راهنمای اخذ شهروندی انگلیس در سال ۲۰۲۰

قوانین مربوط به تابعیت انگلیس به دلیل تاریخ طولانی حکومت پادشاهی در این کشور پیچیده است. بر اساس شرایط شخص متقاضی، روش‌های مختلفی برای درخواست تابعیت انگلیس وجود دارد که دو مورد آن متداول‌تر است. در روش اول شما باید ۵ سال در کشور انگلیس زندگی کرده و سپس اقدام به درخواست برای شهروندی انگلیس نمایید. در روش دوم نیز می‌توانید با یک شهروند انگلیسی ازدواج کرده و بعد از ۳ سال زندگی در این کشور تابعیت انگلیس را اخذ کنید. هر یک از روش‌های اخذ شهروندی انگلیس دارای الزامات و شرایط خاص خود هستند که در این مطلب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

جالب است بدانید که اگر در انگلیس متولد شده باشید به طور خودکار تابعیت این کشور را نخواهید داشت و این موضوع بستگی به زمان تولد و شرایط والدین شما دارد.

روش های اخذ شهروندی انگلیس

اگر متولد جایی خارج از بریتانیا باشید بسته به وضعیت خود می‌توانید برای یکی از روش‌های اخذ تابعیت انگلیس اقدام کنید. اگر برای بیش از یک روش واجد شرایط باشید باید فقط یکی از روش‌ها را انتخاب کنید.

اخذ شهروندی انگلیس

تبدیل شدن به یک شهروند عادی Naturalized Citizen

برای این که بتوانید از طریق این روش نسبت به اخذ شهروندی انگلیس اقدام کنید باید پیش از درخواست حداقل ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشید. برای زندگی در انگلیس به عنوان یک تبعه خارجی باید حتما یک نوع ویزای این کشور را داشته باشید. برخی از این ویزاها که به شما امکان زندگی در انگلیس را می‌دهد عبارتند از ویزای کار انگلیس، ویزای دانشجویی انگلیس، ویزای خانوادگی انگلیس، ویزای افراد بازنشسته و ویزای توریستی انگلیس.

ادامه  لغو خدمات ویزای انگلیس به ایرانیان با شیوع کرونا

برای این که واجد شرایط اخذ حق شهروندی انگلیس با این روش باشید باید الزامات زیر را برآورده نمایید:

 • قبل از تاریخ درخواست شهروندی باید تعداد روز معینی را در انگلیس زندگی کرده باشید. طی ۵ سال قبل از درخواست فقط می‌توانید ۴۵۰ روز خارج از انگلیس حضور داشته باشید و طی یک سال قبل از درخواست تنها ۹۰ روز امکان حضور در خارج از انگلیس را خواهید داشت.
 • در مدت حضور در انگلیس نباید مرتکب جرایم جدی و مهم شده باشید
 • اثبات مهارت در زبان انگلیسی
 • قبول شدن در آزمون شهروندی انگلیس که در ارتباط با فرهنگ و زندگی در این کشور است

اخذ شهروندی انگلیس از طریق ازدواج

در صورتی که با یک شهروند انگلیسی ازدواج کنید می‌توانید بعد از سه سال زندگی در این کشور اقدام به درخواست برای تابعیت انگلیس نمایید. برای زندگی در انگلیس طی این سه سال باید یکی از ویزاهای این کشور را داشته باشید که به طور معمول ویزای خانوادگی یا همان ویزای همسر است. الزامات اخذ شهروندی انگلیس از طریق ازدواج در زیر آمده است:

 • قبل از تاریخ درخواست شهروندی باید حداقل ۳ سال در انگلیس زندگی کرده باشید. طی ۳ سال قبل از درخواست تنها ۲۷۰ روز امکان حضور در خارج از انگلیس را داشته و طی ۱ سال قبل از درخواست فقط می‌توانید ۹۰ را در خارج از انگلیس بگذرانید.
 • باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید
 • مرتکب جرایم مهم نشده باشید
 • توانایی تصمیم‌گیری که تحت عنوان عقل سلیم شناخته می‌شود را داشته باشید
 • مهارت خود را در زبان انگلیسی اثبات کنید
 • در آزمون شهروندی انگلیس قبول شوید
ادامه  محدودیت های پروازها و اطلاعات لازم برای مسافران ایرانی در بحران کرونا

نحوه درخواست برای اخذ شهروندی انگلیس

برای تبدیل شدن به شهروند انگلیس از طریق دو روش مذکور باید درخواست خود را برای سکونت در انگلیس ارائه کنید. در صورتی که این درخواست پذیرفته شود می‌توانید به طور دائم در کشور انگلیس بمانید و اجباری برای ترک کشور در یک تاریخ مشخص نخواهید داشت. این درخواست باید یک سال قبل از درخواست تابعیت انگلیس تکمیل و ارائه شود.

