اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار چه شرایطی دارد؟

مهاجرت به کانادا روش‌های مختلفی دارد که افراد بر اساس شرایط خود می‌توانند بهترین روش را انتخاب کنند. یکی از این روش‌ها ایجاد کسب و کار در کشور کانادا است که به عنوان یکی از متدهای سرمایه‌گذاری در این کشور شناخته می‌شود. دولت کانادا به منظور جذب سرمایه خارجی و ایجاد اشتغال برای شهروندان کانادایی برنامه‌های مهاجرتی را طراحی کرده که بر اساس آن، اتباع کشورهای خارجی این امکان را دارند تا با راه‌اندازی یک استارت‌آپ در کانادا اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. اما اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار دارای الزامات و شرایط خاصی است.

انواع روش های مهاجرت به کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار

بخشی از برنامه‌های مهاجرتی کشور کانادا به کارآفرینانی اختصاص دارد که قصد مهاجرت به این کشور از طریق ملکیت یا اداره مشاغل در کانادا هستند. برخی از این برنامه‌ها به افراد متقاضی اجازه می‌دهد که مستقیما برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند. اما سایر برنامه‌های مهاجرتی از کارآفرینان می‌خواهد ابتدا کسب و کار خود را راه‌اندازی کرده و مدت زمانی را در کانادا فعالیت کنند تا سپس بتوانند برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. این نوع مهاجرت به کانادا تحت عنوان مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیز شناخته می‌شود. در ادامه متداول‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کارآفرینی در کانادا

برنامه ویزای استارت آپ کانادا

برنامه ویزای استارت آپ Start-up کانادا یکی از گزینه‌های ویزای سرمایه‌گذاری است که این امکان را می‌دهد تا با شروع یک کسب و کار در هر نقطه از کانادا اقامت دائم این کشور را به دست آورید. برای گرفتن ویزای استارت آپ کانادا باید شخص متقاضی و کسب و کار مورد نظرش مجموعه‌ای از الزامات و شرایط را داشته باشند. به طور کلی، کسب و کار شما باید نوآورانه بوده، برای شهروندان کانادایی ایجاد اشتغال کرده و قادر به رقابت در سطح بین‌المللی باشد. افرادی که به دنبال راه‌اندازی چنین کسب و کاری باشند می‌توانند از مشاوره و تخصص سازمان‌های دولتی و خصوصی کانادا استفاده کنند.

الزامات مورد نیاز برنامه ویزای استارت آپ کانادا

برای این که واجد شرایط برنامه ویزای استارت آپ کانادا باشید باید:

 • کسب و کار شما مورد تایید قرار بگیرد
 • نامه حمایت را از سازمان‌های تعیین شده دریافت کنید
 • مهارت خود را در زبان اثبات کنید
 • پول کافی برای اقامت در کانادا داشته باشید

الزامات ویزای استارت آپ کانادا همراه با کلیه معیارهای آن در جدول زیر ارائه شده است:

الزامات کسب و کار·        هر یک از متقاضیان باید حداقل ۱۰ درصد از حق رای را در کسب و کار داشته باشند (حداکثر تعداد ۵ نفر می‌توانند به عنوان مالک درخواست دهند)

·        متقاضیان همراه با سازمان تعیین شده بیش از ۵۰ درصد حق رای را در کسب و کار داشته باشند

·        بعد از دریافت اقامت دائم باید نقش موثری را در مدیریت کسب و کار داشته باشید

·        عمده فعالیت‌های کسب و کار باید داخل کشور کانادا انجام شود

نامه حمایتشما باید یک نامه حمایت از یک سازمان تعیین شده دریافت کنید که ثابت کند آن‌ها مایل به سرمایه‌گذاری از شما در راه‌اندازی کسب و کار هستند. این سازمان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

·        شرکت‌های سرمایه‌گذاری: ۲۰۰هزار دلار سرمایه‌گذاری

·        گروه‌های سرمایه‌گذار Angel: 75هزار دلار سرمایه‌گذاری

·        انکوباتورهای تجاری Business Incubators

الزامات زبانشما باید در مهارت‌های شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن حداقل سطح ۵ معیار زبان کانادایی CLB 5 را در یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی کسب کنید
پول اقامت در کانادابا توجه به این که دولت کانادا از سرمایه‌گذاران پشتیبانی مالی نمی‌کند باید ثابت کنید که پول کافی برای گذران زندگی خود و خانواده‌تان را در طول مدت اقامت در کانادا دارید

دقت داشته باشید که پول مورد نیاز در اقامت در کانادا را نمی‌توانید از شخص دیگری قرض بگیرید. میزان پولی که برای این مورد نیاز دارید بستگی به تعداد اعضای خانواده شما خواهد داشت. مبلغ مورد نیاز بر اساس تعداد اعضای خانواده در زیر آمده است: (مبالغ به دلار کانادا درج شده است)

 • یک نفر: ۱۲۹۶۰ دلار
 • دو نفر: ۱۶۱۳۵ دلار
 • سه نفر: ۱۹۸۳۶ دلار
 • چهار نفر: ۲۴۰۸۳ دلار
 • پنج نفر: ۲۷۳۱۵ دلار
 • شش نفر: ۳۰۸۰۶ دلار
 • ۷ نفر: ۳۴۲۹۹ دلار
 • برای هر عضو اضافی: ۳۴۹۲ دلار

نحوه درخواست برنامه ویزای استارت آپ کانادا

برای ارائه درخواست باید ابتدا پکیج اطلاعات مربوط به این نوع ویزا را از سایت دولتی کانادا دریافت نمایید. این پکیج شامل راهنما و دستورالعمل ویزا و همچنین چک لیست مدارک مورد نیاز است. پس از دریافت این پکیج باید مراحل زیر را طی کنید.

تکمیل فرم درخواست ویزای استارپ آپ کانادا

اولین کاری که برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار و ویزای استارت آپ باید انجام دهید تکمیل فرم‌ مربوطه است. فرم درخواست ویزا را روی کامپیوتر تکمیل کرده و کلیه اطلاعات مورد نیاز را درج نمایید. سپس از فرم تکمیل شده پرینت گرفته و بعد از درج تاریخ درخواست، آن را امضا کنید.

جمع آوری مدارک مورد نیاز ویزای استارت آپ کانادا

در این مرحله باید کلیه مدارک و اسناد پشتیبان مورد نیاز برای ویزای استارت آپ کانادا را جمع آوری کنید. دقت داشته باشید که تمامی مدارک از جمله فرم‌ها، اسناد پشتیبان، نتایج آزمون زبان و تاییدیه پرداخت هزینه‌ها باید به طور کامل گردآوری شوند. در صورت نبود هر یک از مدارک لازم، درخواست شما ناقص بوده و مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. همچنین در صورت ارائه اطلاعات نادرست و غیر واقعی نه تنها درخواست شما رد خواهد شد بلکه ممکن است با تبعات بیشتری از جمله محرومیت ۵ ساله برای ورود به کانادا مواجه شوید.

پرداخت هزینه‌های مربوطه

در اکثر موارد، متقاضیان باید چند هزینه مختلف را برای ویزای استارت آپ کانادا بپردازند که این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه بررسی درخواست: ۱۰۵۰ دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائم کانادا RPRF: 490 دلار کانادا
 • هزینه بیومتریک: ۸۵ دلار کانادا

هزینه‌ ویزای استارت آپ کانادا باید به صورت آنلاین پرداخت شود و برای انجام این کار به یک ایمیل معتبر و کارت اعتباری بین‌المللی نیاز خواهید داشت.

ارسال درخواست

بعد از انجام کلیه اقدامات باید درخواست نهایی خود را ارسال کنید. برای انجام این کار کلیه فرم‌های تکمیل شده، اسناد پشتیبان و تاییدیه پرداخت هزینه را در یک پاکت قرار داده و برای یکی از دفاتر اداره مهاجرت کانادا پست کنید. حتما نام و نام خانوادگی خود را همراه با آدرس و شماره تلفن روی پاکت درج کنید. ضمنا عنوان ویزای استارت آپ را نیز روی پاکت یادداشت کنید.

ویزای کارآفرینی کانادا

بعد از ارسال درخواست

پس از ارسال درخواست باید اقدامات دیگری از جمله انجام بیومتریک را در دستور کار خود قرار دهید. تمامی افراد بین ۱۴ تا ۷۹ سال باید انگشت نگاری و ثبت عکس دیجیتال را انجام دهند. پس از پرداخت هزینه بیومتریک نامه‌ای دریافت خواهید کرد که به شما ۳۰ روز فرصت داده تا اقدامات بیومتریک را در یکی از مراکز درخواست ویزای کانادا انجام دهید. سپس باید منتظر تصمیم‌گیری در مورد درخواست خود بمانید و در صورت تایید درخواست باید معاینات پزشکی را انجام داده و گواهی عدم سوءپیشینه را اخذ نمایید. در نهایت ویزای اقامت دائم کانادا برای شما صادر خواهد شد.

فرآیند بررسی ویزای استارت آپ کانادا ممکن است بین ۱۲ تا ۱۶ ماه طول بکشد.

برنامه ویزای نامزدی استانی کانادا PNP

برنامه نامزدی استانی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرتی کانادا محسوب می‌شود که توسط استان‌ها و قلمروهای این کشور طراحی شده است. هر یک از استان‌ها و قلمروهای کانادا برنامه‌های نامزدی خاصی را بر اساس شرایط اقتصادی و بازار کار خود طراحی کرده‌اند. برنامه‌های نامزدی استانی دارای انواع مختلفی بوده و در استان‌های مختلف دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر است. اکثر استان‌های کانادا حداقل یکی از برنامه‌های نامزدی استانی خود را به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار یا سرمایه‌گذاری اختصاص داده‌اند. افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب و کار در یک استان خاص هستند می‌توانند برای این نوع برنامه اقدام نمایند.

برنامه نامزدی استانی کانادا

هر کدام از استان‌ها و قلمروها الزامات و معیارهای خاصی را برای پذیرش کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته‌اند. ممکن است در برخی استان‌ها برنامه نامزدی استانی برای کارآفرینان حالت رقابتی داشته باشد. بدین معنی که از بین کلیه متقاضیان تنها تعدادی از آن‌ها انتخاب می‌شوند که شرایط بهتری داشته و به معیارهای استاندارد استان مربوطه نزدیک‌تر باشند. در ادامه می‌توانید شرایط و الزامات تعیین شده توسط برخی از استان‌های کانادا را مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در استان انتاریو

انتاریو به دلایل مختلف از جمله وجود نیروی کار حرفه‌ای و هزینه‌های شغلی کمتر نسبت به سایر استان‌ها محل بسیار خوبی برای شروع یک کسب و کار محسوب می‌شود. مالیات پرداختی مشاغل در انتاریو پایین‌تر از اکثر نقاط کانادا بوده و این استان مکان بسیار خوبی برای زندگی است. برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در انتاریو دو گزینه مختلف شامل برنامه شرکتی و برنامه کارآفرینی را پیش رو دارید. در ادامه مهم‌ترین الزامات برنامه کارآفرینی انتاریو را مشاهده می‌کنید.

الزامات مورد نیاز برنامه کارآفرینی انتاریو

 • حداقل ۳ سال سابقه کار طی ۵ سال گذشته به عنوان صاحب کسب و کار یا مدیر ارشد
 • داشتن سرمایه بین ۸۰۰ هزار دلار تا ۱.۵ میلیون دلار کانادا بسته به منطقه راه‌اندازی کار و نوع آن
 • سرمایه‌گذاری بین ۵۰۰ هزار دلار تا ۱ میلیون دلار کانادا بسته به منطقه راه‌اندازی کار و نوع آن
 • داشتن نقش موثر و فعال در مدیریت کسب و کار
 • سودآور بودن، قانونی بودن و دائمی بودن کسب و کار
 • کسب و کار ایجاد شده باید طی ۲۰ ماه اول فعالیت خود حداقل ۲۰ شغل تمام وقت را برای شهروندان کانادا یا ساکنان دائم آن ایجاد نماید

دقت داشته باشد که کسب و کار شما باید از طریق فروش کالا یا خدمات به سوددهی برسد و به طور دائمی در استان انتاریو فعالیت داشته باشد.

سرمایه گذاری در استان ساسکاچوان

ساسکاچوان استانی در نزدیکی کشور آمریکا بوده و به سبب زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی از لحاظ تولید و توزیع محصولات وضعیت بسیار مناسبی دارد. جالب است بدانید که صاحبان کسب و کار در استان ساسکاچوان کمترین میزان مالیات را در کل کشور پرداخت می‌کنند. وجود منابع طبیعی، جنگلداری و معادن از دیگر دلایل مطلوبیت این استان برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. ضمن این که ساسکاچوان یکی از چند استان اول کانادا محسوب می‌شود که دارای نیروی کار جوان است. در ادامه الزامات مربوط به دو طرح استان ساسکاچوان برای کارآفرینان آمده است.

دسته کارآفرینان ساسکاچوان

 • داشتن حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا به عنوان سرمایه
 • داشتن حداقل ۳ سال سابقه مدیریت کسب و کار یا کارآفرینی طی ۱۰ سال گذشته
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰۰ هزار دلار کانادا در کسب و کار در شهرهای رجینا یا ساسکاتون
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۲۰۰ هزار دلار کانادا در کسب و کار در سایر مناطق استان
 • داشتن طرح مشخص برای ایجاد کسب و کار
 • ایفای نقش فعال و تاثیرگذار در مدیریت کسب و کار
 • ایجاد شغل تمام وقت رای حداقل دو نفر از شهروندان یا ساکنان دائمی استان ساسکاچوان

دسته صاحبان یا گردانندگان مزرعه

 • داشتن حداقل ۵۰۰ هزار دلار کانادا به عنوان سرمایه
 • انجام بازدید میدانی از استان حداقل برای ۵ روز کاری
 • اثبات برخورداری از دانش و تجربه کافی برای گرداندن مزرعه

در صورتی که برای طرح نامزدی استانی اقدام کنید تنها در همان استانی اجازه ایجاد کسب و کار خواهید داشت که از ابتدا برای فعالیت در آن درخواست داده بودید.

کانادا یکی از قوی‌ترین اقتصادهای دنیا را داشته و کشوری بسیار جذاب برای ایجاد کسب و کارهای جدید و توسعه آن محسوب می‌شود. برخورداری از منابع طبیعی غنی، داشتن نیروی ماهر و یک دولت با ثبات از مهم‌ترین دلایل تبدیل کانادا به کشوری مناسب برای کارآفرینی به حساب می‌آید. اگر مایل به اخذ اقامت دائم کانادا از طریق راه اندازی کسب و کار هستید دو گزینه جذاب تحت عنوان ویزای استارت آپ و برنامه نامزدی استانی در اختیار شما قرار دارد. در صورتی که درخواست شما برای این برنامه‌ها تایید شود می‌توانید همراه با خانواده خود به کانادا رفته و به طور دائم در این کشور اقامت داشته باشید.

ادامه  مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

پاسخی بگذارید

بستن منو