راهنمای جامع ارائه صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا

این یک واقعیت است که ارائه مدارک ناقص و نادرست در رابطه با صورتحساب بانکی و ارائه تمکن مالی باعث ریجکت ویزای متقاضیان شده است. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا یکی از مهم‌ترین مراحل در فرآیند دریافت ویزای هر کشوری است. مدارک موردنیاز بر اساس نوع ویزا و همچنین کشوری که قصد گرفتن ویزای آن را دارید متغیر خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مدارکی که وجود آن برای اکثر ویزاها ضرورت دارد مدارک مربوط به تمکن مالی است. مدارک مربوط به تمکن مالی شامل مواردی می‌شود که مهم‌ترین آن صورت حساب بانکی است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا راهنمای جامعی را در رابطه با ارائه صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا ارائه کنیم.

تمکن مالی چیست؟

بهتر است ابتدا کمی در رابطه با تمکن مالی و دلیل اهمیت آن صحبت کنیم. به هر دلیلی که قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید باید بتوانید این موضوع را ثابت کنید که از توانایی مالی کافی برای تامین هزینه‌های خود در کشور مربوطه برخوردار هستید. به عنوان مثال اگر قصد دارید به عنوان یک گردشگر به حوزه شینگن سفر کنید باید ثابت کنید که پول کافی برای اقامت در کشورهای شینگن و همچنین تفریح و گردش در این کشورها دارید. یا اگر قصد تحصیل در کانادا را داشته باشید باید مدارکی را ارائه کنید که نشان دهد از تمکن مالی مناسبی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور برخوردار هستید.

تمکن مالی ویزا

این موضوع به ویژه برای اخذ ویزاهای باارزش دنیا از جمله ویزای شینگن، ویزای کانادا، ویزای آمریکا، ویزای ژاپن و…اهمیت بالایی دارد. بدون داشتن تمکن مالی کافی امکان اخذ این نوع ویزاها را نخواهید داشت. میزان تمکن مالی بستگی به کشوری دارد که قصد اخذ ویزای آن را دارید. همچنین نوع ویزای درخواستی و مدت اقامت در کشور مربوطه نیز از دیگر عوامل تعیین کننده در میزان تمکن مالی محسوب می‌شوند.

بهترین روش اثبات تمکن مالی

برای اثبات تمکن مالی چند روش مختلف وجود دارد که بسته به نوع ویزا دارای تفاوت است. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند برای اثبات تمکن مالی خود اقدام به ارائه مدارک مربوط به بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی نمایند. همچنین در صورتی که یک شخص دیگر در داخل یا خارج، تامین هزینه‌های متقاضی را در طول مدت اقامت در کشور مربوطه به عهده گرفته باشد باید مدارک مربوط به ضمانت ارائه گردد. اما به طور کلی متداول‌ترین و مهم‌ترین شیوه اثبات تمکن مالی، ارائه صورت حساب بانکی است. در ارائه صورت حساب بانکی باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم.

ادامه  راهنمای جامع دریافت ویزای ژاپن در سال 2020

نحوه اخذ صورت حساب بانکی

صورت حساب بانکی یک گواهی تایید شده توسط بانک است که در آن مواردی از جمله تاریخ افتتاح حساب، میزان موجودی حساب و گردش حساب درج شده است. برای گرفتن این گواهی باید به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کرده و درخواست گواهی صورت حساب نمایید. این گواهی تحت عنوان Bank Statement شناخته می‌شود و توسط بخش بین‌المللی بانک صادر خواهد شد. اطلاعات موجود در گواهی به زبان انگلیسی بوده و ارقام موجود در آن باید بر اساس واحد پولی کشور مقصد باشد. به عنوان مثال اگر صورت حساب را برای ویزای شینگن بخواهید باید ارقام مربوط به موجودی و گردش حساب بر اساس یورو درج شده باشد.

دقت داشته باشید که گواهی تمکن مالی باید مهر برجسته، هولوگرام و امضای بانک را داشته باشد در غیر این صورت فاقد اعتبار خواهد بود. ضمنا این گواهی حداکثر تا یک ماه پس از صدور اعتبار دارد.

این که گردش حساب بانکی برای چه مدت در نظر گرفته شود بستگی به کشوری دارد که قصد اخذ ویزای آن را دارید. اما به طور معمول اکثر کشورها گردش حساب بانکی متقاضی را حداقل برای سه ماه آخر می‌خواهند. اما ممکن است برای اخذ ویزای کشورهایی مانند کانادا و آمریکا و کشورهای حوزه شینگن ارائه گردش حساب بانکی برای ۴ الی ۶ ماه آخر نیز مورد نیاز باشد. همچنین حداقل میزان موجودی که باید در حساب متقاضی باشد بسته به نوع ویزا و کشور مقصد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل ۲۰۰ میلیون تومان موجودی بانکی داشته باشید.