در صورتی که کلیه الزامات مورد نیاز جهت اخذ شهروندی انگلیس را دارید می‌توانید درخواست خود را ارائه دهید. برای ارائه درخواست شهروندی انگلیس ۳ راه مختلف وجود دارد:

 • دانلود فرم درخواست و تکمیل و ارسال آن به صورت شخصی
 • مراجعه به سازمان NCS و ارائه درخواست از طریق آن
 • ارائه درخواست از طریق یک آژانس خصوصی یا نماینده قانونی

درخواست خود را باید برای اداره ویزا و مهاجرت انگلستان ارسال نمایید. بعد از ارسال درخواست باید اقدامات بیومتریک را انجام دهید که هزینه آن حدودا ۲۰ یورو است. تصمیم‌گیری در مورد درخواست تابعیت انگلیس حدودا شش ماه و گاهی بیشتر طول خواهد کشید. در صورتی که درخواست شما پذیرفته شود رسما تبدیل به شهروند انگلیس خواهید شد.

آزمون شهروندی انگلیس

یکی از مهم‌ترین مواردی که در فرآیند اخذ تابعیت انگلیس با آن مواجه خواهید شد آزمون شهروندی این کشور است. قبول شدن در این آزمون شما را در یک قدمی تبدیل شدن به شهروند انگلیس قرار خواهد داد. برای موفقیت در آزمون شهروندی انگلیس در گام اول باید کتاب زندگی در انگلستان را که راهنمایی برای ساکنان جدید این کشور است خریداری کنید. مطالعه این کتاب باعث آشنایی بیشتر با قوانین و فرهنگ کشور انگلستان خواهد شد. پس مطالعه کتاب به طور کامل می‌توانید در آزمون شهروندی انگلیس ثبت نام کنید. ثبت نام باید یک هفته قبل از آزمون انجام شود و هزینه آن پرداخت گردد. برای انجام این کار به یک آدرس ایمیل و کارت اعتباری بانکی نیاز خواهید داشت.

ادامه  زبان رسمی اتریش چیست؟

آزمون اخذ شهروندی انگلیس

برای شرکت در آزمون باید مدارکی که اثبات کننده محل اقامت شما است مانند قبض برق یا آب را همراه داشته باشید. همچنین همراه داشتن کارت اعتباری، صورت حساب بانکی و گواهی نامه رانندگی در انگلیس نیز مورد نیاز خواهد بود. آزمون شهروندی انگلیس معمولا ۲۴ سوال داشته و کمتر از یک سال طول می‌کشد. در صورتی که بتوانید حداقل به ۷۵ درصد از سوالات پاسخ درست بدهید آزمون را پاس خواهید کرد. در نهایت نیز نامه تاییدیه موفقیت در آزمون به شما داده خواهد شد که باید آن را همراه با درخواست سکونت یا تابعیت خود ارائه نمایید.

در صورت عدم موفقیت در آزمون شهروندی انگلیس می‌توانید مجددا بعد از یک هفته در این آزمون شرکت کنید.

به جز روش‌های بررسی شده که متداول‌ترین روش‌ها بودند روش‌های دیگری مانند اخذ شهروندی انگلیس از طریق سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد که از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. در هر صورت برای تبدیل شدن به شهروند انگلیس باید در ابتدا راهی برای ورود و زندگی در این کشور پیدا کنید. این راه می‌تواند ملحق شدن به اعضای خانواده، ازدواج یا تحصیل در انگلیس باشد. بعد از آن می‌توانید با تقویت مهارت خود در زبان انگلیسی و آشنایی با فرهنگ این کشور شانس خود را برای گرفتن تابعیت انگلیس امتحان کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو