مهاجرت از طریق برنامه ویزای استارت آپ کانادا

ویزای توریستی و ویزای تحصیلی تنها راه‌های ورود به کشور کانادا نیستند و روش‌های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آن‌ها علاوه بر اخذ مجوز ورود به کانادا می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز بگیرید. یکی از این روش‌ها سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب و کار در کانادا است. اگر شما یک کارآفرین هستید که تمایل دارید کسب و کار خود را در کشورهای خارجی توسعه دهید یا یک کسب و کار جدید در جایی خارج از ایران تاسیس کنید ویزای استارت آپ کانادا یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در دسترس شما قرار دارد. با استفاده از ویزای استارت آپ کانادا می‌توانید ضمن راه‌اندازی کسب و کار در کانادا اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

برنامه ویزای استارت آپ کانادا چیست؟

دولت کانادا این برنامه را به منظور جذب کارآفرینان پویا از سرتاسر جهان طراحی کرده است. بدین ترتیب، سرمایه خارجی وارد کشور کانادا شده و ضمن توسعه بخش اقتصادی این کشور شغل‌های زیادی نیز برای ساکنان کانادا ایجاد خواهد شد. برنامه ویزای کارآفرینی کانادا از سال ۲۰۱۳ به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده و از آن زمان تا کنون صدها نفر از اتباع کشورهای خارجی برای راه‌اندازی کسب و کارهای خود وارد کانادا شده‌اند. در حال حاضر برنامه ویزای استارت آپ یکی از روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. با ایجاد کسب و کار در کانادا از طریق ویزای استارت آپ می‌توانید همراه خانواده خود مقیم دائم کانادا شوید.

برنامه ویزای استارت آپ کانادا

الزامات مورد نیاز ویزای استارت آپ کانادا

هدف دولت کانادا از راه‌اندازی برنامه ویزای استارت آپ جذب کارآفرینان خارجی مبتکر است که باعث رشد اقتصادی کشور کانادا و ایجاد مشاغل جدید در این کشور می‌شوند. بر همین اساس، الزاماتی برای متقاضیان ویزای استارت آپ کانادا در نظر گرفته شده که تنها در صورت برخورداری از آن‌ها واجد شرایط دریافت این ویزا خواهید بود.

رعایت الزامات کسب و کار

کسب و کاری که قصد راه‌اندازی آن در کشور کانادا را دارید باید الزامات مورد نیاز را داشته باشد تا به عنوان یک کسب و کار واجد شرایط شناخته شود. این الزامات شامل موارد زیر می‌شود:

 • هر کدام از متقاضیان حداقل باید ۱۰ درصد از حق رای را در کسب و کار داشته باشند (حداکثر ۵ نفر می‌توانند به عنوان صاحب شرکت درخواست دهند)
 • متقاضیان به همراه سازمان تعیین شده باید مشترکا بیشتر از ۵۰ درصد حق رای داشته باشند
 • صاحبان شرکت باید پس از گرفتن اقامت دائم نقش موثری را در مدیریت کسب و کار ایفا کنند
 • فعالیت‌های اساسی شرکت باید در داخل کشور کانادا صورت پذیرد
ادامه  چرا به کانادا مهاجرت کنیم؟| بررسی دلایل مهاجرت به کانادا

گرفتن نامه حمایت از سازمان های تعیین شده

برای راه‌اندازی کسب و کار در کانادا باید یک نامه حمایت از سازمان‌های تعیین شده توسط دولت این کشور دریافت کنید. این سازمان‌ها در واقع گروه‌های تجاری تایید شده هستند که از متقاضیان ایجاد کسب و کار حمایت می‌کنند. سازمان‌های تعیین شده در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری: حداقل میزان سرمایه گذاری ۲۰۰هزار دلار کانادا
 • گروه‌های سرمایه‌گذاری Angel: حداقل میزان سرمایه‌گذاری ۷۵هزار دلار کانادا
 • انکوباتورهای تجاری Business Incubators: بدون نیاز به الزامات سرمایه‌گذاری

برای گرفتن نامه حمایت باید با سازمان مربوطه ارتباط برقرار کرده و سعی کنید آن‌ها را متقاعد نمایید که طرح تجاری شما ارزش حمایت را دارد. هر یک از این سازمان‌ها الزامات خاص خود را داشته و فرآیند ارائه طرح در آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است از شما خواسته شود تا طرح مفهومی کسب و کار خود را به صورت حضوری ارائه کرده و یک برنامه کاری دقیق ارائه نمایید. بنابراین بهتر است پیش از شروع کار، تحقیقات کاملی را در ارتباط با هر یک از سازمان‌ها و اسناد مورد نیاز آن‌ها انجام دهید.

