ویزای شینگن راحت را از کدام کشور اروپایی بگیریم؟

کشورهای حوزه شینگن از جمله مناطقی محسوب می‌شوند که ویزای آن‌ها جزو پردرخواست‌ترین ویزاهای جهان است. شهروندان ایرانی نیز به دلایل مختلف به ویژه برای گردش و تفریح، همواره متقاضی دریافت ویزای شینگن هستند. متاسفانه در سالیان اخیر به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی، صدور ویزای شینگن برای شهروندان کشورمان با سخت‌گیری‌های زیادی همراه شده است و درخواست بسیاری از متقاضیان ریجکت می‌شود. در این میان، گرفتن ویزای شینگن از طریق برخی کشورها تا حدی راحت‌تر بوده و احتمال گرفتن ویزای شینگن از این کشورها بالاتر است.

ویزای شینگن

کدام کشورها عضو حوزه شینگن هستند؟

بهتر است قبل از پرداختن به کشورهای عضو شینگن کمی در مورد ماهیت حوزه شینگن و قوانین و مقررات آن صحبت کنیم. طبق توافق‌نامه‌ای که به پیمان شینگن معروف است دولت‌مردان تعدادی از کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند تا مرزهای کشور خود را به روی یکدیگر باز کنند. بر این اساس، شهروندان کشورهای عضو پیمان شینگن یا افرادی که اقامت دائم این کشورها را دارند می‌توانند آزادانه و بدون داشتن ویزا در سایر کشورهای عضو این پیمان تردد نمایند. اما تکلیف شهروندان سایر کشورها چیست؟

شهروندان کشورهایی مانند ایران برای ورود به حوزه شینگن باید حتما نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند. با داشتن ویزای شینگن می‌توانید در تمامی کشورهای عضو این حوزه تردد داشته باشید. بنابراین این امکان را خواهید داشت تا از سفارت کشوری که سخت‌گیری کمتری دارد ویزای شینگن گرفته و بعد از ورود به حوزه شینگن، در سایر کشورهای این حوزه تردد کنید. در حال حاضر ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن هستند که اسامی آن در جدول زیر ذکر شده است:

اتریشیونانمالتسوئد
بلژیکمجارستانهلندسوئیس
جمهوری چکایسلندنروژآلمان
دانمارکایتالیالهستاناسپانیا
استونیلتونیپرتغاللوکزامبورگ
فنلاندلیختن اشتایناسلواکی
فرانسهلیتوانیاسلوونی
ادامه  بررسی دلایل ریجکت ویزای شینگن و روش رفع ریجکتی شینگن | آپدیت 2020

کشورهای دیگری مانند کرواسی و رومانی نیز نامزد عضویت در حوزه شینگن هستند و ممکن است در آینده‌ای نزدیک به جمع کشورهای عضو حوزه شینگن اضافه شوند.

کدام کشورها برای گرفتن ویزای شینگن بهتر هستند؟

یکی از مواردی که برای تصمیم‌گیری در رابطه با اخذ ویزای شینگن می‌توانید به آن استناد کنید نرخ ریجکت ویزا توسط سفارت کشورهای مختلف است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی کشور مالت بیشترین آمار ریجکت ویزای شینگن را داشته و بعد از آن کشورهای بلژیک، پرتغال و فرانسه قرار گرفته‌اند.

دقت داشته باشید که این آمار تنها مربوط به متقاضیان ویزای شینگن در ایران نبوده و یک آمار بین‌المللی است. در تصویر زیر می‌توانید نرخ ریجکت ویزای شینگن در کشورهای مختلف این حوزه را مشاهده کنید.

آمار ریجکت ویزای شینگن

از طرف دیگر، کشور مبدا که متقاضی از آن اقدام به ارائه درخواست می‌کند نیز در رد یا تایید درخواست ویزای شینگن تاثیرگذار است.

متقاضیان ویزای شینگن در کشورهای نیجریه، عراق، گینه، کنگو و الجزایر بیشترین تعداد ریجکت ویزا را داشته‌اند.

بر اساس اطلاعات سایت schengenvisainfo و طبق آمار سال‌های گذشته، راحت‌ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن عبارتند از:

  • لیتوانی
  • استونی
  • فنلاند
  • ایسلند
  • لتونی
  • لهستان
  • لوکزامبورگ
  • اسلواکی
  • جمهوری چک
  • یونان

البته باز هم تاکید می‌کنیم که این یک آمار جهانی است و صرفا آمار متقاضیان ایرانی نیست. اتفاقا دریافت ویزا از بیشتر کشورهای این لیست، برای ایرانیان دشوار است.

از کدام کشور ویزای شینگن بگیریم؟

آماری که در رابطه با تعداد ویزاهای ریجکتی و راحت‌ ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن ارائه شد حالت کلی و جهانی داشت. اما شرایط خاص کشور ایران باعث شده تا برخی ملاحظات در رابطه با تعیین کشور مناسب برای اخذ ویزای شینگن مدنظر قرار داده شود.

ادامه  معرفی منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

برای تعیین این که از سفارت کدام کشور ویزای شینگن بگیرید باید به نکات مختلفی از جمله هدف سفر و مدارک مورد نیاز برای ویزا دقت داشته باشید.

به عنوان مثال اگر هدف شما از ورود به حوزه شینگن تفریح و گردش باشد سفارت کشورهایی مانند آلمان و اتریش گزینه مناسبی برای گرفتن ویزا نخواهند بود زیرا بدون داشتن دعوت‌نامه، گرفتن ویزا از این کشورها اصلا کار راحتی نخواهد بود.

کشورهایی مانند سوئد و هلند نیز وضعیت مشابهی داشته و سخت‌گیری بسیار زیادی برای دادن ویزای توریستی شینگن به ایرانی‌ها دارند.

ریجکت ویزای شینگن

از طرف دیگر، سفارت کشورهای اروپایی مختلف دارای قوانین نانوشته‌ای هستند که برای گرفتن ویزای شینگن باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

تجربه ثابت کرده که سفارت اسپانیا برای دادن ویزا به افراد مجرد سخت‌گیری زیادی داشته و در موارد بسیاری درخواست ویزای این افراد را ریجکت کرده است.

یا مثلا برای گرفتن ویزای شینگن از سفارت فرانسه در تهران، سابقه سفر شخص متقاضی اهمیت زیادی دارد. این اهمیت در حدی است که معمولا درخواست ویزای افرادی که برای بار اول قصد سفر به حوزه شینگن را دارند رد می‌شود.

آنچه که بر اساس تجربه متقاضیان و آژانس‌های مختلف در سالیان اخیر مشخص شده این است که کشور ایتالیا از جمله کشورهای حوزه شینگن است که سخت‌گیری کمتری در صدور ویزای شینگن برای ایرانی‌ها دارد. البته این بدان معنا نیست که بتوانید به راحتی ویزای شینگن ایتالیا را بگیرید اما در صورتی که مدارک شما کامل بوده و یک پرونده نسبتا قوی داشته باشید احتمال اخذ ویزای شینگن از طریق سفارت ایتالیا بیشتر از سفارت کشورهای دیگر در ایران خواهد بود. دقت داشته باشید که این یک موضوع ثابت و همیشگی نیست و ممکن است در آینده سفارت کشورهای دیگر شرایط بهتری را برای اخذ ویزای شینگن داشته باشند.

ادامه  معرفی سخت ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن

اخذ ویزای شینگن از کدام کشور ارزان‌ تر است؟

هزینه درخواست ویزای شینگن برای تمامی کشورهای این حوزه یکسان بوده و تفاوتی ندارد. این هزینه برای افراد بالای ۱۲ سال ۸۰یورو و برای افراد ۶ تا ۱۲ سال ۴۰یورو است. کودکان زیر ۶ سال نیز از پرداخت هزینه معاف هستند. اما موضوعی که باعث تفاوت بین هزینه اخذ ویزای شینگن از طریق کشورهای مختلف می‌شود مربوط به هزینه خدمات کارگزاری‌ها است.

هزینه ویزای شینگن

سفارت کشورهای اروپایی عضو شینگن کلیه امور اداری اخذ ویزا از جمله گرفتن وقت، تحویل مدارک و انجام بیومتریک را به کارگزاری‌ها سپرده‌اند. بنابراین برای اخذ ویزای شینگن علاوه بر هزینه درخواست باید هزینه خدمات این کارگزاری‌ها را نیز به صورت جداگانه پرداخت نمایید که برای کشورهای مختلف متفاوت است. البته اختلاف هزینه خدمات کارگزاری‌ها برای کشورهای مختلف چندان زیاد نبوده و اختلاف این هزینه حداکثر ۱۵ یورو است.

با وجود این که گرفتن ویزای شینگن برخی کشورها تا حدودی ساده‎‌تر است اما در نهایت این مدارک و پرونده متقاضی است که بیشترین تاثیر را در قبول یا رد درخواست وی خواهد داشت. همچنین موسسات معتبر فعال در این حوزه از یک سو دارای تجربه زیادی جهت اخذ ویزای شینگن بوده و از سوی دیگر گاها دارای ارتباطاتی هستند که فرآیند اخذ ویزا را تسهیل می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم از مشاوره و خدمات این موسسات نیز استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو