معرفی سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن

ویزای شینگن یکی از پرتقاضاترین ویزاهای دنیا است که با داشتن آن می‌توانید در ۲۶ کشور اروپایی مختلف تردد داشته باشید. این ویزا اعتبار بالایی داشته و موفقیت در اخذ آن باعث ایجاد یک سابقه سفر عالی برای شما خواهد شد. بخشی از اعتبار این ویزا به سخت‌گیری کشورهای عضو شینگن در صدور ویزا برای اتباع خارجی مربوط می‌شود. این موضوع به ویژه در رابطه با شهروندان کشورهایی مانند ایران بیشتر نیز به چشم می‌آید. مسائل و مشکلات سیاسی و شرایط کلی موجود در کشورمان باعث شده تا آماری ریجکت درخواست متقاضیان ایرانی ویزای شینگن در سالیان اخیر بالا برود. در این میان، برخی کشورها سخت‌گیری‌های بیشتری را نیز اعمال می‌کنند؛ به نظر شما سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن کدام‌ها هستند؟

کشورهای عضو شینگن

پیش از این که سراغ معرفی کشورهای عضو شینگن برویم بهتر است که ابتدا آشنایی مختصری را با حوزه شینگن و قوانین آن داشته باشیم. ایده ایجاد حوزه شینگن ابتدا توسط کشورهای آلمان و فرانسه مطرح شد و بر اساس آن یک منطقه اروپایی شکل گرفت که شهروندان کشورهای عضو آن منطقه قادر بودند به صورت آزادانه بین یکدیگر تردد داشته باشند. این منطقه تحت عنوان حوزه شینگن شناخته شده و در حال حاضر بزرگ‌ترین منطقه بدون مرز در دنیا محسوب می‌شود. در ابتدا تنها چند کشور اروپایی حاضر به امضای پیمان شینگن شدند اما به مرور کشورهایی بیشتری این توافق‌نامه را پذیرفتند.

منطقه شینگن

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی عضو حوزه شینگن هستند و کشورهای دیگری نیز وجود دارند که درخواست خود را برای عضویت در این کشور ارائه کرده‌اند. از جمله این کشورها می‌توان به کرواسی و قبرس اشاره کرد. کلیه شهروندان این ۲۶ کشور به علاوه افرادی که اقامت این کشورها را دارند قادر هستند بدون نیاز به ویزا در سایر کشورهای عضو رفت و آمد کنند. اگرچه کشورهای عضو حوزه شینگن مرزهای بین یکدیگر را برداشته‌اند اما اتباع کشورهای دیگر برای ورود به حوزه شینگن نیاز به ویزا خواهند داشت. شهروندان ایرانی نیز برای ورود به هر یک از کشورهای عضو شینگن باید بر اساس هدف خود از سفر اقدام به اخذ ویزای شینگن کنند.

در جدول زیر اسامی کشورهایی که تا پایان سال ۲۰۱۹ عضو حوزه شینگن بوده‌اند را مشاهده می‌کنید:

ادامه  معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن
اتریشیونانمالتسوئد
بلژیکمجارستانهلندسوئیس
جمهوری چکایسلندنروژآلمان
دانمارکایتالیالهستاناسپانیا
استونیلتونیپرتغاللیختن اشتاین
فنلاندلوکزامبورگاسلواکی
فرانسهلیتوانیاسلوونی

لیختن اشتاین آخرین کشور عضو حوزه شینگن محسوب می‌شود که در سال ۲۰۰۸ با امضای پیمان شینگن به جمع ۲۵ کشور قبلی اضافه شده است.

گرفتن ویزای شینگن از کدام کشور سخت تر است؟

با توجه به قوانین حوزه شینگن با گرفتن ویزای هر یک از ۲۶ کشور ذکر شده در جدول این امکان را خواهید داشت تا در کل حوزه شینگن تردد داشته باشید. برای اخذ ویزای شینگن هر یک از این کشورها باید از طریق سفارت کشور مربوطه در ایران اقدام نمایید. موضوعی که در این رابطه باید به آن دقت داشته باشید این است که سفارت برخی کشورها در ایران سخت‌گیری بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دارند و برخی کشورها نیز راحت‌تر ویزا می‌دهند. اما از کجا بفهمیم سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن کدام کشورها هستند؟

شینگن

یکی از راه‌های پاسخ به این سوال، بررسی آمار ریجکت ویزای هر یک از کشورهای عضو شینگن است. بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ میلادی، کنسولگری‌های کشورهای عضو شینگن در نقاط مختلف دنیا حدودا ۱۰ درصد کل درخواست‌ها برای ویزای کوتاه مدت شینگن را رد کرده‌اند. در این میان، کشور مالت با ۲۰ درصد ریجکت ویزای شینگن بالاترین درصد رد درخواست ویزا را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید مالت جزو کشورهایی محسوب می‌شود که کمترین درخواست ویزای شینگن را دارند. بعد از مالت هم کشورهای بلژیک، پرتغال و فرانسه بیشترین آمار ریجکت ویزای شینگن را در سال ۲۰۱۸ داشته‌اند. در تصویر زیر ۱۰ کشور عضو شینگن با بالاترین درصد ریجکت ویزا را مشاهده می‌کنید.

بالاترین نرخ ریجکت ویزای شینگن

همچنین بر اساس آمار سایت schengenvisainfo کشورهایی که زمانی بخشی از شوروی سابق بوده‌اند پایین‌ترین نرخ ریجکت ویزا را دارند. درخواست‌های رد شده ویزای شینگن در سال ۲۰۱۸ برای لیتوانی ۱.۳ درصد و برای استونی ۱.۶ درصد بوده است. کشورهای فنلاند و ایسلند نیز با نرخ ۱.۷ درصد ریجکت ویزا در سال ۲۰۱۸ جزو راحت ترین کشورها برای اخذ ویزای شینگن بوده‌اند. ضمن این که شهروندان کشورهای زیر بالاترین نرخ درخواست رد شده را در سال ۲۰۱۸ داشته‌اند:

  • نیجریه ۴۹.۸ درصد
  • عراق ۴۷.۸ درصد
  • گینه ۴۶.۸ درصد
  • کنگو ۴۶ درصد
  • الجزایر ۴۵.۵ درصد
ادامه  اخذ ویزای سوئیس و تمام آن چه که باید بدانید

بنابراین اگر مبنای قضاوت خود را بر اساس آمار و ارقام قرار دهیم کشورهای مالت، بلژیک، پرتغال، فرانسه و هلند سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن خواهند بود. اما دقت داشته باشید که آمار ارائه شده یک آمار بین‌المللی بوده و نرخ ریجکت ویزای شینگن را در کل دنیا مورد بررسی قرار داده است. متاسفانه از آمار ریجکت ویزای شینگن در ایران اطلاعات دقیقی موجود نیست اما بر اساس تجربه سال‌های اخیر می‌توان فهمید که کدام کشورها سختگیری بیشتری در رابطه با صدور ویزای شینگن برای ایرانی‌ها دارند.

برای اخذ ویزای شینگن از سفارت کدام کشور اقدام کنیم؟

اگرچه آمار جهانی ریجکت ویزای شینگن می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب کشور مورد نظر جهت اخذ ویزا باشد اما برای انجام این کار باید شرایط خاص کشورمان نیز در نظر گرفته شود زیرا سیاست کنسولگری کشورهای عضو شینگن در قبال شهروندان کشورهای مختلف دارای تفاوت است. به عنوان مثال ممکن است سختگیری سفارت آلمان در ترکیه کمتر از ایران بوده و شهروندان ترکیه راحت‌تر بتوانند ویزای شینگن آلمان را اخذ کنند.

در حال حاضر کشورهایی مانند اتریش، هلند و بلژیک جزو سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن محسوب می‌شوند. البته هدف شما از سفر نیز اهمیت زیادی در تعیین بهترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن خواهد داشت. به عنوان مثال گرفتن ویزای توریستی شینگن از سفارت آلمان کار بسیار سختی خواهد بود و برای اخذ ویزای این کشور در اغلب موارد به یک دعوتنامه نیاز خواهید داشت. همین موضوع در ارتباط با کشورهای هلند و اتریش نیز صادق است.

سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن

فرانسه و اسپانیا را نیز میتوان در بین سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن قرار دارد. کشور فرانسه که در طول سال بیشترین درخواست ویزای شینگن را در سرتاسر دنیا دارد جزو کشورهایی محسوب می‌شود که به راحتی به شهروندان ایرانی ویزا نمی‌دهد. در رابطه با فرانسه اگر قبلا سابقه سفر به این کشور را داشته باشد شانس بسیار بیشتری برای اخذ ویزای آن خواهید داشت. اسپانیا نیز سیاست خاص در ارتباط با درخواست ویزای شهروندان ایرانی داشته و به طور مثال درخواست اکثر قریب به اتفاق افراد جوان و مجرد برای ویزای شینگن اسپانیا ریجکت می‌شود.

ادامه  ویزای مولتی شینگن برای اقامت بلندمدت در اروپا

بر اساس شواهد در حال حاضر سفارت کشور ایتالیا از جمله سفارت‌هایی است که سختگیری کمتری در صدور ویزای شینگن برای شهروندان کشورمان دارد. البته این بدان معنا نیست که گرفتن ویزای شینگن ایتالیا کار راحتی باشد اما در صورتی که مدارک شما کامل بوده و پرونده قوی داشته باشید شانس شما برای گرفتن ویزای شینگن از سفارت ایتالیا بالاتر از کشورهای دیگر عضو شینگن خواهد بود. سفارت مجارستان نیز گزینه خوبی برای اخذ ویزای شینگن محسوب می‌شود. البته دقت داشته باشید که ممکن است این وضعیت در آینده تغییر کرده و شرایط اخذ ویزا از کشورهای مختلف حوزه شینگن سخت‌تر یا راحت‌تر شود.

ارزان ترین کشور برای اخذ ویزای شینگن

کشورهای مختلف حوزه شینگن از لحاظ هزینه درخواست ویزا هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. هزینه درخواست ویزا در سال ۲۰۲۰ برای افراد بالای ۱۲ سال ۸۰ یورو و برای افراد بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو تعیین شده است. کودکان زیر ۶ سال نیز هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها تفاوت در رابطه با اخذ ویزای شینگن به هزینه کارگزاری مربوط می‌شود. در حال حاضر کارگزاری‌های مختلفی امور مربوط به اخذ ویزای شینگن را انجام می‌دهند که هر یک از این کارگزاری‌ها هزینه متفاوتی را برای خدمات خود دریافت می‌کنند. کارگزاری رسمی برخی از سفارت‌های اروپایی نیز مشترک است که هزینه خدمات آن‌ها نیز کشور به کشور فرق می‌کند. البته تفاوت هزینه خدمات این کارگزاری‌ها چندان زیاد نبوده و در حد چند یورو است.

با توجه به سیاست‌های متفاوت سفارت کشورهای عضو حوزه شینگن در ارتباط با صدور ویزای شینگن برای اتباع ایرانی انتخاب بهترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن نکته بسیار مهمی در این زمینه محسوب می‌شود. انتخاب کشوری که سختگیری کمتری برای صدور ویزا دارد شانس شما را برای اخذ ویزای شینگن بیشتر خواهد کرد. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای اخذ ویزا حتما با موسسات معتبر مهاجرتی در رابطه با راحت ترین و سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو