تحصیل در دانشگاه های کانادا برای ایرانیان

کانادا به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های آموزشی در جهان به رویای بسیاری از دانشجویان جهت ادامه تحصیل تبدیل شده است. در حال حاضر دانشگاه‌های کانادا اعتبار بین‌المللی بسیار بالایی داشته و دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تورنتو، مک‌گیل، بریتیش کلمبیا و مونترئال همواره جایگاه خوبی در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان داشته‌اند.

علاوه بر سیستم آموزشی کانادا که در بین بهترین‌های جهان قرار دارد، شرایط و کیفیت زندگی در این کشور نیز قابل توجه است به طوری که در طول بیست سال گذشته همواره یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا برای زندگی بوده است. همه این موارد در کنار یکدیگر باعث شده تا تحصیل در کانادا به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان سراسر جهان از جمله تبدیل شود.

تحصیل در کانادا

چرا تحصیل در کانادا؟

پیش از این که در رابطه با شرایط تحصیل در کانادا و موارد مرتبط با آن صحبت کنیم بهتر است به مزایای تحصیل در این کشور بپردازیم. با آگاهی از مزایای تحصیل در کشور کانادا تصمیم‌گیری در مورد ادامه تحصیل در این کشور راحت‌تر خواهد بود.

کیفیت آموزش

یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب کانادا توسط دانشجویان بین‌المللی به کیفیت آموزشی بالای این کشور مربوط می‌شود. استفاده از جدیدترین شیوه‌های تدریس و وجود اساتید برجسته از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. علاوه بر این، دانشگاه‌های کانادا همواره رتبه‌های بسیار خوبی را در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها به دست می‌آورند.

فرصت‌های تحقیقاتی

از جمله دلایلی که باعث شده تا تحصیل در کشور کانادا به یک گزینه منحصربه‌فرد تبدیل شود تمرکز جدی موسسات آموزشی این کشور روی تحقیق و توسعه است. کشورهای زیادی در سطح جهان وجود ندارند که دولت آن‌ها تا این اندازه از تحقیقات دانشگاهی در رشته‌های مختلف از جمله پزشکی، کشاورزی، ارتباطات، علوم زیست محیطی و فناوری حمایت کند.

مقرون به صرفه بودن

شهریه دانشگاه‌های کانادا در مقایسه با کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس ارزان‌تر بوده و با توجه به کیفیت آموزش در این کشور می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه‌های کانادا کاملا مقرون‌به‌صرفه است. ضمن این که برای کاهش هزینه‌های خود می‌توانید اقدام به گرفتن بورس تحصیلی نیز بکنید.

تنوع فرهنگی

کانادا کشوری مهاجرپذیر است که اقوام مختلف با فرهنگ‌های گوناگون در آن زندگی می‌کنند. محیط چندفرهنگی کانادا باعث ایجاد دوستی و آرامش بین اقوام شده و دانشجویان خارجی سریع‌تر با زندگی در این کشور سازگار خواهند شد.

علاوه بر موارد مذکور باید به فضای امن کشور کانادا، امکان کار در طول تحصیل و سبک زندگی پرجنب‌وجوش در این کشور اشاره داشته باشیم. ضمن این که بعد از فارغ‌التحصیلی نیز می‌توانید مجوز کاری کانادا را گرفته و پس از چند سال نیز برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

در صورتی که تصمیم قطعی خود را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا گرفته‌اید اما هنوز نمی‌دانید از کجا و چگونه شروع کنید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا مسیر تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم.

گام اول) برنامه آموزشی مورد نظر خود را انتخاب کنید

قبل از هر کاری این موضوع را مشخص کنید که قصد تحصیل در چه مقطع و رشته‌ای را دارید. مقاطع تحصیلی متداول در کانادا شامل مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود. مقطع کارشناسی به طور معمول ۳ یا ۴ سال، مقطع کارشناسی ارشد دو سال و مقطع دکترا نیز بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف دارای تفاوت بوده و هزینه آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. انتخاب رشته تحصیلی دیگر موضوع مهمی است که باید دقت زیادی در آن داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه، انتخاب رشته‌ای است که دارای بازار کار مناسبی در کشور کانادا باشد.

ادامه  معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

گام دوم) قصد تحصیل در کدام دانشگاه را دارید؟

بعد از مشخص کردن مقطع و رشته تحصیلی باید دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بهتر است از همین ابتدا بدانید که تحصیل در دانشگاه‌های مطرح کانادا از جمله دانشگاه تورنتو و بریتیش کلمبیا به این سادگی‌ها نبوده و نیاز به برآورده کردن الزامات زیادی دارد. بنابراین اگر قصد ندارید برای مهاجرت تحصیلی به کانادا سختی زیادی بکشید بهتر است سراغ دانشگاه‌های دیگری بروید که شرایط اخذ پذیرش از آن‌ها تا حدی راحت‌تر است.

با توجه به تدریس به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه‌های کانادا توجه به نوع زبان آموزشی نکته مهمی در انتخاب دانشگاه محسوب می‌شود.

در انتخاب دانشگاه حتما به شهر محل تحصیل خود نیز دقت کنید. به عنوان مثال تحصیل در شهرهای بزرگ مانند تورنتو و مونترال شامل هزینه‌های بیشتری خواهد شد. قبل از تصمیم‌گیری نهایی در مورد دانشگاه بهتر است در مورد شهر محل تحصیل و همچنین الزامات دانشگاه مورد نظر برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی به طور کامل تحقیق کنید. خوشبختانه در نقاط مختلف کانادا دانشگاه‌های بسیار خوبی وجود دارد که این موضوع حق انتخاب دانشجویان را بیشتر می‌کند.

دانشگاه تورنتو

گام سوم) ارسال درخواست برای گرفتن پذیرش

حالا که مقطع، رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اید نوبت گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان است. البته ممکن است بیش از یک دانشگاه مد نظر شما باشد که در این صورت باید برای هر کدام به صورت جداگانه درخواست بدهید.

اگرچه ارسال درخواست برای پذیرش دانشگاه های کانادا محدودیتی ندارد اما باید به هزینه رسیدگی به درخواست که بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار متغیر است نیز توجه داشته باشید.

فرم درخواست پذیرش را به طور کامل پر کرده و تمامی مدارک مورد نیاز را به طور کامل پیوست نمایید. بعد از ارسال درخواست پذیرش از طریق ایمیل مدتی طول خواهد کشید تا درخواست شما توسط دانشگاه مربوطه بررسی و نتیجه اعلام شود. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش دانشگاه های کانادا شوید یک نامه پذیرش تحت عنوان acceptance letter دریافت خواهید کرد که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز خواهد بود.

ویزای دانشجویی کانادا

گام چهارم) درخواست برای ویزای تحصیلی

برای ورود به کانادا به هر دلیلی نیاز به اخذ ویزای این کشور خواهید داشت. برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید حتما نامه پذیرش یکی از دانشگاه‌های این کشور را داشته باشید. بنابراین به محض دریافت نامه پذیرش باید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نمایید. برای این کار باید درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین ثبت کنید. اما برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک مورد نیاز را ارائه کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • برنامه تحصیلی
 • اثبات تمکن مالی جهت تامین مخارج زندگی و تحصیل در کانادا (بین ۱۰ تا ۱۱هزار دلار کانادا برای یک سال زندگی در کانادا)
 • شناسنامه
 • دو قطعه عکس
 • گواهی عدم سوءسابقه

بعد از ثبت درخواست و ارائه مدارک باید اقدامات مربوط به بیومتریک را انجام داده و در صورت لزوم در مصاحبه شرکت کنید. در نهایت باید منتظر بررسی افسر مهاجرت و تصمیم‌گیری نهایی بمانید. در صورتی که درخواست شما مورد تایید قرار بگیرد مجوز تحصیلی Study Permit را اخذ خواهید کرد. هزینه مجوز تحصیلی کانادا در حال حاضر ۱۵۰ دلار کانادا است.

گام پنجم) ورود به کانادا

بعد از اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توانید به صورت قانونی و به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی وارد خاک این کشور شده و تحصیل خود را آغاز کنید. دقت داشته باشید که قبل از تاریخ مشخص شده در ویزای خود نباید وارد کشور کانادا شوید.

ادامه  بررسی شرایط تحصیل دانشجویان خارجی در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

برای این که بتوانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید باید واجد شرایط تعیین شده توسط موسسات آموزشی این کشور باشید. این شرایط برای مقاطع تحصیلی مختلف دارای تفاوت است. دانشگاه‌های مختلف کانادا دارای شرایط متفاوتی از لحاظ پذیرش دانشجو هستند اما به طور کلی برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باید موارد زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک مربوط به مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • مدارک و رزومه تحصیلی
 • مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی جهت پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا
 • پرداخت هزینه رسیدگی به درخواست پذیرش

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا

 • مدرک دیپلم
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (حداقل نمره آیلتس ۶)
 • ریزنمرات دوره های تحصیلی پیشین
 • پاسپورت
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • اثبات تمکن مالی

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

 • مدرک لیسانس
 • رزومه تحصیلی
 • یک یا دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • مقالات علمی
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (حداقل نمره آیلتس ۶.۵)

شرایط تحصیل در مقطع دکترای کانادا

 • مدرک فوق لیسانس
 • پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • مقالات علمی معتبر
 • دو یا سه توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (حداقل نمره آیلتس ۷)
 • مدرک آزمون GMAT و یا GRE
 • اثبات تمکن مالی

از دیگر شرایط تحصیل در کانادا باید به شرط معدل اشاره داشته باشیم که در دانشگاه‌های مختلف دارای تفاوت است اما به طور معمول معدل یک دانشجوی خارجی در مقطع تحصیلی قبلی نباید کمتر از ۱۴ باشد.

آزمون های ورودی دانشگاه های کانادا

علاوه بر شرایط کلی که دانشجویان خارجی جهت اخذ پذیرش ملزم به برآورده کردن آن هستند برخی آزمون‌ها  نیز وجود دارد که بسته به دانشگاه مورد نظر شما ممکن است شرکت در آن‌ها الزامی باشد. مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه ‌های کانادا شامل IELTS، MCAT، GMAT، GRE، TOEFL، SAT و  LSATمی‌شود. نمره مورد نیاز هر یک از این آزمون‌ها در دانشگاه‌های مختلف دارای تفاوت است. دقت داشته باشید که نمرات این آزمون‌ها تنها برای مدت مشخصی دارای اعتبار است و در صورت تمام شدن مدت اعتبار باید مجددا در آزمون شرکت کنید. آزمون MCAT تنها مخصوص افرادی است که قصد تحصیل در رشته پزشکی را در کانادا داشته باشند.

آیلتس کانادا

اهمیت مهارت زبان جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و همچنین اخذ ویزای این کشور به آن نیاز خواهید داشت مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی معتبر است. با توجه به این که برنامه‌های آموزشی برخی دانشگاه‌های کانادا تنها به زبان فرانسوی محدود می‌شود تسلط به این زبان در کنار زبان انگلیسی گزینه‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما در صورتی که علاقه‌ای به یادگیری زبان فرانسوی ندارید باید مطمئن شوید که دانشگاه مورد نظر شما برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. سپس با شرکت در آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل و کسب حداقل نمره تعیین شده توسط دانشگاه می‌توانید مهارت خود را در زبان اثبات کنید. ضمنا تسلط بالا در زبان انگلیسی یا فرانسوی شانس شما را برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا نیز بیشتر خواهد کرد.

هزینه های تحصیل در کانادا

مهم‌ترین هزینه تحصیل در کانادا مربوط به شهریه دانشگاه است که در رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف این کشور دارای تفاوت است. در زیر هزینه تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاهی محبوب در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ذکر شده است:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی: ۵۵۰ تا ۳۰هزار دلار کانادا طی یک سال تحصیلی (تحصیل در رشته‌های پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی گران‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند)
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: ۱۰۷۵ تا ۶۵هزار دلار کانادا طی یک سال تحصیلی (تحصیل در رشته‌های مدیریت، مهندسی، کامپیوتر و حقوق گران‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند)
ادامه  چگونه از آلمان پذیرش تحصیلی بگیریم؟

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه تورنتو: ۱۵هزار تا ۵۷هزار دلار کانادا برای یک سال
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: بین ۱۳۰۰ تا ۵۲هزار دلار کانادا برای یک سال
 • دانشگاه مک‌گیل: بین ۲۲۰۰ تا ۵۸هزار دلار کانادا برای یک سال

هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های ارزان کانادا

 • دانشگاه مموریال Memorial: 2150 تا ۱۱۵۰۰ دلار کانادا در سال
 • دانشگاه رجینا: ۱۷۰۰ ا ۲۰هزار دلار کانادا در سال
 • دانشگاه Royal Roads: 3750 تا ۲۷۶۰۰ دلار کانادا در سال
 • دانشگاه ساسکاچوان: ۴۱۰۰ تا ۲۴هزار دلار کانادا در سال

علاوه بر شهریه دانشگاه باید هزینه‌ های زندگی در کانادا را نیز در نظر بگیرید. هزینه زندگی در کانادا تا حد زیادی بستگی به شهر محل تحصیل شما خواهد داشت. به عنوان مثال برای زندگی در کبک، مونترئال و اتاوا باید بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا در ماه کنار بگذارید. شهرهایی مانند ونکوور و کلگری جزو شهرهای گران در کانادا محسوب می‌شوند که هزینه زندگی در آن‌ها به ماهیانه ۲۰۰۰ دلار کانادا نیز می‌رسد. بنابراین در هنگام انتخاب دانشگاه مورد نظر در کانادا بهتر است هزینه‌های زندگی در شهر محل تحصیل را نیز در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل در کانادا

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

تحصیل رایگان در کانادا فقط مربوط به مدارس این کشور می‌شود و چیزی تحت عنوان تحصیل رایگان در رابطه با آموزش عالی این کشور وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که هیچ راهی برای تحصیل رایگان در کانادا نداشته باشید. بهترین روش برای تحصیل رایگان در کانادا گرفتن یک بورسیه تحصیلی از دولت یا موسسات این کشور است. در حال حاضر امکان گرفتن اسکالرشیپ به عنوان متداول‌ترین نوع بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان خارجی وجود دارد. در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا شوید تمام یا بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیل شما پوشش داده خواهد شد.

کار کردن حین تحصیل در کانادا

یکی دیگر از موارد مهمی که در رابطه با ادامه تحصیل در کشور کانادا وجود دارد امکان کار کردن همراه با تحصیل است. اگر نگران هزینه‌های تحصیل در کانادا هستید خبر خوب برای شما این است که دولت کانادا اجازه کار کردن همراه با تحصیل را به دانشجویان خارجی داده است. البته دقت داشته باشید که کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره‌وقت و هفته‌ای ۲۰ ساعت بوده و دانشجویان خارجی مجاز به کار کردن بیشتر از ساعت مقرر نیستند. اما با همین کار دانشجویی پاره وقت هم می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهید.

کار دانشجویی در کانادا

از طرف دیگر، با کار کردن همراه تحصیل می‌توانید یک سابقه کاری نیز برای خود ایجاد کنید که در ورود به بازار کار کانادا پس از فارغ‌التحصیلی تاثیرگذار خواهد بود. کار دانشجویی در کانادا هم در داخل دانشگاه و هم در خارج از دانشگاه امکان‌پذیر است.  درآمد کار دانشجویی نیز بر اساس نوع کاری که انجام می‌دهید و شهر محل تحصیل بین ساعتی ۱۰ تا ۱۵ دلار کانادا متغیر خواهد بود.

تحصیل در کانادا با توجه به شرایط و مزایای زیادی که دارد یکی از بهترین گزینه‌های دانشجویان بین‌المللی در سرتاسر جهان محسوب می‌شود. دقیقا به همین دلیل است که هر سال به تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه‌های این کشور افزوده می‌شود. توصیه می‌کنیم در روند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا از تجربیات موسسات معتبر فعال در این حوزه نیز استفاده کنید تا کار شما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در زمان کمتری به سرانجام برسد.

پاسخی بگذارید

بستن منو