چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟| بررسی دلایل مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود که هر ساله صدها هزار مهاجر جدید را می‌پذیرد. در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۳۱۳هزار مهاجر جدید وارد کشور کانادا شده که نسبت به سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۰هزار نفر افزایش داشته است. تنها در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده که تعداد مهاجر بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۹ وارد کشور کانادا شده‌اند. در این سال حدودا ۳۲۳هزار مهاجر جدید وارد خاک کشور کانادا شده بودند. ایران نیز از جمله کشورهایی بوده که سهم قابل توجهی از مهاجران کانادا را به خود اختصاص داده است. اما دلیل این میزان تمایل بین مردم جهان برای مهاجرت به کانادا چیست؟ در این مطلب دلایل مهاجرت به کانادا را از جنبه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد.

استانداردهای زندگی در کانادا

شاید بتوان مهم‌ترین دلیل مهاجرت به کانادا را بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور دانست. کانادا همواره در بین برترین کشورهای جهان از لحاظ کیفیت زندگی و توسعه انسانی قرار داشته و در شاخص‌هایی مانند سلامت عمومی، امید به زندگی، دسترسی به آموزش و… وضعیت بسیار مطلوبی را دارد. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که در رابطه با ۱۴۰ شهر دنیا از نظر قابلیت زندگی انجام شده شهرهای ونکوور، تورنتو و کلگری در بین ۵ شهر اول قرار گرفته‌اند. کشور کانادا برنامه‌های مختلفی در زمینه رفاه اجتماعی داشته و خدمات زیادی را به شهروندان خود ارائه می‌کند. بنابراین استانداردهای زندگی در کانادا در حد و اندازه بهترین کشورهای جهان است.

استانداردهای زندگی در کانادا

بهداشت و درمان در کانادا

دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی باکیفیت و به‌صرفه یکی از مزایای زندگی در کانادا محسوب می‌شود. در این کشور بودجه دولتی زیادی صرف خدمات درمانی و بهداشتی می‌شود و در نتیجه افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند نگرانی از بابت هزینه‌های سنگین خدمات بهداشتی و درمانی نخواهند داشت. بر اساس آمار، در سال ۲۰۱۷ میلادی دولت کانادا در بخش مراقبت‌های بهداشتی مبلغ ۶۳۲۳ دلار برای هر شخص هزینه کرده است. ضمن این که خدمات بهداشتی و درمانی اولیه برای شهروندان کانادا و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند رایگان است.

ادامه  مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

امنیت در کانادا

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب یک کشور جهت زندگی، امنیت آن کشور است. زندگی در یک محیط امن و سالم یکی از دلایل مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. کانادا قوانین سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با اسلحه داشته و داشتن اسلحه بدون مجوز در این کشور غیرقانونی است. جالب است بدانید که در سال ۲۰۰۷ کشور کانادا به عنوان امن‌ترین کشور جهان انتخاب شد. ضمن این که این کشور همواره در بین ۱۰ کشور امن جهان قرار می‌گیرد. همچنین کانادا از لحاظ شاخص‌های جهانی صلح مانند میزان قتل، ثبات سیاسی، روابط دیپلماتیک، درگیری و آشوب و تروریسم در رده ششم بهترین کشورهای جهان قرار گرفته است. به طور کلی نرخ جرم و جنایت در کشور کانادا پایین است.

اقتصاد و بازار کار کانادا

اقتصاد پیشرفته و رو به توسعه از جمله مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود. اقتصاد کانادا طی سال‌های اخیر دائما در حال رشد بوده و بر اساس داده‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در بین ۲۰ کشور ثروتمند جهان قرار دارد. از سوی دیگر عضویت در G8 و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز باعث افزایش قدرت کانادا در این حوزه شده است. شرایط مناسب بازار کار کانادا و دسترسی به فرصت‌های شغلی خوب از دلایل مهم مهاجران برای مهاجرت به کانادا است. اگرچه کانادا دارای منابع طبیعی فراوان است اما اکثر نیروی کار این کشور در حوزه خدمات مشغول به کار هستند. اما در کنار بخش خدمات، حوزه تولید نیز به خوبی عمل کرده و صنایع تولیدی کانادا رشد پایداری را تجربه کرده‌اند.

اقتصاد کانادا

کشور کانادا به عنوان یکی از پررونق‌ترین کشورهای جهان در حوزه کسب و کار شناخته می‌شود. دولت کانادا فضای بسیار مناسبی را برای کارآفرینی در این کشور فراهم کرده است. امکانات و تسهیلاتی که در اختیار کارآفرینان قرار می‌گیرد در کنار منابع غنی این کشور باعث شده تا در سالیان اخیر کسب و کارهای زیادی در نقاط مختلف کانادا به وجود بیاید. همین موضوع موجب تقویت بازار کار کانادا و گسترش فرصت‌های شغلی مختلف در این کشور شده است. ضمن این که در یک دهه اخیر حوزه فناوری در کشور کانادا رشد و پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده است. بنابراین جای تعجب ندارد که بسیاری از مهاجران این کشور از طریق برنامه‌های مهاجرت کاری وارد کانادا شده باشند.

ادامه  هزینه‌های زندگی در کانادا در سال 2020 چقدر است؟

آموزش در کانادا

دسترسی به فرصت‌های آموزشی عالی از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا است. دولت کانادا سرمایه‎‌گذاری هنگفتی را در بخش آموزش و به ویژه آموزش عالی داشته و همین موضوع باعث شده تا هر سال صدها هزار دانشجوی خارجی وارد این کشور شوند. در کانادا موسسات دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر در حوزه آموزش فعالیت می‌کنند و بودجه مدارس توسط دولت کانادا تامین می‌شود. بنابراین تحصیل در مدارس کانادا برای شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند رایگان است. دانشگاه‌های کانادا کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند و برخی از دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا جزو برترین دانشگاه‌های دنیا هستند.

آموزش در کانادا

محیط کانادا برای مهاجران

یکی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا محیط چندفرهنگی این کشور و رفتار دوستانه مردم کانادا با مهاجران است. در حال حاضر ۲۰ درصد جمعیت کانادا را افرادی با ملیت غیرکانادایی تشکیل داده‌اند و همین موضوع کانادا را به یکی از مهم‌ترین کشورهای چندفرهنگی جهان تبدیل کرده است. همین محیط چند فرهنگی در کنار رفتار دوستانه باعث می‌شود تا مهاجران سریع‌تر با جامعه ارتباط برقرار کرده و با محیط کشور کانادا سازگار شوند. در شهرهای بزرگ این کشور از جمله تورنتو، ونکوور و مونترال محله‌های متنوعی وجود دارند که هر یک از آن‌ها محل اجتماع اقوام خاصی است.

شهر تورنتو به عنوان چندفرهنگی‌ترین شهر جهان شناخته می‌شود.

شرایط نیروی در کانادا

علاوه بر پایین بودن نرخ بیکاری در کانادا و دسترسی به فرصت‌های شغلی باید به شرایط مناسب کاری از جمله حقوق و مزایای نیروی کار در کانادا نیز اشاره داشته باشیم. دولت کانادا سیاست‌های مختلفی را برای محافظت از نیروی کار در پیش گرفته و از لحاظ حقوق، مزایا، مرخصی و تعطیلات به عنوان بهترین کشور در آمریکای شمالی شناخته می شود. کانادا تنها کشوری در آمریکای شمالی محسوب می‌شود که دارای قانون مرخصی اجباری و ۲ هفته مرخصی با حقوق تضمین شده است. علاوه بر مرخصی، بر اساس استان بین ۶ تا ۱۰ روز تعطیلات رسمی نیز وجود دارد.

ادامه  مهاجرت از طریق برنامه ویزای استارت آپ کانادا

نیروی کار در کانادا

کانادایی‌ها به انواع خدمات از جمله بیمه کارمندی، برنامه بازنشستگی و… نیز دسترسی دارند. ضمن این که کارمندان در کانادا می‌توانند در هنگام تولد فرزندشان از مرخصی والدین که ۱۸ ماه است نیز استفاده نمایند. همچنین دستمزد نیروی کار در کانادا یکی بالاترین دستمزدها در جهان به حساب می‌آید. حداقل دستمزد نیروی کار در کانادا بستگی به استانی دارد که در آن مشغول به کار هستند و بین ۱۱ تا ۱۴ دلار متغیر است.

طبیعت و امکانات تفریحی کانادا

طبیعت فوق‌العاده کانادا و زیبایی این کشور از دیگر مزایای زندگی در این کشور محسوب می‌شود. آبشار نیاگارا در انتاریو، پارک ملی Banff در آلبرتا، جزیره پرینس ادوارد، کوه‌های لوران در کبک و رودخانه کاپیلانو در بریتیش کلمبیا تنها بخشی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی کانادا محسوب می‌شوند. همچنین اگر عاشق خوشگذرانی در سواحل هستید باید بدانید که کانادا بیش از ۲۰۰هزار کیلومتر خط ساحلی دارد که در فصول گرم جمعیت زیادی را به سمت خود می‌کشاند. علاوه بر طبیعت کانادا باید به فضاهای تفریحی آن نیز اشاره داشت که تنوع زیادی داشته و هرگز از وقت گذراندن در آن‌ها خسته نخواهید شد. به همه این‌ها باید مکان‌های تاریخی کانادا را نیز اضافه کنید تا متوجه شوید که با چه کشور جذابی روبه‌رو هستید.

آبشار نیاگارا

کانادا با برخورداری از رفاه اجتماعی، اقتصاد پیشرفته، بازار کار گسترده، آموزش سطح بالا، فضای چندفرهنگی و امنیت به کشوری جذاب برای مهاجران تبدیل شده است. در کنار تمام این‌ها شرایط بسیار مناسب برای کار و زندگی از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به کانادا محسوب می‌شوند. ضمن این که دولت کانادا برنامه‌های مهاجرتی مختلف و متنوعی را طراحی کرده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برنامه اسکیل ورکر کانادا اشاره داشت که مختص نیروی کار ماهر است.

پاسخی بگذارید

بستن منو