استارت آپ در کانادا

در صورتی که موفق شوید با یکی از سازمان‌های تعیین شده به توافق برسید، سازمان مذکور یک نامه حمایت را برای شما ارسال خواهد کرد. در هنگام ارائه درخواست برای ویزای استارت آپ کانادا باید این نامه را نیز پیوست کنید. سازمان تعیین شده همچنین یک گواهی تعهد را مستقیما برای اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارسال می‌کند. این گواهی شامل جزئیات تعهدات بین شما و سازمان سرمایه‌گذاری می‌شود. دقت داشته باشید که بدون نامه حمایت امکان شرکت در برنامه ویزای استارت آپ را نخواهید داشت.

اثبات مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی

کشور کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است و برای کار و زندگی در این کشور باید به یکی از این دو زبان مسلط باشید. رای اثبات مهارت خود در یکی از این دو زبان باید در آزمون‌های استاندارد بین‌المللی مانند آیلتس و دلف شرکت کرده و حداقل سطح ۵ معیار زبان کانادایی CLB را به دست آورید. شما باید بتوانید در هر چهار مهارت صحبت کردن، خواندن، نوشتن و شنیدن موفق به کسب سطح ۵ شوید. در صورتی که نتوانید حداقل نمره لازم را در آزمون زبان کسب کنید امکان گرفتن ویزای استارت آپ را نخواهید داشت.

ادامه  بررسی انواع فرم ارزیابی اقامت کانادا

تامین بودجه کافی برای سکونت در کانادا

با توجه به عدم حمایت مالی دولت کانادا از تازه‌واردانی که با ویزای استارت آپ وارد کشور کانادا می‌شوند این افراد باید بودجه کافی برای سکونت در کانادا را داشته باشند. میزان مبلغ مورد نیاز بستگی به تعداد اعضای خانواده شما دارد. ضمنا این مبلغ را نمی‌توانید از راه‌هایی مانند وام گرفتن یا قرض گرفتن تامین کنید.

 • یک نفر: ۱۲۹۶۰ دلار کانادا
 • دو نفر: ۱۶۱۳۵ دلار کانادا
 • سه نفر: ۱۹۸۳۶ دلار کانادا
 • چهار نفر: ۲۴۰۸۳ دلار کانادا
 • پنج نفر: ۲۷۳۱۵ دلار کانادا
 • شش نفر: ۳۰۸۰۶ دلار کانادا
 • ۷ نفر: ۳۴۲۹۹ دلار کانادا
 • برای هر عضو اضافی: ۳۴۹۲ دلار کانادا

چطور برای ویزای استارت آپ کانادا درخواست دهیم؟

بعد از بررسی الزامات در صورتی که واجد شرایط اخذ ویزای استارت آپ هستید می‌توانید درخواست خود را برای این نوع ویزا ارائه دهید. برای انجام این کار قبل از هر چیز لازم است که پکیج اطلاعات ویزای استارت آپ را از سایت دولتی کانادا دانلود نموده و مراحل درخواست را مطابق با آن دنبال کنید. مراحل درخواست ویزای استارت آپ کانادا در ادامه آمده است.

۱- فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید

اولین کاری که باید نسبت به انجام آن اقدام کنید پر کردن فرم درخواست ویزا است. این فرم تحت عنوان فرم درخواست عمومی اقامت دائم کانادا IMM0008 شناخته می‌شود و در آن اطلاعات شخصی متقاضی و اعضای خانواده او پرسیده شده است. فرم درخواست ویزا را دانلود کرده و پس از تکمیل کلیه فیلدهای اطلاعاتی روی رایانه خود، یک پرینت از فرم تکمیل شده گرفته و آن را امضا کنید.

درخواست اقامت دائم کانادا

۲- مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید

در این مرحله باید کلیه اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا را جمع‌آوری کنید. دقت داشته باشید که هر گونه نقصی در مدارک ممکن است منجر به رد شدن درخواست شما یا طولانی شدن فرآیند آن شود. بنابراین در گردآوری مدارک دقت زیادی داشته باشید. ضمنا به هیچ عنوان اقدام به ارائه مدارک جعلی نکنید زیرا تبعات سنگینی را در پی خواهد داشت. مدارک مورد نیاز برای ویزای استارت آپ کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک اثبات زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نامه حمایت از سازمان‌های تعیین شده
 • شناسنامه
 • مدارک ازدواج یا طلاق (در صورت وجود)
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • دو قطعه عکس
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزا
 • مدارک اثبات کننده تمکن مالی جهت سکونت در کانادا
 • سایر فرم‌ها و اسناد پشتیبان
ادامه  مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر ساسکاچوان

۳- هزینه های درخواست را پرداخت کنید

برای این که به درخواست ویزای شما رسیدگی شود باید هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید. هزینه ویزای استارت آپ کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه بررسی درخواست: ۱۰۵۰ دلار کانادا
 • هزینه حق اقامت دائم کانادا: ۴۹۰ دلار کانادا
 • هزینه بیومتریک: ۸۵ دلار کانادا

علاوه بر این، در صورت همراهی همسر و فرزند در سفر به کانادا باید ۵۵۰ دلار کانادا برای همسر و ۱۵۰ دلار نیز برای هر یک از فرزندان بپردازید. هزینه‌های مربوطه باید به صورت اینترنتی پرداخت شود و برای انجام این کار به یک کارت اعتباری بین‌المللی مانند مسترکارت نیاز خواهید داشت.

۴- درخواست خود را ارسال کنید

بعد از انجام کلیه اقدامات حالا نوبت به ارسال درخواست رسیده است. تمامی مدارک، اسناد و فرم‌ها را در یک پاکت به ابعاد ۲۳ در ۳۰ سانتی‌متر قرار دهید و روی پاکت نوع ویزای درخواستی یعنی ویزای استارت آپ را یادداشت کنید. همچنین اطلاعات مانند نام، آدرس و کد پستی را نیز روی پاکت درج نمایید. در نهایت باید درخواست خود را برای دفتر اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایید.

۵- انگشت نگاری را انجام دهید

بعد از ارسال درخواست باید اقدامات دیگری از جمله انگشت نگاری و ثبت عکس دیجیتال را انجام دهید که تحت عنوان بیومتریک شناخته می‌شود. انجام بیومتریک برای کلیه متقاضیان بین ۱۴ تا ۷۹ سال الزامی است. از زمانی که نامه اداره مهاجرت کانادا به شما می‌رسد تنها ۳۰ روز فرصت دارید که نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. در مدتی که منتظر تصمیم‌گیری اداره مهاجرت کانادا هستید می‌توانید معاینات پزشکی خود را نیز انجام دهید. در صورت پذیرش درخواست می‌توانید مجوز اقامت دائم خود را در کانادا دریافت نمایید.

مدت زمان بررسی و اعلام نتیجه درخواست ویزای استارت آپ بین ۱۲ تا ۱۶ ماه است.

کانادا کشوری پیشرفته و دارای زمینه‌های اقتصادی مختلف بوده و از امکانات و منابع فوق‌العاده‌ای برای ایجاد کسب و کار برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از افرادی که قصد کارآفرینی در سایر کشورها را دارند کانادا را برای این کار انتخاب می‌کنند. اگرچه فرآیند بررسی ویزای استارت آپ کانادا تا حدی طولانی است اما امکان اخذ ویزای موقت کانادا و شروع کسب و کار در این کشور تا زمان مشخص شدن نتیجه درخواست ویزای کارآفرینی وجود خواهد داشت. ضمنا با دریافت ویزای استارت آپ، خانواده شما نیز می‌توانند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند.

پاسخی بگذارید

بستن منو