صورت حساب بانکی ویزا

نکات مهم در رابطه با صورت حساب بانکی

شاید این‌طور به نظر برسد که گرفتن صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا کار مشکلی نبوده و به راحتی قابل انجام است. اما واقعیت این است که ارائه صورت حساب بانکی به همین راحتی نیز نبوده و افسران سفارت وسواس زیادی روی گواهی تمکن مالی به خرج می‌دهند. بنابراین برای اخذ صورت حساب بانکی و ارائه آن باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

ادامه  تعیین فوری وقت سفارت آمریکا

تراکنش های بالا شک برانگیز هستند

اگر در زمانی نزدیک به تاریخ ارائه درخواست صورت حساب بانکی تراکنش‌هایی با مبالغ بالا انجام دهید این موضوع برای افسر پرونده شبهه برانگیز خواهد شد. تراکنش‌های بالایی که باعث افزایش ناگهانی موجودی حساب متقاضی شود این تصور را به وجود خواهد آورد که وی تنها برای اخذ ویزا اقدام به افزایش موجودی خود از روش‌هایی مانند گرفتن وام کرده است. در صورتی که نتوانید توضیح قانع‌کننده‌ای برای افزایش ناگهانی موجودی حساب خود ارائه کنید حساب بانکی شما به عنوان یک حساب غیرواقعی شناخته شده و در نتیجه درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

به طور ناگهانی اقدام به برداشت و واریز نکنید

در صورت نیاز به برداشت یا واریز وجه در حساب بانکی نباید این کار را به صورت یکجا انجام دهید. واریز و برداشت حساب بانکی باید به صورت مرحله به مرحله و طی یک دوره حداقل ۳ ماهه انجام شود. این موضوع به ویژه در یک روز و در پایان کارکرد حساب بانکی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در صورتی که مجبور به انجام تراکنش یکجا و با مبالغ بالا شدید بهتر است مدارک توجیهی نظیر مدارک خرید خودرو، فروش ملک و… را نیز ارائه دهید.

حساب بانکی باید متناسب با شغل و درآمد باشد

تراکنش‌های بانکی شخص متقاضی باید با شغل و درآمد وی همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که درآمد ۵ تا ۱۰ میلیون در طول ماه دارد. در صورتی که اختلاف بین واریزی‌های حساب وی با درآمدش زیاد باشد، مثلا واریزهای بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون داشته باشد، باید منبع این پول‌ها را مشخص کند؛ در غیر این صورت حساب بانکی وی و موجودی آن غیرواقعی و غیرمنطقی به نظر خواهد رسید و ممکن است موجب رد درخواست ویزا شود.

تعادل واریز و برداشت را رعایت کنید

این موضوع به ویژه در مورد افرادی صدق می‌کند که شغل آزاد داشته و دائما واریز و برداشت از حساب بانکی آن‌ها صورت می‌گیرد. در صورتی که تنها واریز پول به حساب اتفاق بیفتد ممکن است موجب شک کردن افسر پرونده شود بنابراین باید برداشت از حساب بانکی نیز انجام بگیرد.

ادامه  آدرس و اطلاعات کامل سفارت کانادا در ترکیه، گرجستان، ارمنستان، باکو و دوبی

تنها مانده حساب ملاک نیست

برخی متقاضیان با این تصور که بالا بودن مانده حساب بانکی موجب افزایش شانس آن‌ها برای گرفتن ویزا می‌شود سعی می‌کنند تا به هر طریقی مانده حساب خود را افزایش دهند. این در حالی است که همان موجودی حساب حداقل که برای انواع ویزا تعیین شده کافی خواهد بود. بهتر است به جای افزایش مانده حساب، مدارکی مبنی بر داشتن سپرده بلندمدت یا موارد این چنینی ارائه کنید.

واریز و برداشت متوالی یا با مبالغ مشابه دردسرساز خواهد بود

واریز و برداشت‌های متوالی در طول یک روز ممکن است باعث غیرواقعی به نظر رسیدن حساب بانکی شما شود. همچنین واریز و برداشت با مبالغ مشابه نیز باعث ایجاد شک و تردید در مورد حساب بانکی شما خواهد شد. به عنوان مثال اگر در یک روز ۴ میلیون تومان به حساب شما واریز شده نباید همان روز یا فردا همین میزان پول از حسابتان خارج شود.

موجودی حساب خود را ثابت نگه دارید

آخرین نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید عدم تغییر چشمگیر در موجودی حساب تا زمان دریافت ویزا است. به عنوان مثال اگر موجودی حساب شما در زمان ارائه مدارک تمکن مالی به سفارت ۸۰ میلیون تومان بوده است این مبلغ نباید تا زمان اعلام نتیجه نهایی درخواست ویزا دستخوش تغییرات زیاد شود. دلیل این موضوع به استعلام مانده حساب بانکی شما از طریق سفارت‌ها مربوط می‌شود. در صورتی که سفارت کشور مربوطه طی استعلام خود متوجه شود که موجودی حساب شما از زمان درخواست تا کنون دچار کاهش و افزایش شدیدی شده احتمالا ریجکت ویزای شما بالا خواهد رفت. بنابراین حتی در صورت واریز و برداشت طی این مدت سعی کنید مانده حسابتان دچار تغییر  قابل توجهی نشود.

موضوع تمکن مالی و ارائه صورت حساب بانکی برای دریافت ویزا از جمله مهم‌ترین موضوعات در پرونده‌های درخواست ویزا محسوب می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای اخذ آن با موسسات معتبر فعال در حوزه ویزا و مهاجرت مشورت کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو