روش کشور سوئد در جذب استعدادها از گوشه و کنار جهان هر سال دانشجویان خارجی زیادی را می‌پذیرد. این دانشگاه در حال حاضر بیش از ۱۳هزار دانشجو دارد که حدودا ۲۵۰۰ نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است. برنامه‌های آموزشی این موسسه فناوری در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

دانشگاه اوپسالا Uppsala

اوپسالا یکی دیگر از برترین دانشگاه های سوئد است که در حال حاضر در بین بهترین دانشگاه‌های پژوهشی جهان قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده و از این لحاظ قدیمی‌ترین دانشگاه سوئد و اسکاندیناوی محسوب می‌شود. دانشگاه اوپسالا دارای ۹ دانشکده مختلف بوده و بیش از ۴۵هزار دانشجو دارد که ۱۲ درصد آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است. این دانشگاه پیوندهای زیادی با دانشگاه‌های بین‌المللی داشته و با بیش از ۵۰۰ دانشگاه در سراسر دنیا برنامه‌های تبادل دارد.

دانشگاه اوپسالا در حال حاضر رتبه ۱۱۶ جهان را در اختیار دارد.

بیشتر دوره‌های مقطع کارشناسی در این دانشگاه به زبان سوئدی تدریس می‌شود اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دوره‌هایی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. در تاریخ طولانی این دانشگاه دانشمندان بزرگی حضور داشته و فارغ‌التحصیلان اوپسالا چندین بار موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. شهر اوپسالا چهارمین شهر بزرگ سوئد بوده و به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی ترکیبی از سنت و مدرنیته است.

ادامه  گپ تحصیلی چیست و چه تاثیری در گرفتن پذیرش دارد؟

دانشگاه چالمرز Chalmers

دانشگاه صنعتی چالمرز در سال ۱۸۲۹ تاسیس شد و نام خود را از ویلیام چالمرز، مدیر کمپانی سوئدی هند شرقی، گرفته است. امروزه خانه شخصی وی بخشی از دانشگاه را تشکیل داده و به عنوان محل برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و سمینارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشگاه چالمرز در حال حاضر بیش از ۱۰هزار دانشجو داشته که چیزی نزدیک به ۲۰۰۰ نفر آن‌ها دانشجویان خارجی هستند.

این دانشگاه در حال حاضر با ارائه ۳۹ دوره آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یک دانشگاه بین‌المللی پیشرفته محسوب می‌شود.

دانشگاه چالمرز سوئد

دانشگاه چالمرز در شهر گوتنبرگ به عنوان دومین شهر بزرگ سوئد واقع شده است. این شهر با ساحل زیبا و محیط جذاب خود مکان بسیار خوبی برای زندگی دانشجویان محسوب می‌شود. علاوه بر دو پردیس اصلی، این دانشگاه یک مرکز آزمایشگاهی مشهور نیز در زمینه تحقیقات سلولی- مولکولی دارد. از سایر زمینه‌های پژوهشی که دانشگاه چالمرز روی آن‌ها تمرکز کرده می‌توان به فناوری نانو، محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات و علم مواد اشاره داشت. در حال حاضر دانشگاه چالمرز جزو برترین دانشگاه های سوئد بوده و رتبه ۱۴۰ جهان را در اختیار دارد.

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم در پایتخت سوئد واقع شده و تاسیس آن به سال ۱۸۷۸ بازمی‌گردد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اسکاندیناوی محسوب می‌شود. در حال حاضر بیش از ۲۵۰۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. محیط چندفرهنگی دانشگاه استکهلم از جمله ویژگی‌های خاص آن به حساب می‌آید. بیش از ۸۰ برنامه درسی در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و دوره‌های زبان سوئدی برای تمام دانشجویان بین‌المللی در دسترس است.

دانشگاه استکهلم یکی از مراکز برجسته سوئد در زمینه تحقیقات علوم پایه، علوم انسانی و علوم اجتماعی است. چهار دانشکده دارد و پردیس اصلی آن در شمال شهر قرار گرفته است.

جالب است بدانید که این دانشگاه در مرکز یک پارک ملی واقع شده و جنگل‌های وسیعی در اطراف آن قرار گرفته است. همچنین معماری خاص و مدرن پردیس دانشگاه از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. موقعیت مکانی دانشگاه بسیار مطلوب بوده و دسترسی راحتی به مرکز شهر دارد. دانشگاه استکهلم در حال حاضر در رتبه ۱۹۱ بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه گوتنبرگ

دانشگاه گوتنبرگ تمرکز خود را روی علوم مختلفی قرار داده که باعث ایجاد چالش در جامعه سوئد شده‌اند. هدف دانشجویان و کارمندان در اینجا تبدیل کردن دانشگاه گوتنبرگ به مکانی بزرگ و الهام بخش با بهره‌گیری از دانش و ایده‌های جدید است.

برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی این دانشگاه باعث جذب دانشجویان خارجی از نقاط مختلف جهان شده است. این دانشگاه بیش از ۲۵هزار دانشجو دارد که حدودا ۲۵۰۰ نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است.

دانشگاه گوتنبرگ سوئد

دانشگاه گوتنبرگ یکی از دانشگاه‌های بزرگ شمال اروپا است که دارای ۴۰ دپارتمان بوده و اکثر رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌کند. این دانشگاه دارای تحقیقات و پروژه‌های بین المللی بوده و با دانشگاه صنعتی چالمرز همکاری دوجانبه دارد. از ویژگی‌های خاص این دانشگاه می‌توان به محیط دوستانه و غیررسمی آن اشاره داشت. دانشگاه گوتنبرگ به طور جدی در زمینه توسعه پایدار فعال بوده و به دنبال ایجاد آینده‌ای بهتر برای سوئد است. در حال حاضر این دانشگاه در رتبه ۲۵۶ دنیا قرار گرفته است.

ادامه  معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

دانشگاه لینشوپینگ Linköping

دانشگاه لینشوپینگ سوئد در سال ۱۹۷۵ تاسیس و به مرور تبدیل به یکی از برترین دانشگاه های سوئد شد. در ابتدا دولت سوئد برای آموزش پزشکی و فناوری اقدام به تاسیس شعبه‌ای از دانشگاه استکهلم در شهر لینشوپینگ کرد. به تدریج و با افزایش تعداد دانشکده‌ها در این شهر، دانشگاه Linköping متولد شد. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴ دانشکده بزرگ شامل پزشکی و علوم بهداشتی، هنر و علوم پایه، علوم آموزشی و انستیتوی فناوری است. علاوه بر این، چندین موسسه تحقیقاتی مهم نیز در لینشوپینگ وجود دارد که در زمینه‌هایی مانند زیست الکترونیک فعالیت می‌کنند.

دانشگاه لینشوپینگ بیش از ۲۰ برنامه بین‌المللی داشته و دانشجویانی از سرتاسر جهان جذب کرده است. دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی در دسترس دانشجویان خارجی قرار دارد. از تعداد ۱۹هزار دانشجوی این دانشگاه حدودا ۲۰۰۰ نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهد. این دانشگاه در حال حاضر در رتبه ۳۲۴ برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه لینشوپینگ سوئد

دانشگاه Umea

دانشگاه Umea به عنوان پنجمین دانشگاه قدیمی سوئد شناخته می‌شود که در سال ۱۹۵۷ به عنوان یک دانشکده پزشکی تاسیس شد. هشت سال بعد دانشگاه Umea به وسیله پادشاه وقت سوئیس افتتاح شد. در این دانشگاه بیش از ۵۰۰ دوره آموزشی ارائه می‌شود که زبان تدریس بسیاری از آن‌ها به زبان انگلیسی است. به دلایل مختلف، دانشجویان خارجی این دانشگاه سطح رضایت بالایی از تحصیل در این دانشگاه داشته‌اند.

پردیس دانشگاه بزرگ‌ترین مرکز تمرین و تناسب اندام در اروپا را داشته و تیم‌های ورزشی محلی مختلفی دارد. دانشگاه Umea رتبه ۳۴۰ جهان را به خود اختصاص داده است.

این دانشگاه در حال حاضر حدودا ۱۴هزار دانشجو دارد که بیش از ۱۰۰۰ نفر آن‌ها را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. نکته جالب در مورد این دانشگاه به فعالیت آن در حوزه ورزش مربوط می‌شود.

پاسخی بگذارید

بستن منو