زندگی در کانادا چگونه است؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که به چه علت برخی از کشورهای جهان بیشترین تعداد مهاجر را داشته و دلیل تمایل شهروندان سایر ملل جهان برای مهاجرت به این کشورها چه چیزی است؟ کانادا یکی از همین کشورها است که سالانه تعداد زیادی مهاجر را به سمت خود می‌کشاند. فارغ از این که افراد با چه اهدافی به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند قطعا یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب کشور کانادا توسط مهاجران مربوط به شرایط زندگی در این کشور است. شرایط زندگی در کانادا برای تازه‌واردان ایده‌آل بوده و سازگاری با محیط این کشور زمان زیادی نمی‌برد.

زندگی در کانادا

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری در قاره آمریکای شمالی است که از اقیانوس اطلس در شرق تا اقیانوس آرام در غرب و اقیانوس منجمد شمالی در شمال امتداد یافته است. در رابطه با وسعت کشور کانادا تا همین حد بدانید که حدودا دوپنجم قاره آمریکای شمالی را اشغال کرده و به عنوان پهناورترین کشور جهان بعد از روسیه شناخته می‌شود. البته برخلاف وسعت بالای کانادا جمعیت این کشور چندان زیاد نبوده و بر اساس آخرین آمار حدودا ۳۷.۵ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. کانادا دارای یک مرز طولانی با کشور آمریکا بوده و شباهت‌های زیادی بین این دو کشور وجود دارد.

شهر اتاوا پایتخت کشور کانادا بوده و تورنتو با چیزی حدود ۳ میلیون نفر جمعیت به عنوان بزرگ‌ترین شهر این کشور شناخته می‌شود. کانادا به دلیل وسعت جغرافیایی بالایی که دارد از لحاظ اقلیمی دارای تنوع زیادی است اما اکثر مناطق این کشور زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های کوتاه و خنک دارند. پس بهتر است در سفر به کانادا حتما لباس‌های گرم خود را به همراه داشته باشید! از لحاظ طبیعی نیز سرزمین کانادا پوشیده از دشت، کوه، جنگل و دریاچه‌های پرشمار است.

نقشه کانادا

با توجه به تعداد بالای مهاجران در کانادا شاهد تنوع قومی و فرهنگی زیادی در این کشور هستیم. همین موضوع باعث شده تا تازه‌واردان بتوانند در مدت کوتاهی با شرایط زندگی در کانادا سازگاری پیدا کرده و با فرهنگ خاص خود در این کشور زندگی کنند. زبان رسمی کشور کانادا شامل دو زبان انگلیسی و زبان فرانسوی می‌شود. با توجه به ریشه فرانسوی برخی مناطق کانادا از جمله استان کبک در صورتی که بخواهید در این مناطق زندگی کنید تسلط به زبان فرانسوی کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

کشور کانادا متشکل از ۱۰ استان و ۳ قلمرو است که اسامی آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • استان آلبرتا
 • استان بریتیش کلمبیا
 • استان منیتوبا
 • استان نیوبرانزویک
 • استان نیوفاندلند و لابرادور
 • استان نوا اسکوشیا
 • استان انتاریو
 • استان جزیره پرینس ادوارد
 • استان کبک
 • استان ساسکاچوان
 • قلمروی شمال غربی
 • قلمروی نوناووت
 • قلمروی یوکان

چرا کانادا کشور مناسبی برای زندگی است؟

زندگی در کشور کانادا می‌تواند یک تجربه جذاب در رابطه با تغییر در زندگی باشد. کانادا کشوری زیبا با طبیعتی فوق‌العاده است که در عین حال تمامی امکانات مدرن زندگی را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد. عواملی نظیر وجود فرصت‌های شغلی زیاد، کیفیت بالای آموزش، امید به زندگی و هزینه زندگی باعث شده تا کانادا به یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای زندگی تبدیل شود. علاوه بر این، کانادا صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان بوده و یکی از کشورهای مرفه در دنیا محسوب می‌شود. با توجه به استانداردهای بالای زندگی در کانادا، این کشور همواره در بین بهترین مکان‌های دنیا برای زندگی قرار می‌گیرد.

چرا زندگی در کانادا

برای بررسی استانداردهای زندگی در کانادا و هر کشور دیگری در دنیا از شاخص‌های مشخصی استفاده می‌شود. رتبه کشورها در زمینه استانداردهای زندگی و سطح رفاه نیز بر همین اساس تعیین خواهد شد. آمار و ارقام نشان می‌دهد که کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان از لحاظ استانداردهای زندگی بوده و در زمینه‌های مختلف از جمله امنیت، بهداشت، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیط زیست، اشتغال و درآمد، آموزش و تعاملات مدنی بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد.

کانادا با وجود پیشینه اروپایی که دارد اما از لحاظ اقتصادی و اجتماعی بیشتر به کشور آمریکا شباهت دارد. از همین رو بسیاری از افرادی که به هر دلیلی موفق به مهاجرت به آمریکا نمی‌شوند شانس خود را برای مهاجرت به کانادا امتحان می‌کنند. وسعت بالای کشور کانادا و رشد و توسعه اقتصادی این کشور از یک سو و جمعیت پایین این کشور از سوی دیگر باعث شده تا کانادا به کشوری مهاجرپذیر در جهان تبدیل شود. در نتیجه هر ساله تعداد زیادی از شهروندان سایر کشورها به عنوان دانشجوی بین‌المللی یا نیروی کار ماهر وارد کانادا می‌شوند.

ادامه  بررسی انواع فرم ارزیابی اقامت کانادا

تحصیل در کانادا

بنابراین با هر هدفی که وارد کشور کانادا شوید می‌توانید از حضور خود در این کشور لذت برده و زندگی خود را متحول کنید. به عنوان یک دانشجو می‌توانید تحصیل در برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان را تجربه کرده و معتبرترین مدارک دانشگاهی را اخذ نمایید. به عنوان نیروی کار ماهر می‌توانید در مشاغل متناسب با مهارت خود مشغول به کار شده و درآمد سالیانه بسیار خوبی را داشته باشید. ضمن این که در کنار تحصیل و کار در کانادا امکان استفاده از خدمات رفاهی و امکانات تفریحی این کشور را نیز خواهید داشت. بنابراین زندگی در کانادا می‌تواند از هر لحاظ تجربه‌ای جذاب برای شما باشد.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا تا حد زیادی به شهر محل زندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور جزو گران‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی به حساب می‌آیند. موضوع دیگری که در تعیین هزینه‌های زندگی در کانادا تاثیرگذار خواهد بود سبک زندگی افراد است. در صورتی که اهل صرفه‌جویی باشید می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را به خوبی مدیریت کنید. در جدول زیر برخی از مهم‌ترین هزینه های زندگی در کانادا بر اساس اطلاعات وب‌سایت numbeo ارائه شده است:

نوع هزینهمبلغ (دلار کانادا)بازه قیمت (دلار کانادا)
خرید آپارتمان (هر فوت مربع) در مرکز شهر۵۴۷۲۵۰ تا ۱۰۰۰
خرید آپارتمان (هر فوت مربع) در خارج از مرکز شهر۳۷۹۱۹۰ تا ۷۴۹
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر۱۲۷۳۸۵۰ تا ۲۰۰۰
اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر۱۰۳۴۷۰۰ تا ۱۵۰۰
اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر۲۰۵۲۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰
اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر۱۶۷۶۱۱۵۰ تا ۲۵۰۰
رفت و آمد ماهانه با حمل و نقل عمومی۹۵۷۵ تا ۱۲۵
شروع قیمت تاکسی (تعرفه عادی)۳.۷۵۳.۳۰ تا ۵
یک گالن بنزین (معادل ۳.۷ لیتر)۴.۷۳۴.۱ تا ۵.۴
آب و برق و گاز و… در یک واحد ۲۸۰ مترمربعی۱۴۸۷۵ تا ۲۵۷
اینترنت خانگی Mbps 60۷۴۵۰ تا ۱۰۰
یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت۱۶۱۳ تا ۲۳
یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط۶۵۵۰ تا ۹۰
۱۲ عدد تخم مرغ۳.۳۲.۵ تا ۴.۵
آب (بطری ۱.۵ لیتری)۲.۲۱.۱ تا ۳
بسته ۲۰ تایی سیگار مارلبرو۱۴.۷۱۲ تا ۱۷
حدودا نیم کیلو سیب۱.۷۱ تا ۲.۷
حدودا نیم کیلو سینه مرغ۵.۹۳.۶ تا ۹
حدودا نیم کیلو برنج۱.۷۱ تا ۳
شهریه باشگاه بدنسازی به مدت یک ماه۴۸۲۵ تا ۷۵
یک شلوار جین با مارک Levis یا مشابه آن۶۱۴۰ تا ۹۰
یک جفت کفش نایک متوسط۹۸۷۰ تا ۱۲۵

هزینه زندگی در کانادا حدودا ۵ درصد پایین‌تر از آمریکا بوده و هزینه اجاره خانه نیز حدودا ۲۴ درصد پایین‌تر از آمریکا است.

میزان درآمد کانادایی ها چقدر است؟

یکی از موارد جذاب در ارتباط با زندگی در کانادا به میزان درآمد ماهیانه مربوط می‌شود. بر اساس آمار وب‌سایت numbeo متوسط حقوق خالص ماهانه در کانادا ۳۲۲۱ دلار بوده است. درآمد متوسط یک خانوار دو نفره یا چند نفره در کانادا مبلغ ۷۱۷۰۰ دلار در طول یک سال برآورد شده است. البته میزان درآمد ماهانه بر اساس نوع شغل و استان و شهر محل زندگی متغیر است. به عنوان مثال درآمد خانوار در استان‌های انتاریو، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا بالاتر از متوسط درآمد کشور کانادا است. در حال حاضر ساکنان آلبرتا با متوسط درآمد خانوار ۹۲۳۰۰ دلار دارای بالاترین درآمد در بین تمامی استان‌های کانادا هستند.

نیروی کار کانادا

در صورتی که میزان درآمد از نظر شما مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب استان و شهر محل زندگی در کانادا است باید دقت داشته باشید که هزینه‌های زندگی در استان‌های مختلف را نیز در نظر بگیرید. همچنین با توجه به تفاوت میزان مالیات بر درآمد در استان‌های مختلف کانادا توصیه می‌کنیم از میزان دقیق مالیات در استان مورد نظرتان اطلاعاتی به دست آورید. به عنوان مثال استان کبک یکی از بالاترین نرخ‌های مالیات بر درآمد و استان ساسکاچوان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات بر درآمد را در کشور کانادا به خود اختصاص داده‌اند. در جدول زیر درآمد متوسط تعدادی از مشاغل را در کشور کانادا مشاهده می‌کنید:

 • دندان پزشک: ۵۳هزار دلار تا ۲۱۳هزار دلار کانادا
 • پزشک خانواده: ۵۸هزار دلار تا ۳۱۰هزار دلار کانادا
 • وکیل: ۴۸هزار دلار تا ۱۴۶هزار دلار کانادا
 • مدیر ارشد در حوزه‌های تولیدی، خدمات، حمل و نقل و ساخت و ساز: ۷۵هزار دلار تا ۱۴۱هزار دلار کانادا
 • خلبان: ۳۵هزار دلار تا ۱۴۶هزار دلار کانادا
 • آشپزی یا فست‌فود: ۲۱هزار دلار تا ۲۶هزار دلار کانادا
 • صندوقدار: ۲۱هزار دلار تا ۲۹هزار دلار کانادا
 • ظرف‌شور: ۲۱هزار دلار تا ۲۸هزار دلار کانادا
 • پرستار بچه: ۲۰هزار دلار تا ۳۷هزار دلار کانادا
ادامه  مهاجرت از طریق برنامه ویزای استارت آپ کانادا

مقایسه شرایط زندگی در شهرهای مختلف کانادا

با توجه به این که شرایط زندگی در شهرهای مختلف کانادا دارای تفاوت‌هایی در جنبه‌های گوناگون است در این قسمت به مقایسه شرایط زندگی در چند شهر مهم کانادا خواهیم پرداخت.

شرایط زندگی در تورنتو

تورنتو در استان انتاریو با جمعیتی در حدود ۳ میلیون نفر به عنوان بزرگ‌ترین شهر کانادا و پنجمین شهر پرجمعیت در آمریکای شمالی محسوب می‌شود. منطقه بزرگ تورنتو که به آن GTA گفته می‌شود محل زندگی بیش از ۶ میلیون نفر است. تورنتو به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای چندفرهنگی دنیا شناخته می‌شود که طیف گسترده‌ای از فرهنگ‌های مختلف را در خود جای داده است.

تقریبا نیمی از جمیعت ساکن در شهر تورنتو را مهاجران تشکیل می‌دهند.

تورنتو

تورنتو به عنوان یک شهر قدرتمند از لحاظ اقتصادی شناخته شده و کیفیت زندگی بالایی را ارائه می‌دهد. با توجه به وجود شرکت‌های بزرگ و زیاد در این شهر پیش‌بینی می‌شود که رونق اقتصادی تورنتو کماکان ادامه داشته باشد. همین موارد باعث افزایش ‌فرصت‌های شغلی در تورنتو شده و نرخ بیکاری منطقه شهری تورنتو را تا ۶.۴ درصد کاهش داده است. از لحاظ آموزشی نیز تورنتو دارای شرایط بسیار خوبی بوده و یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان یعنی دانشگاه تورنتو در این شهر واقع شده است. ضمن این که دانشگاه‌های یورک و رایرسون نیز در همین شهر قرار دارند.

هزینه زندگی در تورنتو برای یک نفر بدون در نظر گرفتن اجاره خانه حدودا ۱۲۰۰ دلار کانادا بوده و متوسط حقوق خالص ماهیانه حدودا ۳۴۰۰ دلار کانادا است.

تورنتو از فضاهای ورزشی و مراکز هنری متنوعی برخوردار بوده و به داشتن پارک‌های تفریحی زیاد مشهور شده است. از لحاظ حمل و نقل عمومی شهر تورنتو وضعیت مطلوبی داشته و با استفاده از شیوه‌های مختلف موفق به ایجاد یک سیستم یکپارچه حمل‌ونقل عمومی شده است. اگرچه کیفیت هوا در این شهر به اندازه سایر شهرهای کانادا خوب نیست اما حتی با وجود این هنوز هم تورنتو در بین ۵۰ شهر تمیز دنیا قرار دارد.

اتاوا

شرایط زندگی در اتاوا

اتاوا به عنوان پایتخت کشور کانادا شناخته شده و با بیش از یک میلیون نفر جمعیت شهر چندان شلوغی به حساب نمی‌آید. اتاوا یک شهر آفتابی محسوب می‌شود و دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌‎های سرد و طولانی است. زبان مادری ۶۴ درصد مردم اتاوا انگلیسی، ۱۵ درصد فرانسوی  و ۲۱ درصد نیز به سایر زبان‌ها اختصاص دارد. اتاوا به طور رسمی از جمله شهرهای کانادا با دو زبان رسمی است. استخدام در بسیاری از مشاغل دولتی اتاوا نیازمند مهارت متقاضیان در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی است.

هزینه زندگی در اتاوا برای یک نفر بدون در نظر گرفتن اجاره خانه حدودا ۱۱۰۰ دلار کانادا بوده و متوسط حقوق خالص ماهیانه حدودا ۴۲۰۰ دلار کانادا است.

اتاوا از جمله شهرهایی در کانادا محسوب می‌شود که محیطی آرام و خانوادگی داشته و کیفیت زندگی بالایی را ارائه می‌دهد. این شهر در جنبه‌های مختلف از جمله رشد جمعیت، آمار جرم و جنایت، تعداد پزشکان و فرهنگ شهری دارای وضعیت مطلوبی است. ضمن این که بهداشت و درمان در این شهر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. فاصله اتاوا از مرز آمریکا حدودا یک ساعت، تا شهر تورنتو حدودا ۴.۵ ساعت و تا شهر مونترئال دو ساعت است.

شرایط زندگی در ونکوور

شهر ونکوور با جمعیتی در حدود ۷۰۰هزار نفر به عنوان مرکز استان بریتیش کلمبیا شناخته می‌شود. ونکوور یکی از تمیزترین شهرهای دنیا بوده و همواره در بین برترین شهرهای جهان برای زندگی جایگاه مناسبی دارد. این شهر دارای تابستان‌های گرم و آفتابی بوده و زمستان‌های آن نسبت به بسیاری دیگر از مناطق کانادا سرمای کمتری دارد. ونکوور به واسطه برنامه‌های ابتکاری خود در زمینه پایداری محیط زیست و دسترسی‌های شهری شهرت یافته است.

هزینه زندگی در ونکوور برای یک نفر بدون در نظر گرفتن اجاره خانه حدودا ۱۱۰۰ دلار کانادا بوده و متوسط حقوق خالص ماهیانه حدودا ۳۸۰۰ دلار کانادا است.

ونکوور یکی از پررونق‌ترین شهرهای کانادا از لحاظ اقتصادی بوده و مراکز صنعتی پرشماری را در خود دارد. این شهر صاحب بزرگ‌ترین بندر کشور کانادا بوده و روزانه چیزی حدود ۲۰۰ میلیون دلار محموله از طریق آن جابه‌جا می‌شود. به جز این‌ها، صنایع دیگری از جمله بیوتکولوژی، سوخت‌های جایگزین و توسعه نرم‌افزار نیز در ونکوور وجود دارد. اگرچه ونکوور دارای گران‌ترین بازار مسکن در سطح کانادا است اما تنوع قومی و فرهنگی این شهر و رفتار دوستان شهروندان آن با تازه‌واردان باعث شده تا ونکوور به یکی از بهترین مکان‌های جهان برای سکونت مهاجران تبدیل شود.

ادامه  مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

ونکوور

شرایط زندگی در مونترال

شهر مونترال با داشتن بیش از ۱.۸میلیون نفر جمعیت بزرگ‌ترین شهر استان کبک است. منطقه شهری مونترال بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و از این لحاظ بعد از تورنتو به عنوان دومین شهر بزرگ کانادا شناخته می‌شود. استان کبک که شهر مونترال در آن قرار گرفته از لحاظ فرهنگی تمایز قابل توجهی با سایر مناطق کانادا دارد که دلیل این موضوع به ریشه‌های فرانسوی این استان بازمی‌گردد. استان کبک تنها یک زبان رسمی دارد که آن هم زبان فرانسه است. بنابراین مهارت در زبان فرانسه می‌تواند کمک زیادی به بهبود شرایط زندگی در مونترئال کند.

شهر مونترال بعد از پاریس دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در جهان محسوب می‌‎شود.

مونترال همواره به عنوان یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب شده و به آن لقب پایتخت فرهنگی کانادا را داده‌اند. در این شهر ترکیب جمعیتی متفاوتی را می‌بینیم که باعث ایجاد تنوع قومی و فرهنگی خاصی شده است. جالب است بدانید که شهر مونترئال در فهرست ۱۰ شهر شاد جهان نیز قرار دارد. مونترال از لحاظ آب‌وهوایی دارای تابستان‌های گرم بوده و زمستان‌های نسبت به بسیاری از مناطق کانادا از جمله تورنتو سردتر است.

مونترال

مونترال نقش بسیار مهمی را در اقتصاد و تجارت کانادا بازی می‌کند و در صنایع مختلفی از جمله هوافضا، نرم‌افزار، الکترونیک، داروسازی، تولید و حمل‌ونقل تاثیرگذار است. فرصت‌های شغلی مناسبی در مونترال وجود داشته و نرخ بیکاری در این شهر ۶ درصد است. یکی از مزایای زندگی در مونترال مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌ اجاره خانه در این شهر است. همچنین وجود امکانات تفریحی و جاذبه‌های فرهنگی باعث شده تا مونترال تبدیل به شهری جذاب برای زندگی شود.

هزینه زندگی در مونترال برای یک نفر بدون در نظر گرفتن اجاره خانه حدودا ۱۰۰۰ دلار کانادا بوده و متوسط حقوق خالص ماهیانه حدودا ۳۱۰۰ دلار کانادا است.

مزایا و مشکلات زندگی در کانادا

مطمئنا مهاجرت به یک کشور خارجی با چالش‌هایی نیز همراه خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب مقصد خود تمامی جوانب را در نظر گرفته باشید. در ادامه جمع‌بندی زندگی در کانادا در قابل مزایا و مشکلات ذکر شده است.

مزایای زندگی در کانادا

 • اقتصاد قوی و رو به پیشرفت
 • کیفیت بالای آموزش
 • استانداردهای بالای زندگی
 • فضای چندفرهنگی
 • بازار کار وسیع
 • امکانات تفریحی متنوع
 • وضعیت مطلوب بهداشت و درمان
 • نرخ پایین جرم و جنایت
 • منابع طبیعی غنی
 • احترام و اعتبار بین‌المللی
 • برنامه‌های مدون دولت در زمینه رفاه اجتماعی

مشکلات زندگی در کانادا

 • هزینه زندگی در کانادا
 • فاصله طولانی بین ایران و کانادا و مشکلات رفت و آمد
 • اقلیم سرد
 • مشکلات مربوط به یادگیری انگلیسی یا فرانسه
 • مالیات نسبتا بالا

در مجموع می‌توان گفت کانادا یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل برای شهروندان سایر کشورهای دنیا از جمله ایران محسوب می‌شود. دولت این کشور پذیرای مهاجران از سراسر جهان بوده و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی را طراحی کرده است. شاید در ابتدای حضور خود در کانادا به علت عدم شناخت از فضای این کشور و مشکلاتی که ذکر شد کمی با سختی مواجه شوید اما بعد از گذشت مدتی به شرایط زندگی در کانادا عادت کرده و از حضور در این کشور پیشرفته لذت خواهید برد.

پاسخی بگذارید

بستن منو