مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

مهاجرت کاری یکی از متداول‌ترین شیوه‌های مهاجرتی در دنیا محسوب می‌شود که زندگی بسیاری از مهاجران را دگرگون کرده است. معمولا مهاجرت کاری به کشورهایی انجام می‌شود که از لحاظ اقتصادی کاملا توسعه یافته بوده و پتانسیل بالایی در بازار کار آن‌ها وجود دارد.

کانادا یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای مهاجرت کاری به حساب می‌آید. این کشور با توجه به توسعه سریع و نیاز به نیروی کار متخصص یکی از مقاصد مهم جهان برای ورود متخصصان از سایر نقاط است. دولت این کشور به منظور جذب نیروی کار متخصص مورد نیاز بازار کار، طرح‌های مختلفی را در نظر گرفته است. یکی از این طرح‌ها مربوط به برنامه اسکیل ورکر می‌شود که در نقاط مختلف این کشور به اجرا درآمده است. با توجه به گستردگی این برنامه در سطح کانادا قصد داریم در این مطلب به طور خاص به بررسی برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان کانادا بپردازیم.

اسکیل ورکر ساسکاچوان

برنامه اسکیل ورکر کانادا چیست؟

پیش از آن‌که به طور اختصاصی به برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان بپردازیم بهتر است کمی با کلیت برنامه اسکیل ورکر کانادا آشنا شویم. دولت کانادا برنامه‌ای تحت عنوان اسکیل ورکر را طراحی کرده که بر اساس آن نیروی کار ماهر خارجی جذب بازار کار کانادا می‌شوند. افرادی که تخصص ویژه و مهارت مناسبی را در یک زمینه حرفه‌ای داشته باشند می‌توانند از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا شانس خود را برای ورود به بازار کار این کشور امتحان نمایند. دولت کانادا از طریق این برنامه از یک سو نیروی کار مورد نیاز خود را تامین کرده و از سوی دیگر رشد اقتصادی این کشور را سرعت می‌بخشد. افرادی که بتوانند به عنوان نیروی کار ماهر وارد کشور کانادا شوند امکان گرفتن اقامت این کشور را نیز خواهند داشت.

برنامه اسکیل ورکر کانادا را می‌توان در سه دسته مختلف شامل موارد زیر قرار داد:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال
 • برنامه اسکیل ورکر کبک
 • برنامه‌های نامزدی استانی یا PNP

برنامه اسکیل ورکر فدرال مربوط به کل حوزه فدرال کانادا به جز کبک می‌شود زیرا استان کبک دارای برنامه نیروی کار ماهر خاص خود است. برنامه نامزدی استانی به طور خاص مربوط به استان‌های مختلف کانادا می‌شود و برای شرکت در آن باید از همان ابتدا از طریق استان مورد نظر خود اقدام کنید.

آشنایی با استان ساسکاچوان

ساسکاچوان یکی از ۱۰ استان کانادا بوده که در قسمت جنوبی این کشور واقع شده و هم مرز ایالت‌های کشور آمریکا است. استان ساسکاچوان بیش از یک میلیون نفر جمعیت داشته و رجینا به عنوان پایتخت آن شناخته می‌شود. این استان از استانداردهای بالای زندگی برخوردار بوده و مردم این استان درآمد مناسبی دارند. وجود منابع طبیعی زیاد باعث شده تا روند توسعه اقتصادی ساسکاچوان سرعت بیشتری به خود بگیرد. به طور کلی وجود فرصت‌های شغلی مناسب، درآمد کافی و پایین بودن هزینه‌های زندگی باعث شده تا ساسکاچوان به یکی از مهاجرپذیرترین استان‌های کانادا تبدیل شود. در نتیجه، برنامه‌های مهاجرتی مختلفی توسط مسئولان این استان جهت جذب نیروی کار خارجی در نظر گرفته شده است.

ساسکاچوان

برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

برنامه نامزدی مهاجران ساسکاچوان SINP به عنوان برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان شناخته می‌شود و به نیروی کار خارجی این اجازه را می‌دهد تا برای کار در کانادا و گرفتن اقامت این کشور اقدام نمایند. برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان در سه دسته زیر قرار می‌گیرد:

۱- برنامه اسکیل ورکر بین‌المللی ساسکاچوان

این دسته از برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان برای مهاجرانی در نظر گرفته شده که دارای تحصیلات، تجربه کاری، مهارت در زبان و سایر توانایی‌هایی هستند که باعث می‌شود برای زندگی و کار در استان ساسکاچوان مناسب تشخیص داده شوند. برنامه اسکیل ورکر بین المللی ساسکاچوان شامل سه زیردسته مجزا می‌شود:

 • زیردسته پیشنهاد شغلی
 • زیردسته مشاغل مورد تقاضا OID
 • زیردسته اکسپرس اینتری Express Entry

زیردسته پیشنهاد شغلی

این زیردسته برای افرادی در نظر گرفته شده که دارای پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای واجد صلاحیت در داخل استان ساسکاچوان باشد. برای این که واجد شرایط بودن در این زیردسته باید الزامات زیر را داشته باشید:

 • داشتن حداقل یک سال سابقه کاری در حرفه مورد نظر در طول ۱۰ سال گذشته
 • برخورداری از سطح مناسب زبان (حداقل سطح ۴ معیار زبان کانادایی CLB)
 • کسب حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن در سیستم امتیازبندی SINP
 • نامه تایید شغلی معتبر برنامه نامزدی استانی
ادامه  چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟| بررسی دلایل مهاجرت به کانادا

زیردسته مشاغل مورد تقاضا

این زیردسته مخصوص افرادی است که پیشنهاد شغلی از استان ساسکاچوان ندارند اما دارای مهارت کافی در مشاغل مورد تقاضای این استان هستند. برای واجد شرایط بودن در این زیردسته باید الزامات زیر را داشته باشید:

 • داشتن یک یا چند سال سابقه کاری در زمینه‌های شغلی که در لیست طبقه‌بندی مشاغل ملی کانادا NOC و همچنین لیست مشاغل مورد تقاضای استان ساسکاچوان آمده باشد
 • برخورداری از سطح مناسب زبان (حداقل سطح ۴ معیار زبان کانادایی CLB)
 • کسب حداقل ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن در سیستم امتیازبندی SINP
 • گذراندن حداقل ۱۲ ماه کارآموزی یا تحصیلات عالی که منجر به اخذ مدرک یا گواهی معتبر شود
 • اثبات تمکن مالی برای ساکن شدن در کانادا

زیر دسته اکسپرس اینتری Express Entry

این زیردسته برای نیروی کار ماهری در نظر گرفته شده که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت‌نام کرده است. بدین منظور باید الزامات زیر را داشته باشید:

 • پذیرفته شدن در سیستم اکسپرس اینتری و اخذ شماره پروفایل در این سیستم
 • گذراندن حداقل یک سال کارآموزی یا تحصیلات عالی که منجر به اخذ مدرک یا گواهی معتبر شود
 • کسب حداقل ۶۰ امتیاز در سیستم از ۱۰۰ امتیاز ممکن در سیستم امتیازبندی SINP
 • داشتن سطح قابل قبولی از سابقه کاری در زمینه مورد نظر؛ حداقل ۱۲ ماه طی ۱۰ سال گذشته برای نیروی کار ماهر و حداقل ۲ سال طی ۵ سال گذشته برای تاجران ماهر
 • اثبات توانایی در زبان با ارائه نمره آزمون‌های معتبر از جمله آیلتس
 • داشتن تمکن مالی کافی جهت ساکن شدن در کانادا

۲- برنامه تجربه ساسکاچوان

این دسته از برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان مربوط به افرادی می‌شود که در حال حاضر در استان ساسکاچوان مشغول به کار و تحصیل هستند و قصد دارند تا اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. این افراد باید حداقل به مدت ۶ ماه با مجوز کار معتبر در ساسکاچوان کار کرده باشند. برای این دسته نیز ۵ زیردسته مختلف وجود دارد:

 • زیرشاخه اجازه کار
 • زیرشاخه حرفه بهداشت
 • زیردسته بخش Hospitality
 • زیردسته رانندگان ماشین سنگین
 • زیرشاخه دانشجویی

هر یک از این زیردسته‌ها دارای شرایط و الزامات خاص خود هستند.

۳- برنامه مزرعه داری و کارآفرینی ساسکاچوان

برنامه مزرعه‌داری و کارآفرینی ساسکاچوان که تحت عنوان برنامه تجاری ساسکاچوان نیز شناخته می‌شود متشکل از دو زیردسته مهاجرتی شامل کارآفرینان و صاحبان و گردانندگان مزارع است. این برنامه برای افرادی طراحی شده که تجربه مدیریت مشاغل مختلف را داشته و مایل به راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید در ساسکاچوان هستند. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در بخش‌های مختلفی تجاری یا مزرعه‌داری اتفاق بیفتد. برای واجد شرایط بودن در هر یک از این دو زیردسته باید الزاماتی را داشته باشید. یکی از این موارد این است که اثبات کنید حداقل ۵۰۰هزار دلار کانادا یا بیشتر سرمایه دارید.

برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان

مراحل ارسال درخواست برای برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

در صورتی که الزامات اولیه مذکور برای هر یک از دسته‌های برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان را داشته باشید می‌توانید درخواست خود را برای برنامه اسکیل ورکر کانادا ارائه کنید. با توجه به این که روال درخواست برای دسته‌های مختلف اسکیل ورکر ساسکاچوان متفاوت است در این مطلب فقط به دو زیردسته متداول و پرتقاضا پرداخته خواهد شد.

درخواست برای زیردسته اکسپرس اینتری ساسکاچوان

قبل از توضیح روال درخواست برای زیردسته اکسپرس اینتری ساسکاچوان ابتدا توضیح کوتاهی در مورد سیستم اکسپرس اینتری داده می‌‌شود. اکسپرس اینتری نام سیستمی است که توسط دولت فدرال کانادا ایجاد شده تا فرآیند درخواست و جذب نیروی کار ماهر خارجی از این طریق انجام شود. این سیستم در ابتدا برای برنامه اسکیل ورکر فدرال در نظر گرفته شده بود اما با گذشته زمان تقریبا تمامی استان‌های کانادا از جمله ساسکاچوان یکی از زیردسته‌های برنامه استانی خود را به اکسپرس اینتری اختصاص دادند. اما فرآیند درخواست از طریق سیستم اکسپرس اینتری چگونه است؟

ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری

اولین قدم در این زمینه ایجاد یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری به صورت آنلاین و رایگان است. در این پروفایل اطلاعاتی مانند مشخصات شخصی، سوابق کاری و تحصیلی و مدارک زبان ثبت خواهد شد. بعد از ایجاد پروفایل باید نسبت به ارسال درخواست EOI اقدام کنید که به معنی تمایل شما برای کار و زندگی در کشور کانادا خواهد بود. بعد از انجام این اقدامات یک شماره پروفایل و کد اعتبارسنجی جستجوگر شغل به شما اختصاص داده خواهد شد.

ادامه  هزینه‌های زندگی در کانادا در سال 2020 چقدر است؟

اکسپرس اینتری

درخواست آنلاین در SINP

در این مرحله باید درخواست آنلاین خود را از طریق صفحه درخواست برنامه نامزدی ساسکاچوان ثبت کنید. در صورتی که قبلا در سیستم اکسپرس اینتری پروفایل ایجاد کرده باشید با همان اطلاعات کاربری می‌توانید وارد قسمت درخواست آنلاین SINP شوید. بعد از ورود به این بخش باید قسمت‌های مختلف مربوط به درخواست آنلاین را تکمیل کرده و مدارک خود را بارگذاری نمایید. همچنین باید هزینه مربوط به درخواست را نیز پرداخت نموده و در نهایت درخواست آنلاین خود را ثبت کنید. دقت داشته باشید که کلیه مدارک مورد نیاز برای زیردسته اکسپرس اینتری را به طور کامل بارگذاری کرده باشید.

انتظار برای بررسی درخواست

پس از این که درخواست شما به SINP برسد بر اساس معیارهای مختلف مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. ضمنا یک رسید دریافت درخواست نیز برای شما ارسال خواهد شد که شامل شماره درخواست بوده و می‌توانید از آن برای طرح سوالات خود در طی فرآیند ارزیابی استفاده کنید. در صورتی که واجد شرایط برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان نباشید این موضوع از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

تایید نامزدی

بعد از پایان ارزیابی در صورتی که نامزدی شما در برنامه استانی ساسکاچوان تایید شود SINP جزئیات نامزدی شما را در سیستم اکسپرس اینتری وارد خواهد کرد. بعد از این ۳۰ روز فرصت خواهید داشت تا نامزدی SINP را از طریق سیستم اکسپرس اینتری قبول کنید. در صورت قبول کردن این موضوع، نامزدی شما تایید شده و حداکثر ۶۰۰ امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری به شما داده خواهد شد که تا حد زیادی به انتخاب شدن شما به عنوان نامزد برتر کمک خواهد کرد.

