اخذ ویزای سوئیس و تمام آن چه که باید بدانید

ویزای سوئیس جزو باارزش‌ترین ویزاهای حال حاضر جهان به حساب می‌آید اما گرفتن این ویزا کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. بسته به هدف شما از سفر به کشور سوئیس ویزاهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای اخذ هر یک از آن‌ها اقدام نمایید.

سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و در هر زمینه‌ای دارای حساب‌شده‌ترین قوانین و مقررات است. از جمله این قوانین و مقررات می‌توان به ضوابط صدور ویزا در این کشور اشاره داشت. در این مطلب سیر تا پیاز اخذ ویزای سوئیس از گرفتن وقت سفارت تا دریافت ویزا بررسی خواهد شد.

معرفی کشور سوئیس

سوئیس یک کشور کوچک با جمعیتی در حدود ۸.۵ میلیون نفر است و شهر برن به عنوان پایتخت آن شناخته می‌شود. این کشور در اروپای مرکزی واقع شده و کشورهای فرانسه، ایتالیا، اتریش، لیختن اشتاین و آلمان همسایه‌های آن محسوب می‌شوند. واقع شدن سوئیس در چهارراه اروپا باعث تلاقی و ترکیب فرهنگ‌های فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی در این کشور شده است. از دیگر نکات حائز اهمیت در مورد سوئیس، عضویت آن در حوزه شینگن است. این بدان معناست که با اخذ ویزای سوئیس می‌توانید به سایر کشورهای این حوزه نیز سفر کنید.

سوئیس

سوئیس از لحاظ اقتصادی یکی از سازمان‌یافته‌ترین کشورهای دنیا بوده و نقش مهمی در اقتصاد جهانی دارد. از لحاظ فرهنگی نیز سوئیس زبانزد مردم جهان بوده و به عنوان یک کشور چندفرهنگی در اروپا شناخته می‌شود. ثبات و دموکراسی از دیگر ویژگی‌های قابل ذکر این کشور به حساب می‌آیند. در کنار همه این‌ها باید به جاذبه‌های گردشگری سوئیس اشاره داشته باشیم که این کشور را به یکی از مهم‌ترین نقاط توریستی دنیا تبدیل کرده است. وجود چشم‌اندازهای طبیعی جذاب از جمله ارتفاعات آلپ و دریاچه‌های متعدد در کنار اماکن تاریخی و فرهنگی باعث محبوبیت سوئیس در بین گردشگران شده است.

ویزای توریستی سوئیس

شکلات‌های معروف، پنیرهای خوشمزه و اسکی در ارتفاعات تنها بخش کوچکی از جذابیت‌های سوئیس است. وجود دریاچه‌ها و آبشارهای زیبا، دهکده‌های کوهستانی جذاب، فرهنگ خاص و شهرهایی با عناصر تاریخی باعث شده تا سوئیس یکی از کشورهایی باشد که درخواست برای ویزای توریستی آن بسیار بالا باشد. ویزای توریستی سوئیس برای متقاضیانی طراحی شده که قصد دارند به منظور گذراندن تعطیلات و تفریح به این کشور سفر کنند.

ویزای توریستی سوئیس

مراحل دریافت ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس حداکثر اجازه اقامت ۹۰ روز را به متقاضی می‌دهد. البته برای متقاضیان ایرانی معمولا اعتبار این ویزا یک ماهه بوده و اجازه اقامت آن بین ۷ الی ۱۴ روز است. برای گرفتن ویزای توریستی سوئیس باید از طریق کارگزاری رسمی سفارت سوئیس در تهران تحت عنوان وی اف اس گلوبال VFS Global اقدام کنید. اولین کاری که باید در این زمینه انجام دهید گرفتن وقت ملاقات از کارگزاری مذکور است.

گرفتن وقت ملاقات از وی اف اس گلوبال VFS Global

برای اخذ ویزای سوئیس از نوع کوتاه‌مدت مانند ویزای توریستی نیازی به گرفتن وقت سفارت سوئیس ندارید و تنها باید یک وقت ملاقات از کارگزاری رسمی این سفارت بگیرید. رزرو وقت ملاقات VFS به صورت آنلاین بوده و شامل هیچ هزینه‌ای نخواهد بود.

برای گرفتن وقت ملاقات می‌توانید به صفحه تعیین وقت ملاقات وب‌سایت وی اف اس مراجعه کنید. اگر برای اولین بار است که قصد استفاده از خدمات این سایت را دارید باید روی گزینه  New User کلیک کرده و فرآیند ثبت نام را طی کنید. بعد از ثبت نام می‌توانید اقدام به رزرو وقت ملاقات نمایید. وقت ملاقات تنها در صورتی برای شما تایید خواهد شد که کلیه اطلاعات خواسته شده را به درستی تکمیل کرده باشید.

نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت و شماره تماس از جمله اطلاعات مورد نیاز جهت رزرو قرار ملاقات هستند.

امکان لغو کردن قرار ملاقات وجود ندارد و در صورت عدم حضور در محل کارگزاری باید مجددا اقدام به رزرو وقت ملاقات نمایید. برخی افراد این طور وانمود می‌کنند که از عوامل کارگزاری وی اف اس هستند و اقدام به فروش وقت ملاقات می‌کنند. دقت داشته باشید که این افراد هیچ ارتباطی با کارگزاری نداشته و اساسا گرفتن وقت ملاقات برای متقاضیان به صورت آنلاین و کاملا رایگان انجام می‌شود.

ادامه  ویزای مولتی شینگن برای اقامت بلندمدت در اروپا

حضور در محل کارگزاری

بعد از رزرو وقت ملاقات و تایید شدن آن باید در زمان مقرر به محل کارگزاری مراجعه نمایید. بهتر است حداقل ۱۵ دقیقه قبل از زمان تعیین شده در محل کارگزاری حضور پیدا کرده و برگه تاییدیه رزرو وقت ملاقات را همراه داشته باشید. علاوه بر این باید فرم درخواست ویزای توریستی سوئیس و کلیه مدارک مورد نیاز را نیز همراه داشته و تحویل کارگزاری دهید.

انجام بیومتریک

بعد از حضور در کارگزاری و تحویل درخواست و مدارک باید اقدامات مربوط به بیومتریک را نیز انجام دهید. این اقدامات شامل انگشت‌نگاری و ثبت عکس دیجیتالی می‌شود. معمولا فرآیند بیومتریک حدود ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. کودکان زیر ۱۲ سال و افرادی که از لحاظ جسمی قادر به انجام انگشت نگاری نیستند فقط باید عکس دیجیتالی خود را ثبت نمایند.

بیومتریک

انتظار برای تصمیم گیری نهایی

بعد از انجام کلیه اقدامات یادشده باید منتظر بمانید تا تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با درخواست شما انجام شود. دقت داشته باشید که کارگزاری تنها امور اداری اخذ ویزا را انجام می‌دهد و تصمیم‌گیری در مورد قبول یا رد درخواست ویزا به عهده افسر سفارت سوئیس خواهد بود. در مدت انتظار می‌توانید وضعیت درخواست خود را از طریق صفحه پیگیری درخواست ویزای سوئیس مشاهده کنید.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای توریستی سوئیس به طور معمول ۱۴ روز کاری است.

برای سایر ویزاهای کوتاه‌مدت سوئیس از جمله ویزای ملاقات با خانواده و دوستان و ویزای تجاری نیز باید همین فرآیند را از طریق کارگزاری طی نمایید. تنها تفاوت موجود به مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا مربوط می‌شود.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی سوئیس

برای اخذ ویزای توریستی باید مدارکی را ارائه کنید که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است. دقت داشته باشید که کلیه مدارک فارسی باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.

 • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار از زمان سفر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • شناسنامه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از جمله موجودی حساب و گردش حساب بانکی
 • برنامه سفر دقیق و شامل جزئیات
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • تاییدیه رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک شغلی از جمله فیش حقوقی
 • مدارک ازدواج
 • دعوت نامه در صورت وجود
 • اسناد ملکی در صورت وجود
ادامه  معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

هزینه اخذ ویزای توریستی سوئیس

هزینه درخواست ویزای شینگن سوئیس برای ویزای توریستی و سایر انواع ویزای کوتاه مدت این کشور مبلغ ۸۰ یورو برای افراد بالای ۱۲ سال و ۴۰ یورو برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال است. کودکان زیر ۶ سال معاف از پرداخت این هزینه خواهند بود. علاوه بر این هر یک از متقاضیان باید مبلغ ۲۶.۵ یورو نیز به عنوان هزینه خدمات کارگزاری پرداخت نمایند. ضمنا دقت داشته باشید که این هزینه‌ها فارغ از نتیجه درخواست، قابل برگشت نخواهد بود.

ویزاهای بلند مدت سوئیس

منظور از ویزاهای بلند مدت سوئیس آن دسته از ویزاهایی هستند که با داشتن آن‌ها می‌توانید بیش از ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشید. از جمله ویزاهای بلندمدت سوئیس می‌توان به ویزای تحصیلی، ویزای پیوستن به خانواده و ویزای کاری اشاره داشت. برخلاف ویزاهای کوتاه‌مدت که فرآیند درخواست آن‌ها از طریق کارگزاری انجام می‌شد برای اخذ ویزاهای بلندمدت سوئیس باید مستقیما از طریق سفارت این کشور در تهران اقدام نمایید.

تحصیل در سوئیس

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

کیفیت بالای آموزش در کشور سوئیس و وجود دانشگاه‌های مطرح با مدارک معتبر بین‌المللی از مهم‌ترین دلایل تمایل دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور است. اگر قصد ادامه تحصیل در سوئیس را داشته باشید باید ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را که اجازه اقامت بلندمدت را به شما می‌دهد اخذ نمایید. البته قبل از این که برای گرفتن ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید باید موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور شده باشید. بعد از گرفتن پذیرش تحصیلی می‌توانید فرآیند اخذ ویزای ملی سوئیس را آغاز نمایید.

 1. گرفتن وقت سفارت سوئیس در تهران از طریق ارسال ایمیل به آدرس visa@eda.admin.ch
 2. حضور در محل سفارت در زمان تعیین شده و ارائه درخواست ویزا همراه با مدارک مورد نیاز
 3. انتظار برای تصمیم گیری نهایی

برای گرفتن سایر ویزاهای ملی سوئیس از جمله ویزای پیوستن به خانواده نیز باید همین فرآیند را طی نمایید. تنها تفاوت ویزاهای مذکور به مدارک مورد نیاز آن‌ها مربوط می‌شود. دقت داشته باشید که سفارت سوئیس در تهران در رابطه با ویزاهای بلندمدت تنها به عنوان واسط عمل می‌کند. سفارت اقدام به تحویل گرفتن درخواست و مدارک متقاضی کرده و مسئولیت تصمیم‌گیری در مورد صدور ویزا به عهده اداره مهاجرت این کشور خواهد بود. هزینه درخواست ویزای ملی سوئیس برای بزرگسالان ۱۲۴۰۰۰۰ تومان و برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۶۲۰هزار تومان تعیین شده است. کودکان زیر ۶ سال نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت.

فرآیند بررسی درخواست ویزای ملی سوئیس بین ۶ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد بنابراین بهتر است  ۴ ماه قبل از تاریخ سفر به این کشور اقدام به گرفتن وقت سفارت سوئیس و ارائه درخواست خود نمایید.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی سوئیس

متقاضی باید سه نسخه از پرونده همراه فرم درخواست ویزای ملی سوئیس جهت اقامت بلند مدت در این کشور ارائه نماید. یک نسخه از پرونده شامل اصل مدارک، نسخه دوم شامل کپی مدارک و نسخه سوم فقط یک فرم درخواست خواهد بود. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئیس در زیر آمده است:

 • سه نسخه فرم درخواست تکمیل شده ویزای ملی
 • ۴ قطعه عکس جدید و پاسپورتی مربوط به شش ماه اخیر
 • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار و حداقل ۲ صفحه خالی
 • کپی صفحات دوم و سوم پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه
 • زندگینامه (CV)
 • متن کوتاهی در مورد هدف متقاضی از سفر به سوئیس
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • تاییدیه پذیرش تحصیلی
 • مدارک مربوط به تمکن مالی
 • گواهی اثبات کننده مهارت در زبان از جمله آیلتس و تافل
ادامه  معرفی سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن

متن کوتاه در مورد هدف متقاضی

این متن باید دارای ۳ بند شامل موارد زیر باشد:

بند اول) فعالیت های شغلی، حرفه‌ای و پژوهشی متقاضی تا به امروز

بند دوم) هدف شخصی متقاضی از تحصیل و تاثیر تحصیلات متقاضی در آینده

بند سوم) ذکر دلایل قانع‌کننده برای بازگشت به ایران

مدارک مربوط به تمکن مالی متقاضی

این مدارک نشان‌دهنده توان مالی متقاضی برای تامین هزینه‌های تحصیلی و زندگی در سوئیس بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • تاییدیه پرداخت شهریه دانشگاه (در صورت وجود)
 • مدارک حامی مالی یا ضامن در ایران شامل موجودی و گردش حساب بانکی (در صورتی که والدین شخص قصد پرداخت هزینه‌های وی را داشته باشند)
 • مدارک حامی مالی یا ضامن در سوئیس شامل اجازه اقامت و صورت حساب بانکی در سه ماه اخیر (در صورتی که شخصی در سوئیس قصد پرداخت هزینه‌های متقاضی را داشته باشد)
 • مدارک مربوط به بورسیه و کمک هزینه تحصیلی (در صورت وجود)

اخذ ویزای کاری سوئیس

برای این که بتوانید به صورت قانونی در کشور سوئیس کار کنید باید مجوز کار این کشور را به دست آورید. برای گرفتن ویزای کار سوئیس باید از یک کارفرما در کشور سوئیس پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید. سپس این کارفرما باید مقدمات اخذ مجوز کار برای شما را از طریق اداره مهاجرت کانتونی cantonal در سوئیس آغاز نماید. در نهایت باید به سفارت سوئیس در تهران مراجعه کرده و درخواست خود را برای گرفتن ویزای کار سوئیس ارائه نمایید. هزینه درخواست ویزای کار سوئیس مبلغ ۶۸۰هزار تومان است. برای گرفتن مجوز کار سوئیس ارائه مدارک زیر ضروری خواهد بود:

 • مجوز صادر شده توسط مرجع کانتونی (اصلی یا کپی)
 • فرم درخواست تکمیل شده ویزای ملی
 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس جدید
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزا

بعد از اخذ ویزای ملی سوئیس و ورود به خاک این کشور باید حداکثر طی مدت ۱۴ روز، ورود خود را به پلیس اتباع خارجی یا اداره ثبت محل سکونت خود اعلام نمایید. اجازه اقامت قطعی برای اهداف تحصیلی یا کاری بعد از اطلاع از ورود شخص به سوئیس و انجام ثبت نام در ادارات مربوطه صادر خواهد شد.

فرآیند اخذ ویزای سوئیس روال کاملا مشخصی دارد و در صورت طی کردن مراحل یاد شده برای هر یک از انواع ویزا مشکلی در رابطه با درخواست ویزا نخواهید داشت. نکته مهم در این رابطه، ارائه به موقع درخواست ویزا و گردآوری تمامی مدارک مورد نیاز است. برای تسریع امور درخواست ویزا می‌توانید از خدمات موسسات فعال در حوزه مهاجرت نیز استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو