تحصیل رایگان در کانادا چگونه ممکن می‌شود؟

با توجه به شرایط این روزهای کشورمان تمایل به مهاجرت افزایش قابل توجهی داشته و در این میان، مهاجرت تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. همواره موانع و مشکلاتی بر سر راه مهاجرت به سایر کشورها وجود داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به دوری از خانواده اشاره داشت.

اما شاید مهم‌ترین مانع در رابطه با مهاجرت تحصیلی مربوط به پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در خارج از کشور باشد.

کانادا را می‌توان محبوب‌ترین کشور بین ایرانی‌ها برای مهاجرت تحصیلی دانست. اگرچه هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا کمتر است اما با این وجود باز هم نمی‌توان کانادا را جزو کشورهای ارزان برای تحصیل در نظر گرفت. به همین دلیل بسیاری در رابطه با امکان تحصیل رایگان در کانادا سوال دارند. بسیار خوب! ما به سوال شما پاسخ می‌دهیم.

مزایای تحصیل در کانادا

قبل از پرداختن به بحث تحصیل رایگان ابتدا به بررسی مزایای تحصیل در کانادا می‌پردازیم. مزایای تحصیل در این کشور آنقدر زیاد است که ارزش پرداخت هزینه بالا را نیز داشته باشد و دقیقا به دلیل همین مزایا است که هزینه تحصیل در کانادا مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود. در زیر به مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا اشاره شده است:

  • کیفیت عالی آموزش
  • اساتید برجسته
  • محیط بین‌المللی دانشگاه ها
  • مدارک معتبر بین المللی
  • امکانات آموزشی مناسب
  • امکان کار دانشجویی
  • محیط چندفرهنگی و امن کشور کانادا
  • امکان پیدا کردن کار بعد از فارغ‌التحصیلی و اخذ اقامت دائم کانادا

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

با توجه به این که در سال‌های اخیر برخی خانواده‌های ایرانی فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس کانادا راهی این کشور کرده‌اند ابتدا در رابطه با تحصیل رایگان در مدارس کانادا صحبت می‌کنیم. تحصیل در مدارس کانادا چه در مقطع ابتدایی و چه در مقطع دبیرستان برای شهروندان کانادا و کلیه افرادی که اقامت دائم این کشور را داشته باشند رایگان است. بنابراین در صورتی که از قبل و از طریق برنامه‌های مهاجرتی کانادا موفق به اخذ اقامت این کشور شده باشید فرزندان شما امکان تحصیل رایگان در کانادا را خواهند داشت.

تحصیل در مدارس کانادا برای اتباع خارجی مشمول هزینه خواهد بود. البته ممکن است برخی مدارس ابتدایی وجود داشته باشند که امکان تحصیل رایگان یا با هزینه پایین را برای دانش‌آموزان خارجی فراهم کرده باشند.

اما تحصیل در دبیرستان‌های کانادایی شامل هزینه‌ای بین ۸ تا ۱۴هزار دلار می‌شود. مدارس دولتی کانادا نسبت به مدارس خصوصی هزینه کمتری را از دانش‌آموزان خارجی می‌گیرند. بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه تحصیل در مدارس کانادا با مدرسه مورد نظر خود ارتباط برقرار کرده و در مورد هزینه سوال کنید.

ادامه  انواع بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

تحصیل رایگان در کالج های کانادا

بعد از اتمام دوره تحصیلات دبیرستان می‌توانید تصمیم بگیرید که وارد کالج یا دانشگاه‌های کانادایی شوید. کالج‌های کانادایی تمرکز اصلی خود را روی مباحث فنی، حرفه‌ای و عملی گذاشته و شما را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند. در حال حاضر برای تحصیل در اکثر کالج‌های کانادایی باید هزینه آن را پرداخت کنید اما معدود مواردی نیز وجود دارند که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا بستگی به کالج انتخابی شما خواهد داشت اما کمترین هزینه برای تحصیل در کالج های کانادا چیزی در حدود ۲۰۰۰ دلار است. با توجه به این که دوره تحصیلی کالج کوتاه‌تر از دانشگاه است هزینه کالج به طور کلی پایین‌تر از دانشگاه‌های کانادا است.

تحصیل رایگان در کالج های کانادا

تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا

اساسا چیزی تحت عنوان تحصیل رایگان در کانادا در رابطه با دانشگاه‌های این کشور وجود ندارد. دانشگاه‌های کانادایی نه تنها از دانشجویان خارجی بلکه از دانشجویان کانادایی نیز هزینه دریافت می‌کنند. البته هزینه تحصیل برای دانشجویان کانادایی کمتر از دانشجویان بین‌المللی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بسته به دانشگاه، مقطع و رشته‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی و MBA هزینه بالاتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد. به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بین ۵۵۰ تا ۳۰هزار دلار کانادا و هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۰۰۰ تا ۶۵هزار دلار کانادا متغیر است.

دانشگاه‌های ساسکاچوان، رجینا، مموریال نیوفاندلند، برندون و گوئلف جزو دانشگاه‌های خوب و در عین حال مقرون‌به‌صرفه کانادا هستند.

گرفتن بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان در کانادا

اگرچه امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا به صورت عادی وجود ندارد اما در صورتی که موفق به اخذ بورسیه‌های تحصیلی پرشمار این کشور شوید امکان تحصیل رایگان را خواهید داشت. برخی از بورسیه‌های تحصیلی شرایطی دارند که علاوه بر پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا می‌توانید بخشی از آن را نیز پس‌انداز کنید.

اگرچه گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا کار چندان ساده‌ای نیست اما در حال حاضر تنها راه تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور، دریافت یک بورسیه تحصیلی از دانشگاه است.

در کانادا بورسیه‌های مختلفی ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها دولتی و برخی دیگر مربوط به موسسات خصوصی است. بورسیه تحصیلی Bursaries برای دانشجویانی در نظر گرفته شده که نیاز به کمک مالی برای تحصیل دارند. در صورتی که برای این نوع بورسیه درخواست دهید شرایط مالی شما بررسی خواهد شد.

ادامه  بررسی شرایط تحصیل دانشجویان خارجی در کانادا

بورسیه تحصیلی Scholarships کانادا بر اساس توانایی خاص دانشجویان به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. در رابطه با این بورسیه مواردی مانند برتری علمی، پیشرفت تحصیلی، سوابق تحصیلی و… بررسی خواهد شد. از طرف دیگر می‌توانید برای وام‌های دانشجویی کانادا نیز اقدام کنید که شرایط مناسبی دارند.

تحصیل رایگان در کانادا از طریق بورسیه

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

برای این که بتوانید شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کانادا بالا ببرید باید واجد شرایطی باشید که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

سوابق تحصیلی

اولین موردی که در رابطه با بورسیه تحصیلی کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد سوابق تحصیلی متقاضی است. موسسه آموزشی که قبلا در آن تحصیل می‌کردید و همچنین معدل شما در مقطع تحصیلی پیشین اهمیت زیادی خواهد داشت.

رزومه پژوهشی و عملی

در صورتی که رزومه پژوهشی قوی داشته و مقالات علمی خود را در نشریه‌های علمی بین‌المللی چاپ کرده باشید شانس شما برای گرفتن بورسیه بالا خواهد رفت. همچنین در صورتی که سابقه کارآموزی در حوزه تحصیلی خود را داشته باشید این یک امتیاز مثبت برای شما خواهد بود.

مهارت در زبان

میزان مهارت در زبان یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. کسب نمرات بالا در آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل اهمیت ویژه‌ای در این زمینه دارد. البته با توجه به این که کانادا یک کشور دوزبانه محسوب می‌شود می‌توانید در آزمون‌های زبان فرانسوی مانند TEF و DELF نیز شرکت کنید.

آزمون های بین‌المللی

برخی از موسسات ارائه دهنده بورسیه‌های تحصیلی در کانادا اهمیت خاصی برای نمرات آزمون‌های بین‌المللی قائل هستند. بنابراین کسب نمرات بالا در آزمون‌هایی مانند SAT، GRE و… می‌تواند شانس شما را بالا ببرد.

ادامه  معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

امکان کار دانشجویی در کانادا

خوشبختانه دولت کانادا به تامین نیازهای مالی دانشجویان بین‌المللی توجه ویژه‌ای داشته و علاوه بر بورسیه، امکان کار حین تحصیل را نیز برای آن‌ها فراهم کرده است. در هنگام تحصیل در کانادا امکان کاره پاره‌ وقت ۲۰ ساعت در هفته را خواهید داشت.

امکان کار دانشجویی در داخل و خارج دانشگاه فراهم است و دستمزد شما با توجه به نوع کاری که در آن مشغول هستید تعیین می‌شود. درآمدی که از کار دانشجویی در کانادا به دست می‌آورید می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهد. ضمن این که صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

با وجود این که هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کیفیت و امکانات آموزشی این کشور کاملا مقرون به صرفه محسوب می‌شود اما به هر حال هزینه پایینی نبوده و قبل از اقدام برای گرفتن پذیرش تحصیلی باید به نحوه تامین این هزینه‌ها فکر کرده باشید.

اگرچه در شرایط عادی گزینه‌ای تحت عنوان تحصیل رایگان در کانادا برای دانشجویان وجود ندارد اما با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی این امر محقق خواهد شد. بنابراین بهتر است با بررسی دقیق تمامی بورسیه‌های تحصیلی کانادا مناسب‌ترین آن را انتخاب کرده و الزامات مورد نیاز آن را برآورده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو