وضعیت فرودگاه امام در شرایط کرونا

شیوع ویروس کرونا در ایران در کنار تمامی مشکلاتی که ایجاد کرده باعث سردرگمی مسافران داخلی و خارجی نیز شده است. بسیاری از شهروندان ایرانی که به کشورهای دیگر سفر کرده‌اند برای بازگشت به ایران دچار مشکل شده و آن دسته از افرادی که برنامه خروج از کشور را داشتند نیز با چنین مشکلاتی مواجه هستند. هر روز که جلوتر می‌رویم کشورهای بیشتری مرزهای خود را روی شهروندان ایرانی بسته و شرکت‌های هواپیمایی مختلف، پروازهای خود را از مبدا و مقصد ایران لغو می‌کنند. فرودگاه امام به عنوان مهم‌ترین فرودگاه بین‌المللی ایران این روزها حال و هوای عجیب و بی سابقه‌ای دارد.

وضعیت فرودگاه امام از ابتدای شیوع تا الان

در روزهای اول تایید وجود کرونا در ایران، فرودگاه‌ها نیز همانند بسیاری از اماکن عمومی در حالت آماده باش قرار گرفتند. این موضوع به ویژه در فرودگاه امام خمینی به عنوان مرکز اصلی ورود مسافران خارجی بیشتر مورد توجه قرار گرفت. طبق اعلام وزارت بهداشت، یک پایگاه مراقبت بهداشتی در فرودگاه امام ایجاد شد تا تمامی مسافران پروازهای ورودی چین مورد بررسی قرار داده شوند. تمامی موارد مشکوک که علائم بیماری از جمله تب، گلودرد، سرفه، عطسه و بدن درد را داشتند برای مراقبت به مراکز درمانی معرفی شدند. اما با این وجود، کرونا ویروس مانند بسیاری دیگر از کشورها وارد ایران شد و در حال گسترش است.

فرودگاه امام خمینی

اکنون که چند هفته از تایید رسمی ورود ویروس کرونا به ایران گذشته بسیاری از کشورهای جهان اقدام به بستن مرزهای خود با ایران کرده‌اند. از جمله کشورهایی که تمامی مرزهای خود را با ایران به طور موقت بسته‌اند و اجازه ورود مسافر از کشور ایران را نمی‌دهند می‌توان به ترکیه، امارات، ارمنستان، گرجستان، عمان، کویت و ازبکستان اشاره کرد. بنابراین برای مدت نامعلومی کلیه پروازها از ایران یه این کشورها و برعکس لغو شده است.

ادامه  روزهای تعطیل و مهم بریتانیا در 2020

علاوه بر این، شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی نیز اقدام به کنسل کردن پروازهای خود به ایران کرده‌اند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به ایرلاین آلمانی لوفت‌هانزا اشاره داشت که تمامی پروازهای خود را به ایران تا تاریخ ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ به حالت تعلیق درآورده است. در حال حاضر تنها چند ایرلاین مانند قطر ایرویز و هواپیمایی ماهان هستند که هم‌چنان پروازهای خارجی از طریق آن‌ها برقرار است.

با وجود چنین شرایطی و ممنوعیت و محدودیت‌های زیادی که برای شهروندان ایرانی جهت سفر به سایر کشورها ایجاد شده بدیهی است که فرودگاه امام خمینی رونق گذشته را نداشته باشد و تبدیل به محیطی سوت و کور شود. بسیاری از پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه بین‌المللی توسط شرکت‌های هواپیمایی کنسل شده است. در این وضعیت، مسافرانی هم که با اهدافی نظیر گردش و تفریح قصد سفر به کشورهایی مانند تایلند را داشتند اقدام به لغو سفر خود کرده‌اند چرا که تایلند هم اعلام کرد مسافران ایرانی را ۱۴روز قرنطینه می‌کند. بنابراین در فرودگاه امام تنها افرادی را می‌بینید که به دلایل ضروری مجبور هستند به کشورهای خارجی سفر کنند. البته در صورتی که خوش‌شانس باشند و کشور مورد نظر آن‌ها مرزهای هوایی خود را با ایران مسدود نکرده باشند.

وضعیت این روزهای فرودگاه امام خمینی را می‌توان به یک شهر بدون سکنه تشبیه کرد که سکوتی مرگبار در آن حکم‌فرماست. بدون شک در این روزها، خلوت‌ترین تابلوی اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی را از زمان احداث آن شاهد هستیم!

اطلاعات پروازهای خارجی

در حال حاضر برخی شرکت‌های هواپیمایی به طور قطعی و تا زمان مشخصی پروازهای خود را به ایران لغو کرده‌اند. از سوی دیگر برخی کشورها نیز مرزهای هوایی خود را با ایران تا اطلاع ثانوی بسته‌اند. اما در این رابطه هر روز خبر جدیدی مخابره می‌شود. شمار کشورهایی که اقدام به بستن مرزهای خود با ایران می‌کنند هر روز بیشتر می‌شود و برخی کشورها نیز محدودیت‌های خاصی را برای ورود ایرانی‌ها وضع می‌کنند.

ادامه  مهم ترین نکات سفر و ورود به آمریکا

در چنین شرایطی اگر قصد سفر خارجی را دارید بهتر است ابتدا اطلاعات پرواز مورد نظر خود را بررسی کنید. بهترین راه بررسی وضعیت پروازهای خارجی تماس گرفتن با بخش اطلاعات پرواز فرودگاه امام خمینی با شماره تلفن ٠٩۶٣٣٠ یا چک کردن لیست پروازها در سایت رسمی فرودگاه امام است. ضمن این که می‌توانید از آژانس‌های هواپیمایی نیز اطلاعات به روز را کسب کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو