بررسی دلایل ریجکت ویزای شینگن و روش رفع ریجکتی شینگن | آپدیت ۲۰۲۰

ویزای شینگن یکی از پرتقاضاترین ویزاها در دنیا و ایران محسوب می‌شود. متاسفانه در چند سال اخیر روند اخذ ویزای شینگن برای متقاضیان ایرانی با مشکل مواجه شده است. مسائل سیاسی و شرایط کشور ایران، یکی از مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن برای متقاضیان ایرانی است. اما ریجکت ویزای شینگن دلایل دیگری نیز دارد که در صورت آگاهی، می‌توانید از آن‌ها پیشگیری کنید. در این مطلب ابتدا به مهم‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن پرداخته و سپس در مورد نحوه رفع ریجکتی ویزا صحبت خواهیم کرد.

ریجکت ویزای شینگن

درخواست ویزای شینگن به چه دلایلی رد می شود؟

این سوال بسیاری از افراد است که سفارت یا کنسولگری یک کشور عضو شینگن به چه دلیلی اقدام به رد کردن درخواست ویزا می‌کند؟ یکی از علل رایج رد شدن درخواست ویزای شینگن ارائه اطلاعات و مدارک ناقص است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید تمامی مدارک مورد نیاز برای ویزا را به طور کامل جمع‌آوری کنید. اما این ساده‌ترین دلیل رد درخواست شماست. در ادامه متداول‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن آورده شده است:

سوابق کیفری

داشتن سوابق کیفری و مجرمانه در حوزه‌هایی مانند مواد مخدر، کودک‌آزاری، اعتیاد، تروریسم و سایر جرایم جدی باعث رد شدن درخواست ویزای شینگن خواهد شد زیرا در این شرایط، شخص متقاضی ویزا به عنوان یک تهدید برای امنیت منطقه شینگن محسوب می‌شود.

عدم ارائه توضیحات کافی در رابطه با هدف سفر و نحوه اقامت

یکی از موارد مهم در رابطه با اخذ ویزای شینگن توضیح دادن دلایل سفر و محل اقامت در کشور مقصد است. در زیر برخی از مهم‌ترین مواردی که به عنوان عدم توضیح کافی تلقی شده و موجب ریجکت ویزای شینگن می‌شود، آورده شده است:

 • عدم ارائه مدارک شغلی و حرفه‌ای منطبق با وضعیت مالی ارائه شده
 • عدم ارائه مدارکی که بتواند هدف سفر و اقامت در منطقه شینگن را توضیح دهد
 • درخواست ویزا با مدت زمان مغایر با برنامه سفر و وضعیت درآمد

مدارک سفر جعلی

متاسفانه برخی از افراد سودجو اقدام به جعل مدارک سفر می‌کنند تا بدین ترتیب بتوانند ویزای شینگن را اخذ نمایند. بهتر است بدانید که سرنوشت مشابهی در انتظار تمامی افرادی است که اقدام به ارائه مدارک جعلی به سفارت یا کنسولگری می‌کنند. این افراد نه تنها با ریجکت درخواست خود مواجه خواهند شد بلکه دچار پیامدهای منفی دیگری از جمله ممنوعیت چند ساله برای ورود به حوزه شینگن می‌شوند چرا که سابقه آن‌ها در سیستم مشترک تمام کشورها ثبت می‌شود.

عدم توانایی در اثبات برنامه سفر

ارائه برنامه سفر دقیق و همراه با جزئیات، تاثیر زیادی در اخذ ویزای شینگن خواهد داشت. عدم اثبات برنامه سفر شامل موارد زیر می‌شود:

 • ارائه درخواست به سفارت اشتباه (نشان‌دهنده این است که شما قادر به تعیین مقصد اصلی سفر نیستید)
 • عدم توانایی در اثبات این موضوع که دارای یک محل اقامت رزرو شده برای هر مقصد و هر شب اقامت در حوزه شینگن هستید
 • عدم ارائه بلیط هواپیمای رزرو شده

پاسپورت مخدوش

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای اخذ ویزا به سفارت تحویل داده می‌شود پاسپورت است. بنابراین در صورتی که پاسپورت شما مخدوش باشد مثلا جلد آن دچار آسیب جدی شده باشد یا صفحه‌ای از آن جدا شده باشد، احتمال رد شدن درخواست ویزا وجود دارد. بنابراین در نگهداری از پاسپورت خود دقت زیادی داشته باشید.

ادامه  ویزای مولتی شینگن برای اقامت بلندمدت در اروپا

عدم اثبات منابع مالی

یکی از اصلی‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن مربوط به عدم اثبات منابع مالی کافی برای مدت حضور در حوزه شینگن است. این موضوع شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم ارائه مدارک تمکن مالی
 • عدم ارائه پرینت گردش حساب بانکی حداقل سه ماه اخیر
 • ارائه تمکن مالی یا گردش حساب ساختگی کوتاه‌مدت (واریز پول و برداشت سریع آن به منظور حساب‌سازی)
 • عدم اثبات بودجه کافی در مدارک مالی ارائه شده

پاسپورت غیرمعتبر

علاوه بر پاسپورت مخدوش، ارائه یک پاسپورت غیرمعتبر نیز به طور قطع باعث رد درخواست ویزای شینگن خواهد شد. پاسپورت ارائه شده به سفارت یا کنسولگری باید از زمان بازگشت از منطقه شینگن حداقل ۳ ماه اعتبار داشته باشد. ضمن این که پاسپورت باید حداقل دو صفحه خالی نیز داشته باشد.

گواهی تولد یا ازدواج غیرمعتبر

یکی دیگر از دلایل رد شدن ویزای شینگن مربوط به ارائه شناسنامه یا سند ازدواج غیرمعتبر می‌شود که نمونه‌هایی از آن عبارتند از:

 • عدم ارائه شناسنامه معتبر
 • ارائه شناسنامه بدون ترجمه
 • عدم ارائه مدارک مربوط به حضانت قانونی کودکان

سایر دلایل ریجکت ویزای شینگن

به جز دلایل عنوان شده، موارد دیگری نیز وجود دارند که منجر به ریجکت ویزای شینگن خواهند شد. از جمله این موارد می‌توان به عدم ارائه تاییدیه رزرو هتل، عدم ارائه بیمه مسافرتی معتبر و سوابق نامطلوب قبلی مانند عدم رعایت محدودیت‌های حوزه شینگن در سفرهای قبلی اشاره داشت.

چرا درخواست ویزای شینگن ایرانی ‌ها رد می‌شود؟

با توجه به شرایط متقاضی، نوع ویزای درخواستی و همچنین سفارت مورد نظر برای اخذ ویزا ممکن است افسر بررسی‌کننده پرونده روی برخی موارد خاص حساس شود.

شرایط سیاسی ایران و مشکلات دیپلماتیک در کنار برخی سوابق منفی از جمله پناهنده شدن شهروندان ایرانی در سال‌های گذشته باعث شده تا برخی از عوامل رد درخواست ویزای شینگن، خاص متقاضیان ایرانی باشد.

از جمله دلایل ریجکت ویزای شینگن برای ایرانی‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مجرد بودن: افراد مجرد به دلیل نداشتن همسر و فرزند راحت‌تر از سایرین می‌توانند تصمیم به اقامت دائم گرفته و بعد از ورود به خاک شینگن اقدام به ماندن در کشورهای این منطقه کنند. بنابراین برای دادن ویزا به این افراد محدودیت وجود دارد.
 • جوان بودن: جوان بودن نیز مانند تجرد باعث حساسیت افسر پرونده خواهد شد به ویژه اگر شخص متقاضی کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشد. حالا اگر یک متقاضی ایرانی مجرد بوده و کمتر از ۳۰ سال هم داشته باشد شرایط او برای گرفتن ویزای شینگن سخت‌تر هم خواهد شد.
 • نداشتن سابقه سفر مناسب: از دیگر مواردی که اهمیت زیادی در زمینه اخذ ویزای شینگن دارد داشتن سابقه سفر مناسب است. هر چند سفر به کشورهایی مانند امارات، تایلند و مانند آن، بی‌تأثیر نیست اما نمی‌توانید امید چندانی به این نوع سابقه سفر داشته باشید. در عوض وجود ویزای ژاپن در پاسپورت می‌تواند برگ برنده شما جهت اخذ ویزای شینگن محسوب شود.
ادامه  ویزای شینگن راحت را از کدام کشور اروپایی بگیریم؟

اگر بخواهیم مثال‌هایی را در این ارتباط ارائه کنیم باید به سفارت اسپانیا اشاره داشته باشیم که در مورد صدور ویزای شینگن برای افراد مجرد سخت‌گیری بسیار زیادی را اعمال می‌کند. یا برای مثال، سفارت فرانسه به سختی ویزای افرادی که برای اولین بار قصد ورود به شینگن را دارند صادر می‌کند. بنابراین سفارت مورد نظرتان برای اخذ ویزای شینگن نیز اهمیت زیادی در رد یا قبول درخواست خواهد داشت.

نحوه رفع ریجکت ویزای شینگن

منظور از رفع ریجکت ویزای شینگن در واقع اعتراض به ریجکت شدن درخواست ویزا است. بر اساس قوانین ویزای شینگن، متقاضیانی که درخواست آن‌ها برای اخذ ویزا رد شده می‌توانند به رد درخواست خود اعتراض کنند. اما این کار چگونه انجام می‌شود؟

نکته اول این است که مطمئن باشید تمامی کارهای لازم از جمله جمع‌آوری مدارک را به درستی انجام داده‌اید. اگر در این رابطه اطمینان داشته و هیچ دلیلی برای رد شدن درخواست خود پیدا نمی‌کنید می‌توانید نسبت به ریجکت درخواست ویزای خود اعتراض کنید و نامه تجدیدنظر را آماده کنید.

نامه تجدید نظر ویزای شینگن چیست؟

برای اعتراض به ریجکت درخواست ویزای شینگن باید یک نامه اعتراض یا تجدیدنظر بنویسید. این نامه باید شامل دلایل معتبر باشد که نشان دهد به چه علت، رد شدن درخواست ویزای خود را نادرست می‌دانید. هر یک از سفارت‌های مختلف بازه زمانی مشخصی را برای ارسال نامه اعتراض تعیین کرده‌اند که متقاضی طی آن مدت می‌تواند برای تجدیدنظر اقدام نماید. ضمن این که همراه با نامه اعتراض این امکان را دارید که در صورت وجود مدرک یا مدارک جدید، نسبت به ارسال آن‌ها نیز اقدام نمایید.

نامه اعتراض ویزای شینگن

چطور نامه اعتراض ریجکتی ویزا بنویسیم؟

نوشتن نامه اعتراض کار چندان ساده‌ای نیست و در آن باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. حتی اگر دلایل محکمی برای اعتراض داشته باشید باز هم باید یک ساختار منطقی و درست را به نامه خود بدهید. این نامه نباید یک نامه طولانی باشد زیرا افرادی که قرار است این نامه را بخوانند وقت و حوصله کافی را برای خواندن داستان‌سرایی متقاضیان ندارند! از طرف دیگر این نامه نباید یک متن یک پاراگرافی کوتاه باشد که نتواند دلایل شما را به خوبی نشان دهد.

نامه تجدیدنظر ویزای شینگن باید شامل موارد زیر باشد:

 • اطلاعات شخصی: این اطلاعات شامل مواردی مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، شماره پاسپورت و آدرس می‌شود. ضمن این که آدرس ایمیل و شماره تلفن متقاضی نیز باید در نامه ذکر شود.
 • تاریخ ریجکت شدن ویزا: تاریخ دقیق دریافت نامه ریجکت ویزای شینگن را در نامه قید کنید.
 • دلیل ریجکت شدن ویزا: آنچه که در نامه ریجکت ویزا به عنوان دلیل ریجکتی آمده را در نامه قید نمایید.
 • دلایل اعتراض: تمامی دلایل خود را که بر اساس آن‌ها فکر می‌کنید ریجکت ویزای شما اشتباه بوده را در نامه قید کنید. این بخش از نامه تجدیدنظر مهم‌ترین قسمت آن محسوب می‌شود.
 • امضا: بعد از نوشتن نامه آن را پرینت کرده و امضا کنید. نامه‌های ارسال شده بدون امضا مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.
ادامه  معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

مدارک پشتیبان

شما باید مدارکی را به عنوان مدارک پشتیبان به نامه اعتراض خود پیوست کنید که این مدارک بسته به دلیل ریجکت شدن درخواست شما متغیر خواهد بود. در ادامه دلایل رد شدن درخواست ویزای شینگن و مدارک پشتیبان مورد نیاز برای هر کدام توضیح داده خواهد شد.

دلیل اول) نامشخص بودن هدف سفر

اگر دلیل قید شده در نامه ریجکت ویزا، نامشخص بودن هدف سفر باشد باید مدارک زیر را به نامه اعتراض خود پیوست کنید:

 • برنامه سفر دقیق و با جزئیات
 • دعوت‌نامه در صورت وجود
 • کاور لتر Cover letter

دلیل دوم) عدم اثبات بودجه کافی

بسیاری از مواقع، درخواست ویزای شینگن به این دلیل رد می‌شود که سفارت مربوطه به این نتیجه می‌رسد شخص متقاضی بودجه کافی را برای اقامت در حوزه شینگن ندارد. اگر دلیل رد درخواست شما این باشد باید مدارک زیر را به نامه اعتراض خود پیوست کنید:

 • جدیدترین مدارک تمکن مالی مانند پرینت گردش مالی
 • نامه حمایت مالی توسط شخص دیگر

دلیل سوم) عدم پوشش کافی بیمه مسافرتی

در این مورد می‌توانید اقدام به خرید بیمه مسافرتی از یک شرکت معتبر دیگر کنید یا بیمه مسافرتی فعلی خود را آپدیت کرده و مدارک آن را برای سفارت ارسال کنید.

دلیل چهارم) سوءظن در مورد عدم بازگشت متقاضی به کشور خود

این یکی از متداول‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن است که در صورت مواجه شدن با آن باید حداقل یکی از موارد زیر را به نامه اعتراض خود پیوست کنید:

 • قرارداد استخدام در یک سازمان یا شرکت
 • مدارک دانشجویی
 • مدارکی که نشان دهد صاحب املاک و مستغلات هستید مانند سند خانه
 • مدارکی که ثابت کند اعضای خانواده شما مانند همسر و فرزند در کشورتان حضور دارند

اگرچه این احتمال وجود دارد که نامه تجدیدنظر منجر به اخذ ویزای شینگن شود اما با توجه به زمان‌بر بودن پروسه بررسی این نامه و همچنین نیاز به پرداخت هزینه برای آن توصیه می‌شود در صورتی که مدارک محکم و قانع‌کننده‌ای در اختیار ندارید به جای نامه اعتراض اقدام به درخواست مجدد برای ویزا کنید.

با وجود این که کامل بودن مدارک و ایجاد یک پرونده ویزای قوی شانس متقاضی را برای دریافت ویزای شینگن بالا خواهد برد اما در نهایت این افسر پرونده است که در مورد رد یا قبول درخواست تصمیم‌گیری خواهد کرد. بنابراین باید اعمال سلیقه افسر پرونده را نیز به عنوان یکی از دلایل ریجکت ویزای شینگن در نظر داشته باشید! توصیه می‌کنیم برای افزایش شانس اخذ ویزا و همچنین رفع ریجکت ویزای شینگن از تجربه موسسات معتبر فعال در این حوزه استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو