گپ تحصیلی چیست و چه تاثیری در گرفتن پذیرش دارد؟

گپ تحصیلی یکی از مشکلاتی است که برخی از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور با آن مواجه هستند. در صورتی که بین دو مقاطع تحصیلی مختلف فاصله زمانی فاحشی وجود داشته باشد این موضوع به عنوان یک نکته منفی در پرونده دانشجو در نظر گرفته خواهد شد و دانشگاه‌های معتبر در نقاط مختلف دنیا معمولا به چنین افرادی پذیرش تحصیلی نمی‌دهند. اما دانشگاه‌های مختلف در دنیا رویکرد و قوانین متفاوتی را نسبت به این موضوع دارند و البته سیاست سفارت کشور مورد نظر که قصد اخذ ویزا از آن را دارید نیز در رابطه با این موضوع تاثیرگذار خواهد بود.

گپ تحصیلی چیست؟

گپ تحصیلی به معنای ایجاد وقفه بین دو تحصیلی مختلف است. زمانی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می‌کنید یکی از مواردی که در رابطه با آن از شما سوال خواهد شد گپ یا شکاف تحصیلی است. ایجاد وقفه بین دو مقطع تحصیلی ممکن است دلایل مختلفی مانند استراحت بین دو مقطع، مطالعه برای آزمون مقطع بعدی و مشکلات گوناگون در زندگی افراد باشد. اما موضوع حائز اهمیت در این زمینه به مدت زمان وقفه تحصیلی مربوط می‌شود. در صورتی که وقفه ایجاد شده در دوران تحصیلی شما معقول باشد مشکلی برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی نخواهید داشت اما در صورتی که این وقفه از حد مشخصی بیشتر شود یک نکته منفی محسوب خواهد شد.

برای محاسبه مدت گپ تحصیلی باید فاصله زمانی میان دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا به امروز را در نظر بگیرید.

تاثیر گپ تحصیلی بر تحصیل در خارج کشور

وجود شکاف تحصیلی در صورتی که قابل توجیه نباشد تاثیر منفی روی روند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خواهد گذاشت. البته وجود یک وقفه کوتاه مدت با اهدافی مانند استراحت، قبولی در آزمون دانشگاه، کسب مهارت در زبان خارجی و مواردی از این دست نه تنها تاثیر منفی نداشته بلکه مثبت ارزیابی می‌شود. اما وقفه‌های بیش از حد باعث کاهش شانس شما برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی معتبر خواهد شد. وجود گپ تحصیلی طولانی مدت این ذهنیت را به وجود خواهد آورد که شخص از فضای تحصیل و دانشگاه خارج شده و ممکن است بازگشت به محیط آموزشی و انجام مطالعه و تحقیق برای وی دشوار باشد. بنابراین طبیعی است که دانشگاه‌های خارجی معتبر علاقه‌ای به جذب این نوع دانشجویان نداشته باشند.

ادامه  تحصیل رایگان در کانادا چگونه ممکن می‌شود؟

گپ تحصیلی

زمان قابل توجیه برای گپ تحصیلی چه مدت است؟

مدت زمان قابل توجیه برای گپ تحصیلی در کشورهای و دانشگاه‌های مختلف دارای تفاوت بوده و نمی‌توان زمان دقیقی را برای آن مشخص کرد. در برخی کشورها و دانشگاه‌ها وقفه بیش از یک سال مورد قبول نیست و در برخی دیگر وقفه‌های چند ساله نیز قابل توجیه است. اما به طور کلی می‌توان گفت وقفه بین اخذ مدرک دیپلم تا ورود به دانشگاه به طور معمول نباید بیش از  سال باشد و وقفه بین مقطع کارشناسی و ارشد نیز نباید از  سال بیشتر شود. مسئله گپ تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکتری اهمیت خاصی نداشته و سوابق پژوهشی و کاری شخص می‌تواند گپ موجود را توجیه کند. در ادامه موضوع شکاف تحصیلی را در چند کشور مختلف بررسی خواهیم کرد.

گپ تحصیلی قابل توجیه در کانادا

کانادا یکی از کشورهایی است که به مسئله وقفه بین مقاطع تحصیلی اهمیت می‌دهد اما در عین حال دانشگاه‌های این کشور در این زمینه انعطاف‌پذیر عمل می‌کنند. به لطف قوانین و مقررات آموزشی این کشور وجود گپ تحصیلی تا سقف مشخصی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا مجاز است. این سقف برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی  سال و برای تحصیلات تکمیلی  سال است. البته استثنائاتی نیز در رابطه با متقاضیانی که تخصص فوق‌العاده‌ای در حوزه تحصیلی خود داشته باشند وجود دارد.

گپ تحصیلی در کانادا

توجیه وقفه تحصیلی در استرالیا

استرالیا از جمله کشورهایی است که چه در زمینه پذیرش و چه در زمینه ویزا سخت‌گیری زیادی در رابطه با گپ تحصیلی دارد. به طور معمول وجود یک سال وقفه قابل قبول خواهد بود هر چند بهتر است در مورد دلایل همین یک سال نیز توضیح بدهید. اما در صورتی که مدت گپ بیش از یک سال باشد باید بتوانید وقفه ایجاد شده را با دلایل محکم و مدارک مستند توجیه کنید. متقاضیانی که این شکاف را با دلایل کاری توجیه می‌کنند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش استرالیا دارند. اما دلایلی مانند مشکلات خانوادگی، موارد مربوط به سلامتی و غیره نیز می‌توانند برای توجیه وقفه تحصیلی کارگشا باشد.

ادامه  معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

توجیه وقفه تحصیلی در آلمان

اگر در بین مقاطع تحصیلی شما وقفه وجود داشته اما در رابطه با این وقفه دلایل منطقی داشته باشید آلمان یک مقصد مناسب برای ادامه تحصیل شما خواهد بود. به عنوان مثال اگر در این مدت مشغول آمادگی برای امتحانات ورودی دانشگاه و یا افزایش مهارت خود در زبان انگلیسی یا آلمانی بوده‌اید مشکلی را برای توجیه گپ تحصیلی خود نخواهید داشت. همچنین در صورتی که مدت زمان شکاف تحصیلی شما طولانی باشد اما در طی این مدت به صورت حرفه‌ای در زمینه تحصیلی خود مشغول به کار بوده‌اید باز هم امکان ادامه تحصیل در آلمان را خواهید داشت. البته دقت داشته باشید که تمام این موارد را باید با استفاده از مدارک و مستندات اثبات کنید.

مهم ترین دلایل برای توجیه گپ تحصیلی

با ارائه دلایل معقول و مدارک و مستندات کافی امکان توجیه گپ تحصیلی وجود خواهد داشت. مهم‌ترین دلایل و مدارک برای توجیه وقفه تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

  • دلایل اشتغال به کار و ارائه سوابق شغلی
  • دلایل مربوط به آماده سازی برای امتحانات ورودی دانشگاه و ارائه مدارک آزمون
  • دلایل مربوط به کسب مهارت در زبان خارجی و ارائه مدارک زبان مانند آیلتس
  • دلایل مربوط به مشکلات خانوادگی
  • دلایل مربوط به مشکلات سلامت جسمانی و ارائه مدارک پزشکی
  • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهی
  • ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی

اگرچه وجود گپ تحصیلی به عنوان یک مانع بر سر راه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی شناخته می‌شود اما دلیل این وقفه و همچنین مدت آن تاثیر زیادی بر تصمیم‌گیری دانشگاه و افسر مهاجرت خواهد داشت. به ویژه اگر در مدت این وقفه مشغول به کار و پژوهش در حوزه تحصیلی خود بوده‌اید شانس بیشتری برای توجیه گپ تحصیلی خواهید داشت. برای آماده‌سازی مدارک و مستندات جهت توجیه وقفه تحصیلی می‌توانید از خدمات موسسات رسمی اعزام دانشجو به خارج نیز استفاده کنید.

ادامه  تحصیل در دانشگاه های کانادا برای ایرانیان

پاسخی بگذارید

بستن منو