معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

احتمالا پیش از این بارها و بارها کلمه شینگن به گوش شما خورده و ممکن است یک سری اطلاعات کلی نیز از آن داشته باشید. مثلا این که شینگن نام یک منطقه در اروپا است که شامل تعدادی از کشورهای اروپایی می‌شود یا این که شینگن نوعی ویزا است که برای سفر به کشورهای اروپایی باید نسبت به اخذ آن اقدام کرد.

منطقه شینگن دقیقا کجاست و اصلا دلیل ایجاد این منطقه چه بوده است؟ ویزای شینگن چیست و با گرفتن ویزای شینگن به کدام کشورها می‌توان سفر کرد؟

در این مطلب ضمن معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو آن در رابطه با ویزای شینگن نیز صحبت خواهیم کرد.

پیمان شینگن ۱۹۸۵

در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی توافق‌نامه‌ای بین چندین کشور اروپایی امضا شد که امروز به عنوان پیمان شینگن از آن یاد می‌شود. هدف از پیمان شینگن ایجاد یک منطقه بدون مرز در اروپا بود. بر اساس این توافق‌نامه که در کشور لوکزامبورگ منعقد شد، تعدادی از کشورهای اروپایی توافق کردند که مرزهای خود را برای شهروندان یکدیگر باز کنند. این توافق‌نامه در ابتدا فقط بین ۵ کشور شامل فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند امضا شد اما به مرور زمان تعداد این کشورها افزایش پیدا کرد. در حال حاضر، منطقه شینگن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مناطق جهان شناخته می‌شود که کشورهای عضو آن به کنترل مرزی بین یکدیگر پایان داده‌اند.

لوگوی شینگن

تاریخچه پیمان شینگن

ایده تردد آزادانه بین کشورهای اروپایی قدمت زیادی داشته و به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد. اما اقدامات مدون و رسمی در این زمینه در دهه هشتاد اتفاق افتاد؛ جایی که اروپا درگیر دو جریان کاملا مخالف بود که یکی از آن‌ها حامی برداشتن مرزها و جریان دیگر مخالف این موضوع بود. فرانسه و آلمان دو کشور پیشگام در این زمینه بودند که گام‌های اولیه را برای تردد آزادانه در اروپا برداشتند. این دو کشور در سال ۱۹۸۴ موضوع مذکور را در شورای اروپا مطرح کردند و در همین جا بود که تعریف الزامات مورد نیاز برای تردد آزادانه در اروپا به تایید شورا رسید. در نهایت پیمان شینگن در سال ۱۹۸۵ به امضای ۵ کشور یاد شده رسید.

۵ سال بعد و در ۱۹ ژوئن ۱۹۹۰ توافق‌نامه‌ای برای اجرای مشخص پیمان شینگن منعقد شد. این توافق‌نامه موضوعات مربوط به لغو کنترل مرزهای داخلی، تعریف رویه صدور ویزا، ایجاد یک بانک اطلاعاتی واحد برای کلیه کشورهای عضو تحت عنوان SIS و همچنین ایجاد یک ساختار همکاری بین افسران داخلی و مهاجرت را دربرمی‌گرفت.

ادامه  بررسی دلایل ریجکت ویزای شینگن و روش رفع ریجکتی شینگن | آپدیت 2020

کشورهای عضو شینگن

بدین ترتیب، منطقه شینگن گسترش خود را آغاز کرد و در سال ۱۹۹۰ کشور ایتالیا، در سال ۱۹۹۱ پرتغال و اسپانیا و در سال ۱۹۹۲ کشور یونان به جمع کشورهای عضو شینگن اضافه شدند. سرانجام از تاریخ ۲۶ مارس سال ۱۹۹۵ اجرای واقعی پیمان شینگن آغاز شد و طی آن ۷ کشور فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا تصمیم به لغو کنترل بین مرزی گرفتند. بعد از این بود که کشورهای اتریش، دانمارک، ایسلند، نروژ و سوئد نیز طی سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ به کشورهای عضو شینگن ملحق شدند.

تا سال ۱۹۹۹ میلادی پیمان شینگن به عنوان بخشی از قوانین اتحادیه اروپا شناخته نمی‌شد اما از این سال و بر اساس پیمان آمستردام، قوانین شینگن در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا گنجانده شد که یک پیشرفت مهم برای منطقه شینگن محسوب می‌شد. به تدریج کشورهای دیگری نیز به جمع کشورهای عضو شینگن اضافه شدند و در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ این کشورها اعلام کردند که کنترل مرزی دریایی و فرودگاهی خود را نیز لغو می‌کنند. در سال ۲۰۰۸ کشور لیختن‌اشتاین به عنوان بیست و ششمین و تا به امروز آخرین کشور به عضویت منطقه شینگن درآمد.

کشورهای عضو حوزه شینگن

در حال حاضر، ۲۶ کشور به عنوان عضو شینگن شناخته می‌شوند که در سال‌های آتی احتمالا تعداد آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. قبرس از جمله کشورهایی است که بحث عضویت آن در حوزه شینگن از سال‌ها قبل مطرح بوده و فقط مشکلات سیاسی این کشور باعث شده تا کنون موفق به اخذ عضویت شینگن نشود.  در جدول زیر می‌توانید اسامی تمامی کشورهای عضو حوزه شینگن را مشاهده کنید.

اتریشیونانمالتسوئد
بلژیکمجارستانهلندسوئیس
جمهوری چکایسلندنروژآلمان
دانمارکایتالیالهستاناسپانیا
استونیلتونیپرتغاللوکزامبورگ
فنلاندلیختن اشتایناسلواکی
فرانسهلیتوانیاسلوونی

ویزای شینگن چیست؟

شهروندان کشورهای عضو حوزه شینگن و افرادی که اقامت دائم این کشورها را داشته باشند می‌توانند به طور آزادانه در سایر کشورهای عضو، تردد داشته باشند. اما شهروندان سایر کشورها برای تردد در منطقه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن خواهند داشت. ویزای شینگن کوتاه‌مدت برای اهداف مختلف از جمله گردش و تفریح، ملاقات با خانواده و دوستان، شرکت در همایش، بیزنس، شرکت در مسابقات ورزشی، ترانزیت و… صادر می‌شود و حداکثر مدت ۹۰ روز اجازه اقامت را به افراد می‌دهد.

ویزای شینگن

البته باید به این نکته دقت داشته باشید که ۹۰ روز حداکثر زمانی است که برای اجازه اقامت در حوزه شینگن به شخص متقاضی داده می‌شود. اما برای شهروندان ایرانی معمولا مدت زمان اقامت کمتری در نظر گرفته می‌شود. به طور معمول مدت زمان اقامت در شینگن برای شهروندان ایرانی بر اساس برنامه سفر آن‌ها تعیین می‌شود که بین ۷ الی ۱۴ روز است. البته در صورتی که متقاضی ویزای شینگن سابقه سفر به کشورهای عضو شینگن را داشته باشد  ممکن است مجوز اقامت طولانی‌تری را نیز دریافت نماید.

ادامه  معرفی سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن

چطور ویزای شینگن بگیریم؟

در حال حاضر، فرآیند اخذ ویزای شینگن در کشورمان از طریق مراکز درخواست ویزا انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری به سفارت کشور مربوطه نیست. کارگزاری‌ها به عنوان نماینده رسمی سفارت کشورهای اروپایی عضو شینگن عمل کرده و امور اداری مربوط به ویزا را انجام می‌دهند. در حال حاضر مهم‌ترین کارگزاری فعال در ایران تحت عنوان وی اف اس گلوبال VFS Global شناخته می‌شود که امور درخواست ویزای اکثر کشورهای عضو شینگن از جمله فرانسه، هلند، اتریش، سوئیس، یونان، سوئد، نروژ، فنلاند، مجارستان، پرتغال، بلژیک و فنلاند را انجام می‌دهد. علاوه بر این، درخواست ویزای شینگن آلمان از طریق کارگزاری ویزامتریک، درخواست ویزای ایتالیا از طریق کاکس اند کینگز و درخواست ویزای اسپانیا از طریق BLS انجام می‌شود.

اگرچه در فرآیند اخذ ویزای شینگن تفاوت‌های جزئی بین کشورهای مختلف وجود دارد اما روال کلی آن به ترتیب زیر است:

۱- گرفتن وقت ملاقات

اولین گام برای اخذ ویزای شینگن، رزرو وقت ملاقات از طریق مرکز درخواست ویزا است. گرفتن وقت ملاقات کارگزاری به صورت آنلاین و از طریق ایمیل قابل انجام است.

۲- حضور در محل کارگزاری

بعد از رزرو وقت ملاقات و تایید آن به وسیله کارگزاری باید در زمان مقرر به محل کارگزاری مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه کنید. ضمن این که باید کلیه مدارک مورد نیاز را نیز بر اساس نوع ویزای درخواستی به کارگزاری تحویل دهید.

۳- انتظار برای بررسی درخواست

بعد از ارائه درخواست و مدارک باید منتظر بمانید تا پرونده ویزای شما توسط افسر مهاجرت مورد بررسی قرار بگیرد. نتیجه بررسی درخواست ویزا از طریق ایمیل به شما اعلام خواهد شد. دقت داشته باشید که کارگزاری هیچ نقشی در رابطه با رد یا قبول درخواست شما نداشته و تصمیم‌گیری در مورد درخواست تنها در حیطه اختیارات سفارت کشور مربوطه است.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن بر اساس نوع ویزای که قصد گرفتن آن را دارید متفاوت خواهد بود. با توجه به محبوبیت ویزای توریستی شینگن در ادامه مدارک لازم برای اخذ این نوع ویزا ذکر شده است:

 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای توریستی شینگن
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس
 • شناسنامه
 • مدارک شغلی از جمله فیش حقوقی
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی از جمله پرینت گردش حساب بانکی
 • اسناد ملکی در صورت وجود
 • دعوت نامه در صورت وجود
 • برنامه سفر دقیق و با جزئیات
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما و تاییدیه رزرو هتل
 • بیمه نامه مسافرتی
ادامه  اخذ ویزای سوئیس و تمام آن چه که باید بدانید

هزینه ویزای شینگن

گرفتن وقت ملاقات جهت ارائه درخواست و مدارک شامل هیچ نوع هزینه‌ای نبوده و کاملا رایگان است. اما برای بررسی درخواست ویزا باید هزینه آن را بپردازید که مبلغ ۸۰ یورو برای افراد بالای ۱۲ سال و ۴۰ یورو برای متقاضیان بین ۶ تا ۱۲ سال خواهد بود. ضمنا افراد زیر ۶ سال نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت. این هزینه شامل بررسی درخواست و انجام اقدامات مربوط به بیومتریک می‌شود. علاوه بر این باید هزینه خدمات کارگزاری را نیز بپردازید که این مبلغ با توجه به کارگزاری مربوطه و همچنین کشوری که برای اخذ ویزای آن اقدام کرده‌اید متفاوت خواهد بود. به این نکته توجه داشته باشید که هزینه پرداختی قابل بازگشت نبوده و قبول یا رد درخواست شما تاثیری در این موضوع نخواهد داشت.

برای اخذ ویزای شینگن از طریق کدام کشور اقدام کنیم؟

بدون توجه به این که ویزای شینگن خود را از کدام کشور عضو این حوزه گرفته‌اید تنها با داشتن ویزای شینگن می‌توانید در تمامی کشورهای عضو شینگن تردد داشته باشید. اما نکته اینجاست که سفارت برخی کشورهای اروپایی عضو شینگن در ایران سخت‌گیری نسبتا کمتری را برای صدور ویزا دارند. به عنوان مثال کشور ایتالیا در حال حاضر تا حدی شرایط مساعدتری را برای اخذ ویزای شینگن دارد و آسان ترین کشور برای اخذ ویزای شینگن محسوب می‌شود. اما به عنوان مثال کشور آلمان سخت‌گیری بسیار زیادی را اعمال کرده و گرفتن ویزای شینگن از سفارت این کشور بدون داشتن دعوت‌نامه از آلمان تقریبا عملی نیست. بنابراین بهتر است قبل از ارائه درخواست خود ابتدا شرایط سفارت کشورهای مختلف را بررسی کرده باشید.

متاسفانه مشکلات سیاسی و دیپلماتیک باعث شده تا کشورهای اروپایی نسبت به صدور ویزای شینگن برای ایرانی‌ها سخت‌گیری زیادی را نشان دهند که همین موضوع موجب افزایش درصد ریجکت ویزای شینگن برای شهروندان کشورمان شده است. اما دلایل دیگری مانند ارائه مدارک ناقص یا جعلی و سابقه سفر ضعیف نیز تاثیر زیادی در رد شدن درخواست ویزای شینگن دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای اخذ ویزای شینگن از مشاوره موسسات معتبر فعال در این حوزه بهره بگیرید.

پاسخی بگذارید

بستن منو