معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

کانادا یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که بودجه هنگفتی را برای بخش آموزش خود صرف می‌کند و همین موضوع این کشور را تبدیل به یکی از قطب‌های تحصیلات آکادمیک در جهان کرده است. در سالیان ابتدایی هزاره سوم میلادی، کشور کانادا جایی در بین ۱۰ کشور اول دنیا از لحاظ جذب دانشجوی خارجی نداشت اما امروز شاهد این هستیم که کانادا جزو ۵ کشور اول دنیا در این زمینه است. این کشور بیشترین نرخ رشد دانشجویان بین‌المللی را در سالیان اخیر تجربه کرده و دانشجویان از سرتاسر جهان تمایل دارند تا در دانشگاه‌های این کشور ادامه تحصیل دهند. ایران نیز سهم قابل توجهی از دانشجویان خارجی کانادا را به خود اختصاص داده است. با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتیم تا در یک مطلب اختصاصی به معرفی بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم بپردازیم.

در حال حاضر حدود ۶۰۰هزار دانشجوی خارجی در کانادا مشغول به تحصیل هستند و هر سال به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

دانشگاه ‌های مورد تایید وزارت علوم در کانادا

شاید بپرسید که وزارت علوم بر چه اساسی دانشگاه‌های خارجی را مورد تایید قرار می‌دهد و تایید این وزارت چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد. وزارت علوم کشورمان دانشگاه‌های خارجی را بر اساس معیارهایی مانند سطح علمی دانشگاه، سابقه اساتید، امکانات رفاهی و آموزشی، تعداد مقالات منتشر شده، تعداد دانشجویان خارجی و … طبقه‌بندی می‌کند. ممکن است بسیاری از دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم قرار نگیرند که در این صورت مدرک اخذ شده دانشجویان ایرانی از چنین دانشگاه‌هایی در کشورمان معتبر نخواهد بود. بنابراین مورد تایید بودن دانشگاه انتخابی شما توسط وزارت علوم ایران نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

دانشجویان خارجی در کانادا

با توجه به سطح بالای دانشگاه‌های کانادا تعداد زیادی از آن‌ها مورد تایید وزارت علوم کشورمان قرار دارند. در حال حاضر بیش از ۷۰ دانشگاه کانادایی در لیست دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم قرار گرفته‌اند. وزارت علوم، دانشگاه‌های کانادایی مورد تایید خود را در سه دسته ممتاز، خوب و متوسط سطح‌بندی کرده است. شما می‌توانید لیست کامل دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم را در وب‌سایت این وزارت مشاهده کنید. اما در این مطلب فقط بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم در هر یک از سه سطح مذکور معرفی خواهند شد.

دانشگاه های ممتاز کانادا

در ابتدا به سراغ برترین دانشگاه های کانادا می‌رویم که توسط وزارت علوم در گروه الف یا ممتاز قرار داده شده‌اند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۲۷ تاسیس شد و در حال حاضر به عنوان یک دانشگاه دولتی در محدوده شهری تورنتو واقع شده است. این دانشگاه هدف خود را روی تحقیقات و نوآوری قرار داده و در همین راستا امکانات زیادی را نیز در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. دانشگاه تورنتو نزدیک به ۱۰۰۰ برنامه آموزشی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. دانشگاه تورنتو حدودا ۷۵هزار دانشجو دارد که تقریبا ۲۵هزار نفر آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. در حال حاضر دانشگاه تورنتو با قرار گرفتن در رتبه ۲۹ جهان بهترین رنکینگ را در بین تمامی دانشگاه‌های کانادا در اختیار دارد. ضمنا دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز جزو بهترین دانشکده‌های پزشکی در دنیا محسوب می‌شود.

ادامه  گپ تحصیلی چیست و چه تاثیری در گرفتن پذیرش دارد؟

دانشگاه تورنتو

دانشگاه مک گیل McGill

دانشگاه مک گیل جزو بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم محسوب می‌شود. این دانشگاه که در سال ۱۸۲۱ تاسیس شده در شهر مونترئال استان کبک قرار گرفته است. با توجه به این که استان کبک پایگاه اصلی فرانسوی زبان‌های کانادا است برنامه‌های آموزشی دانشگاه مک گیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود. از حدود ۳۰هزار دانشجوی دانشگاه مک گیل بیش از ۱۰هزار نفر آن‌ها دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه مک گیل

این دانشگاه شهرت خود را مدیون ۵۰ مرکز تحقیقاتی و انستیتو، بیش از ۴۰۰ برنامه آموزشی مختلف، تاریخ غنی و شبکه فارغ‌التحصیلان گسترده در سرتاسر جهان است. همچنین شهر مونترئال یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در جهان محسوب می‌شود که کاملا امن و مقرون به صرفه است. دانشگاه مک گیل رتبه ۳۵ بهترین دانشگاه‌های دنیا را در اختیار دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا British Columbia

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۱ تاسیس شده و قدیمی‌ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا است. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر ونکوور و دیگر پردیس آن در کلونا Kelowna قرار گرفته‌اند. این دانشگاه دارای شهرت بین‌المللی بوده و در برخی رشته‌ها از جمله جغرافیا، مهندسی معدن و موضوعات مرتبط با ورزش جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. تنوع دوره‌های آموزشی و تمرکز روی ایده‌های خلاقانه از جمله ویژگی‌های این دانشگاه است. دانشگاه بریتیش کلمبیا بیش از ۵۵هزار دانشجو دارد که نزدیک به ۱۵هزار نفر از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه رتبه ۵۱ برترین دانشگاه‌های جهان را در اختیار دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ به عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور کانادا تاسیس شده است. این دانشگاه دارای ۵ پردیس مختلف است که به جز یکی سایر آن‌ها در شهر ادمونتون واقع شده‌اند. کلیه این پردیس‌ها امکانات رفاهی مورد نیاز زندگی دانشجویی از جمله خوابگاه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. با توجه به تعداد زیاد فرانسوی‌زبان‌ها در ادمونتون، دانشگاه آلبرتا دوره‌های آموزشی خود را در بسیاری از رشته‌ها از جمله هنر، علوم پایه، مهندسی، تجارت و… به زبان فرانسه نیز ارائه می‌کند. همچنین آلبرتا تنها دانشگاهی در کانادا است که برنامه‌های آموزشی را در زمینه مطالعات بومی ارائه می‌کند.

دانشگاه آلبرتا

یکی از نکات منحصربه‌فرد دانشگاه آلبرتا که باعث شهرت آن شده به تحقیقات دیرینه شناسی آن مربوط می‌شود که دانشکده آن تعدادی از معروف‌ترین متخصصان در رابطه با دایناسورها را در اختیار دارد. این دانشگاه بیش از ۳۲ هزار دانشجو داشته و تعداد دانشجویان خارجی آن نزدیک ۹هزار نفر است. دانشگاه آلبرتا رتبه ۱۱۳ بهترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو است که هر ساله چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار بودجه تحقیقاتی دریافت می‌کند. این دانشگاه با برخورداری از چندین موسسه وابسته مانند موسسه پلی تکنیک و HEC جزو بزرگ‌ترین مجموعه‌های دانشگاهی در آمریکای شمالی محسوب می‌شود. دانشگاه مونترال دومین دانشگاه بزرگ کشور کانادا به حساب می‌آید. دانشگاه مونترال اساتید و محققان برجسته‌ای دارد و در میان فارغ‌التحصیلان آن نیز شخصیت‌های مهمی از جمله یکی از برندگان جایزه نوبل دیده می‌شود. از ۳۷هزار دانشجوی این دانشگاه حدودا ۸هزار نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه مونترال در حال حاضر در رتبه ۱۳۷ بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است.

ادامه  انواع بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی

دانشگاه مونترال

دانشگاه مک مستر McMaster

دانشگاه مک مستر در همیلتون واقع در استان انتاریو قرار دارد و دارای محوطه‌ای به مساحت ۱۲۱ هکتار است. این دانشگاه نام خود را از ویلیام مک مستر، سناتور و بانکدار برجسته کانادایی، گرفته که برای تاسیس دانشگاه ۹۰۰هزار دلار اهدا کرده بود. دانشگاه مک مستر دانشکده‌های مختلفی از جمله مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم پایه داشته و دانشکده پزشکی آن از شهرت جهانی برخوردار است. این دانشگاه تاکید زیادی روی تحقیق درباره ضروری‌ترین نیازهای جامعه به ویژه در حوزه علوم بهداشتی دارد. از جمله این تحقیقات می‌توان به سلول‌های بنیادی و سرطان اشاره داشت.

دانشگاه مک مستر

مک مستر یک دانشگاه بین‌المللی بوده که از ۹۰ کشور دنیا دانشجو داشته و با موسسات آموزشی سایر نقاط جهان در ارتباط و تعامل است. از حدود ۲۵هزار دانشجوی این دانشگاه بیش از ۴هزار نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه مک مستر در حال حاضر در رتبه ۱۴۰ بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته و یکی از بهترین دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم محسوب می‌شود.

دانشگاه های خوب کانادا

با توجه به این که گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا از دانشگاه‌های برتر این کشور کاملا رقابتی است بنابراین می‌توانید شانس خود را برای دانشگاه‌هایی امتحان کنید که وزارت علوم آن‌ها را در گروه ب یا خوب قرار داده است.

دانشگاه ساسکاچوان Saskatchewan

دانشگاه ساسکاچوان یک دانشگاه تحقیقاتی محسوب می‌شود که در شهر زیبای ساسکاتون واقع در استان ساسکاچوان قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۷ تاسیس شده و بیشتر به دلیل مشارکت در تحقیقات پزشکی شهرت پیدا کرده است. اگرچه دانشگاه ساسکاچوان بیش از ۲۰۰ برنامه آموزشی در رشته‌های مختلف ارائه می‌کند اما در رشته‌های کشاورزی، مهندسی، محیط زیست و دامپزشکی بیشتر شناخته شده است. این دانشگاه تنها دانشگاه کانادایی است که سابقه همکاری با دانشگاه آکسفورد انگلستان را دارد. بیش از ۳هزار نفر از کل ۱۷هزار نفر دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. دانشگاه ساسکاچوان در حال حاضر رتبه ۴۳۹ جهان را دارد.

دانشگاه ساسکاچوان

دانشگاه کنکوردیا Concordia

کنکوردیا یکی دیگر از دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم است که به عنوان یک دانشگاه جامع در شهر مونترال واقع شده است. این دانشگاه از نوآوری، تحقیق، فعالیت‌های خلاقانه و مشارکت استقبال می‌کند. دانشگاه کنکوردیا نزدیک به ۵۰۰ برنامه مختلف را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند و دانشکده هنرهای زیبای آن در کانادا شهرت دارد. ضمنا دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. این دانشگاه بیش از ۳۳هزار دانشجو داشته که بیش از ۱۰هزار نفر آن‌ها خارجی هستند. دانشگاه کنکوردیا در حال حاضر در رتبه ۴۶۲ دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه یورک

دانشگاه یورک یک دانشگاه تحقیقاتی بین‌المللی با ۱۱ دانشکده و ۲۵ مرکز تحقیقاتی است که با ۲۸۰ دانشگاه برجسته در دنیا همکاری دارد. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پیشرو در زمینه روش‌های تعالی آموزش و تحقیقات شناخته می‌شود. دانشگاه یورک در شهر تورنتو واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا محسوب می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه بیش از ۴۰هزار دانشجو دارد که نزدیک به ۱۰هزار نفر آن‌ها دانشجوی بین‌المللی هستند. دانشگاه یورک دوره‌های آموزشی خود را به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌کند. این دانشگاه رتبه ۵۱۱ بهترین دانشگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده است.

ادامه  تحصیل رایگان در کانادا چگونه ممکن می‌شود؟

دانشگاه یورک

دانشگاه کبک

دانشگاه کبک در شهر کبک واقع شده و بیش از ۵۰۰ برنامه آموزشی مختلف را در مقاطع تحصیلی گوناگون ارائه می‌کند. دانشگاه کبک مجموعه‌ای از ۹ موسسه مختلف است که در منطقه وسیع کبک پراکنده شده‌اند. این دانشگاه بودجه قابل توجهی را صرف امور تحقیقاتی می‌کند و با موسسات آموزشی در دیگر نقاط دنیا همکاری دارد. هدف اصلی دانشگاه کبک انجام تحقیقات به منظور رشد و توسعه جامعه کبک است. این دانشگاه هر سال به بیش از ۷۵هزار دانشجو را پذیرش می‌دهد که حدودا ۷هزار نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه کبک رتبه ۵۶۱ دنیا را در اختیار دارد.

دانشگاه های متوسط کانادا

اگر شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز و خوب کانادا را ندارید هنوز هم شانس تحصیل در یک دانشگاه کانادایی مورد تایید وزارت علوم را دارید. وزارت علوم ۳۸ دانشگاه کانادایی را در گروه ج یا سطح متوسط قرار داده است که در ادامه دو مورد از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه شربروک Sherbrooke

شربروک از جمله دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم است که در استان کبک قرار دارد. دانشگاه شربروک در سال ۱۹۵۴ به عنوان یک دانشگاه فرانسوی تاسیس شد و در حال حاضر نیز اکثر دوره‌های آن به زبان فرانسوی ارائه می‌شود. این دانشگاه سه پردیس مختلف دارد که پردیس اصلی آن دارای هفت دانشکده است. پردیس بهداشت این دانشگاه در شرق شربروک واقع شده و محل دانشکده پزشکی است. پردیس Longueuil نیز به بیشتر به تحصیلات تکمیلی اختصاص دارد. بیش از ۸۰ درصد دانشجویانی که در دانشگاه شربروک تحصیل می‌کنند از خارج منطقه شربروک هستند. همچنین در این دانشگاه بیش از ۱۰هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند که این موضوع نشانگر اعتبار بین‌المللی دانشگاه شربروک است. این دانشگاه رتبه ۶۵۱ جهان را در اختیار دارد.

دانشگاه شربروک

دانشگاه لیک هد Lakehead

دانشگاه لیک هد یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی محسوب می‌شود که در سال ۱۹۶۵ به طور رسمی تاسیس شده است. این دانشگاه دارای چندین پردیس و دانشکده‌های مختلف است که در قسمت‌های مختلف انتاریو پراکنده شده‌اند. دانشگاه لیک هد بیش از ۸هزار دانشجو دارد که حدودا ۱۳ درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه در رتبه ۱۲۱۸ جهان قرار دارد.

قبل از انتخاب یک دانشگاه کانادایی حتما لیست دانشگاه های کانادایی مورد تایید وزارت علوم را بررسی کنید تا در صورتی که قصد بازگشت به ایران پس از اتمام دوره تحصیل را داشتید مدرک اخذ شده شما در ایران نیز دارای اعتبار باشد. علاوه بر این به موارد دیگری مانند استان و شهر محل تحصیل نیز دقت کنید زیرا این موارد تاثیر زیادی روی هزینه های زندگی در کانادا خواهد داشت. به عنوان مثال زندگی در شهرهای بزرگ مانند تورنتو هزینه‌های زیادی دارد. همچنین به زبان تدریس دانشگاه نیز دقت داشته باشید زیرا زبان تدریس برخی دانشگاه‌ها در کانادا فقط زبان فرانسوی است.

پاسخی بگذارید

بستن منو