درخواست برای اقامت کانادا

بعد از این که دعوت‌نامه ITA را در سیستم اکسپرس اینتری دریافت کردید باید برای اقامت کانادا اقدام کنید. گرفتن اقامت دائم کانادا فقط از طریق دولت فدرال انجام خواهد شد و استان مربوطه نقشی در این موضوع نخواهد داشت. در صورتی که مدارک شما مورد تایید باشد مشکلی در رابطه با اخذ اقامت دائم کانادا وجود نخواهد داشت. برای گرفتن اقامت دائم کانادا باید مدارکی مانند معاینات پزشکی و گواهی سوءسابقه را ارائه کنید. ضمنا بنا بر شرایط ممکن است از شما برای انجام یک مصاحبه نیز دعوت به عمل بیاید.

از زمان دریافت دعوت‌نامه اکسپرس اینتری تنها ۶۰ روز زمان دارید تا برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید.

درخواست برای زیردسته مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان

در صورتی که الزامات مورد نیاز زیردسته مشاغل مورد تقاضا OID را داشته باشید می‌توانید درخواست خود را برای این برنامه ارائه دهید. دقت داشته باشید که حتما شغل مورد نظر شما باید در یکی از سطوح صفر یا A یا B لیست طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا قرار گرفته باشد. بنابراین قبل از اقدام برای درخواست زیردسته مشاغل مورد تقاضا از برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان حتما لیست طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا را چک کنید.

برنامه مهاجرت ساسکاچوان

در صورتی که واجد شرایط برنامه هستید باید با ثبت نام در پرتال SINP اقدام به ارسال درخواست نمایند. بعد از اینکه شخص متقاضی کلیه اطلاعات و مدارک را بارگذاری کرده و درخواست خود را ثبت نمود فرآیند ارزیابی آغاز خواهد شد. این ارزیابی از طریق سیستم رتبه‌بندی SINP انجام خواهد شد و در نهایت افرادی که بهترین رتبه‌ها را کسب کرده باشند دعوت‌نامه‌ای را دریافت خواهند کرد. بعد از اینکه دعوت‌نامه مذکور را دریافت کردید باید در مدت زمان مشخص یک درخواست کامل را ارسال نمایید.

متقاضی طرح OID باید مبلغ ۳۵۰ دلار کانادا را به عنوان هزینه درخواست پرداخت نماید. این مبلغ قابل برگشت نخواهد بود.

در صورتی که درخواست مورد تایید استان ساسکاچوان باشد این موضوع از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد. خب! حالا می‌توانید خوشحال باشید زیرا رسما به عنوان نامزد استانی ساسکاچوان تایید شده‌اید. اما این پایان کار نیست و بعد از تایید شدن به عنوان نامزد استانی باید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. دقت داشته باشید که از زمان دریافت نامزدی استانی تنها ۶ ماه فرصت خواهید داشت تا درخواست خود را برای اقامت دائم کانادا ارسال کنید.

آشنایی با سیستم امتیازبندی SINP

سیستم امتیازبندی SINP توسط استان ساسکاچوان و به منظور ارزیابی شرایط متقاضیان و رتبه‌بندی آن‌ها ایجاد شده است. این سیستم بر مبنای حداکثر ۱۰۰ امتیاز ایجاد شده و متقاضیان جهت این که واجد شرایط برنامه نامزدی استانی باشند باید حداقل ۶۰ امتیاز را در این سیستم کسب کنند. البته این امتیاز صرفا بدین معنی است که شخص متقاضی شانس انتخاب شدن را دارد. اما در نهایت تنها افرادی می‌توانند به عنوان نامزد استانی انتخاب شوند که بر اساس ارزیابی پروفایل و رتبه‌بندی انجام‌شده حائز بالاترین امتیازات باشند.

در صورتی که نامزدها دارای امتیازات یکسان باشند استان ساسکاچوان از معیارهای اضافی برای اولویت‌بندی آن‌ها استفاده خواهد کرد.

فاکتورهای سیستم امتیازبندی SINP

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که سیستم امتیازبندی SINP بر اساس چه فاکتورهایی متقاضیان را رتبه‌بندی می‌کند. این سیستم، ۵ فاکتور اصلی را برای رتبه‌بندی متقاضیان در نظر گرفته است:

 • تحصیلات: بین ۱۲ تا ۲۳ امتیاز
 • سابقه کاری: بین ۲ تا ۱۰ امتیاز
 • مهارت در زبان: بین ۱۲ تا ۲۰ امتیاز
 • سن: بین ۸ تا ۱۲ امتیاز
 • ارتباط با ساسکاچوان: بین ۵ تا ۳۰ امتیاز
ادامه  اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار چه شرایطی دارد؟

فاکتور ارتباط با ساسکاچوان شامل مواردی نظیر داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرماهای ساسکاچوان، داشتن ارتباط خویشاوندی در ساسکاچوان، داشتن سابقه کار در ساسکاچوان و داشتن سابقه تحصیل در ساسکاچوان می‌شود.

متقاضی برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان بر اساس اطلاعات و مدارک ثبت شده در پروفایل خود از هر یک از فاکتورهای مذکور امتیازی را کسب خواهد کرد و در مجموع یک امتیاز کلی به وی تعلق خواهد گرفت. برای درک بهتر نحوه امتیازبندی، این موضوع را با یک مثال توضیح می‌دهیم.

یک متقاضی را با شرایط زیر در نظر بگیرید:

تحصیلات: لیسانس

سابقه کار: ۳ سال سابقه طی ۵ سال گذشته

مهارت در زبان: سطح ۶ معیار زبان کاناداییCLB (معادل نمره ۵.۵ آزمون آیلتس)

سن: ۳۰ سال

ارتباط با ساسکاچوان: عدم ارتباط

حالا با توجه به شرایط این متقاضی بررسی کنیم که در مجموع چه امتیازی را کسب خواهد کرد. در سیستم امتیازبندی SINP مدرک لیسانس دارای ۲۰ امتیاز است. ۳ سال سابقه کار ۶ امتیاز را در پی داشته و سطح ۶ CLB نیز ۱۶ امتیاز دارد. تمامی افراد بین ۲۲ تا ۳۴ سال می‌توانند حداکثر امتیاز فاکتور سن یعنی ۱۲ امتیاز را کسب کنند. با توجه به عدم ارتباط شخص متقاضی با استان ساسکاچوان در این فاکتور هیچ امتیازی به وی تعلق نخواهد گرفت. با این حساب متقاضی فرضی ما در مجموع ۵۴ امتیاز را کسب خواهد کرد و در نتیجه هیچ شانسی برای انتخاب شدن به عنوان نامزد استانی نخواهد داشت.

اسکیل ورکر کانادا

خب حالا کمی شرایط این متقاضی را تغییر دهیم و مجددا امتیاز او را مورد محاسبه قرار دهیم. اگر متقاضی فرضی ما، مدرک فوق لیسانس یا دکترا داشته باشد می‌تواند حداکثر امتیاز فاکتور تحصیلات که ۲۳ امتیاز است را کسب نماید. همچنین اگر سابقه کاری وی را از ۳ به ۵ سال تغییر دهیم این شخص به جای ۶ امتیاز می‌تواند ۱۰ امتیاز به دست آورد و مجموع امتیازات وی به ۶۱ امتیاز خواهد رسید که بالاتر از حداقل امتیاز مورد نیاز یعنی ۶۰ امتیاز خواهد بود.

در یک حالت دیگر اگر همین متقاضی با مدرک فوق لیسانس یا دکتری ۴ سال سابقه کار داشته باشد ۸ امتیاز به وی تعلق خواهد گرفت و در صورتی که بتواند مهارت زبان خود را به سطح ۷ CLB معادل نمره ۶ آزمون آیلتس ارتقا دهد ۱۸ امتیاز نیز از این فاکتور کسب خواهد کرد. در نتیجه امتیاز وی به ۶۱ امتیاز خواهد رسید و شانس انتخاب شدن را خواهد داشت.

با توجه به این که انتخاب به عنوان نامزد استانی ساسکاچوان کاملا رقابتی است تنها رسیدن به حداقل امتیاز لازم برای واجد شرایط شدن شانس زیادی را برای متقاضیان به وجود نخواهد آورد. بنابراین باید تمام سعی خود را بکنید تا امتیازات بالاتری به دست بیاورید. به عنوان مثال داشتن ارتباط خویشاوندی در ساسکاچوان می‌تواند ۲۰ امتیاز به مجموع امتیازات شما اضافه کند.

با توجه به تنوع و گستردگی طرح‌های مهاجرت کاری ساسکاچوان بسیار مهم خواهد بود که طرح متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید. فرآیند شرکت در برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان دارای برخی پیچیدگی‌ها بوده و ریزه‌کاری‌هایی دارد که در صورت عدم آشنایی کامل با آن‌ها ممکن است شانس شما برای انتخاب به عنوان نامزد استانی کاهش پیدا کند. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای مهاجرت کاری به ساسکاچوان از مشاوره موسسات فعال در این حوزه استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو