ویزای مولتی شینگن برای اقامت بلندمدت در اروپا

برای ورود به ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن لازم است که برای اخذ ویزای شینگن درخواست دهید. انواع مختلفی از ویزای شینگن وجود دارد که بسته به هدف خود از سفر به کشورهای این منطقه باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ویزای شینگن مورد نظر شما می‌تواند توریستی، ترانزیت، تجاری و یا برای ملاقات با خانواده و دوستان باشد. علاوه بر نوع ویزا موضوع مهم دیگری نیز وجود دارد که به تعداد دفعات ورود و خروج مربوط می‌شود. ویزای مولتی شینگن از این لحاظ بهترین نوع ویزا بوده و هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ورود و خروج به کشورهای حوزه شینگن ندارد.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن مهم‌ترین ویزای شناخته شده در اروپا است و شخص دارنده این ویزا می‌تواند به طور آزادانه در تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن تردد داشته باشد. در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۱۴ میلیون نفر از ویزای شینگن برای سفر در اروپا استفاده کردند. اتباع کلیه کشورهایی که توافقی با کشورهای عضو شینگن جهت آزادسازی تردد ندارند باید قبل از ورود به اروپا اقدام به اخذ ویزا نمایند. رایج‌ترین نوع ویزای شینگن ویزای کوتاه مدت است که اجازه اقامت حداکثر ۹۰ روزه را می‌دهد. البته مدت زمان مجاز اقامت در حوزه شینگن برای شهروندان ایرانی به طور معمول کمتر از یک ماه است.

ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن

ویزای کوتاه مدت شینگن به شخص دارنده ویزا این اجازه را می‌دهد که بسته به اعتبار ویزای خود برای مدت معینی در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد. ویزای شینگن بر اساس هدف متقاضی از سفر به چند نوع مختلف از لحاظ تعداد دفعات ورود و خروج تقسیم می‌شود:

  • ویزای یک بار ورود یا ویزای سینگل شینگن
  • ویزای دوبار ورود یا ویزای دابل شینگن
  • ویزای چندبار ورود یا ویزای مولتی شینگن
ادامه  بررسی دلایل ریجکت ویزای شینگن و روش رفع ریجکتی شینگن | آپدیت 2020

ویزای سینگل شینگن

ویزای سینگل شینگن به شخص دارنده این اجازه را می‌دهد تا در یک دوره زمانی معین، بر اساس چیزی که در برچسب ویزا در گذرنامه درج شده، در حوزه شینگن اقامت داشته باشد. برخی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که ویزای یک بار ورود شینگن فقط اجازه ورود به یک کشور خاص از شینگن را می‌دهد در صورتی که این طور نیست و این موضوع مربوط به دفعات ورود به این حوزه است. شخص دارنده ویزا در این مدت تنها یک بار اجازه ورود به کشورهای حوزه شینگن را دارد و در صورت ترک حوزه شینگن (حتی در صورتی که تعداد روزهای مجاز او برای اقامت در شینگن تمام نشده باشد) اجازه ورود مجدد را نخواهد داشت.

ویزای دابل شینگن

ویزای دابل شینگن دقیقا همان شرایط ویزای سینگل را دارد با این تفاوت که در صورت ترک حوزه شینگن می‌توانید یک بار دیگر به این حوزه وارد شوید. البته این در شرایطی است که هنوز تعداد روزهای مجاز شما برای اقامت در حوزه شینگن به پایان نرسیده باشد. در صورتی که برای دومین بار از منطقه شینگن خارج شوید دیگر حق بازگشت به کشورهای این حوزه را ندارید حتی اگر مدت مجاز اقامت شما بر اساس ویزا به پایان نرسیده باشد.

ویزای مولتی شینگن چیست؟

ویزای مولتیپل شینگن این اجازه را به شخص دارنده می‌دهد تا به دفعات مختلف وارد حوزه شینگن شود. بنابراین در صورتی که موفق به اخذ ویزای مولتیپل شینگن شوید محدودیتی در زمینه ورود و خروج به حوزه شینگن نخواهید داشت. البته این به شرطی است که قانون ۱۸۰/۹۰ را رعایت کنید. بر اساس این قانون در طی ۱۸۰ روز تنها ۹۰ روز امکان اقامت در کشورهای شینگن را دارید. بنابراین پس از پایان ۹۰ روز باید اقدام به ترک حوزه شینگن نمایید و هر زمان که قصد ورود مجدد را داشتید باید محاسبه کنید که آیا طی ۱۸۰ روز گذشته بیش از ۹۰ روز در حوزه شینگن حضور داشته‌اید یا خیر. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید از ماشین حساب ویزای شینگن استفاده کنید.

ادامه  ویزای شینگن راحت را از کدام کشور اروپایی بگیریم؟

انواع ویزای مولتی شینگن

انواع ویزای مولتی شینگن

با توجه به تعداد دفعات ورود به حوزه شینگن می‌توانید برای یکی از انواع ویزای مولتی شینگن که در زیر آمده درخواست دهید:

  • ویزای مولتی ۱ ساله
  • ویزای مولتی ۳ ساله
  • ویزای مولتی ۵ ساله

ویزای مولتی یک ساله شینگن

در صورتی می‌توانید ویزای مولتی یک ساله را اخذ کنید که طی دو سال گذشته ۳ ویزا را گرفته باشید. در زمان درخواست برای این ویزا ارائه مدارک مربوط به ویزاهای قبلی و سفرهایی که به منطقه شینگن انجام داده‌اید الزامی است.

ویزای مولتی سه ساله شینگن

این نوع ویزا به متقاضیانی اعطا می‌شود که از ویزای مولتی معتبر برای یک سال طی ۲ سال گذشته استفاده کرده باشند. ویزای مولتی سه ساله شینگن این اجازه را به دارنده ویزا می‌دهد تا به مدت ۳ سال در حوزه شینگن رفت و آمد داشته باشد.

ویزای مولتی پنج ساله شینگن

ویزای مولتی ۵ ساله به افرادی داده می‌شود که طی سه سال گذشته حداقل به مدت دو سال از یک ویزای مولتیپل شینگن استفاده کرده باشند. این نوع ویزا به شما اجازه خواهد داد تا طی ۵ سال به دفعات دلخواه به حوزه شینگن وارد و از آن خارج شوید.

دقت داشته باشید که هر سه نوع ویزای مولتی یک، سه و پنج ساله شینگن مشمول قانون ۱۸۰/۹۰ خواهند شد.

ویزای مولتی شینگن مزایای زیادی دارد و به ویژه برای افرادی که قصد دارند برای امور تجاری و یا ملاقات با خانواده و دوستان دائما به حوزه شینگن سفر کنند یک گزینه عالی محسوب می‌شود. البته اخذ ویزای مولتیپل شینگن به خصوص برای شهروندان کشورهایی مانند ایران کار آسانی نیست اما در صورت وجود سابقه سفر چندباره به حوزه شینگن و داشتن پرونده یک پرونده قوی می‌تواند شانس شما را برای اخذ ویزای مولتی افزایش دهد. ضمن این که باید هدف معقول و منطقی را برای اخذ ویزای مولتی ارائه کنید.

ادامه  معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

پاسخی بگذارید

بستن منو