زبان رسمی اتریش چیست؟

اتریش به سبب داشتن فرهنگ غنی و ویژگی‌های خاص محبوبیت زیادی بین گردشگران داشته و افراد زیادی در طول سال برای دریافت ویزای توریستی این کشور اقدام می‌کنند. یکی از نکات مهمی که در رابطه با یک سفر به خارج از کشور باید به آن توجه کرد، زبان مردم آن کشور است. در صورت آشنایی نسبی با زبان رسمی کشور مقصد امکان برقراری ارتباط با مردن آن کشور را داشته و در طول سفر راحت‌تر خواهید بود. با توجه به محبوبیت اتریش قصد داریم تا ضمن معرفی آن، در رابطه با زبان رسمی اتریش و فرهنگ این کشور نیز صحبت کنیم.

آشنایی با کشور اتریش

اتریش یکی از ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن است که با داشتن ویزای شینگن می‌توانید به آن سفر کنید. این کشور در اروپای مرکزی است و کشورهای آلمان، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، لیختن اشتاین و سوئیس از جمله همسایه‌های آن محسوب می‌شوند. به جز غرب و جنوب اتریش که بخشی از رشته کوه آلپ در آن قسمت‌ها واقع شده سایر مناطق این کشور عمدتا مسطح است. این کشور وسعتی بیش از ۸۰هزار کیلومتر مربع داشته و دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است. اتریش نزدیک به ۹ میلیون نفر جمعیت داشته و پایتخت آن وین با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر بزرگ‌ترین شهر اتریش محسوب می‌شود.

اتریش

اتریش از جمله کشورهای تاریخی اروپا محسوب می‌شود و مظاهر تاریخ و فرهنگ را می‌توان در شهرهای این کشور به ویژه وین مشاهده کرد. وجود تعدادی از جذاب‌ترین محله‌های فرهنگی جهان در کنار موزه‌های باشکوه و نمادهای موسیقی جهان کافیست تا اتریش را پایتخت فرهنگی اروپا بنامیم. از لحاظ اقتصادی نیز اتریش جزو ثروتمندترین کشورهای جهان بوده و سطح رفاه اجتماعی در آن بسیار بالا است. به همه این موارد باید طبیعت منحصر به فرد اتریش را نیز اضافه کنیم که از مجموعه رودخانه‌ها، رشته کوه‌های آلپ، دره‌های بزرگ و دریاچه‌های زیبا تشکیل یافته است. می‌بینید که اتریش تمام آنچه را که یک گردشگر از سفر به یک کشور می‌خواهد در خود دارد.

ادامه  تشخیص و مقابله با کلاهبرداری موسسات مهاجرتی و ویزا

زبان رسمی اتریش چیست؟

همسایگی با کشور آلمان و ریشه‌های تاریخی مشترک دو کشور باعث شده تا اکثریت قریب به اتفاق مردم اتریش به زبان آلمانی صحبت کنند. زبان آلمانی زبان رسمی اتریش بوده و حدودا ۹۹ درصد مردم این کشور آلمانی حرف می‌زنند. اما به ویژه در قسمت‌های مرزی اتریش اقلیت‌هایی حضور دارند که به زبان‌های ایتالیایی، مجارستانی، ترکی، کرواتی و… صحبت می‌کنند. علت این که مردم اتریش زبان خاص خود را ندارند پیوندهای تاریخی با آلمان و گره خوردن بخش بزرگی از تاریخ اتریش با زبان آلمانی است. البته اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، زبان مردم این کشور زبان آلمانی-اتریشی است که تا حدود بسیار زیادی شبیه به آلمانی بوده و تنها در لهجه و برخی واژگان دارای تفاوت هستند.

در بین زبان‌های دیگر کشور اتریش زبان کرواتی با ۱۳۹هزار نفر، مجارستانی با ۴۰هزار نفر و اسلوونیایی با ۲۵هزار نفر در رده‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند.

تفاوت زبان آلمانی در آلمان و اتریش

زبان رسمی هر دو کشور آلمان و اتریش برگرفته از زبان آلمانی غربی است که به دوره رومیان بازمی‌گردد و در بخش‌هایی از سوئیس، ایتالیا، بلژیک، لوکزامبورگ و لیختن اشتاین نیز صحبت می‌شود. اگرچه مردم هر دو کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند اما برخی کلمات و اصطلاحات و همچنین نحوه کاربرد آن‌ها در این دو کشور متفاوت بوده و لهجه آن‌ها نیز دارای تفاوت‌هایی است. بنابراین اگر قبلا کلاس‌های زبان آلمانی را گذرانده باشید در زمان حضور در اتریش با کلمات و گویش‌هایی مواجه خواهید شد که هیچ شباهتی به آنچه در دوره کلاس آلمانی آموخته‌اید ندارند.

اگرچه تفاوت‌هایی بین زبان آلمانی در آلمان و اتریش وجود دارد اما با تسلط نسبی به زبان آلمانی استاندارد مشکل خاصی برای برقراری ارتباط در کشور اتریش نخواهید داشت.

گویش مردم اتریش

به طور کلی دو نوع گویش خاص در کشور اتریش وجود دارد؛ گویش آلمانیش Alemannic و گویش باواریایی Bavarian. گویش اکثریت مردم اتریش (بیش از ۸ میلیون نفر) باواریایی است که تحت عنوان اترو-باواریایی Austro-Bavarian نیز شناخته می‌شود. این گویش در واقع مجموعه‌ای از گویش‌های بومی را شامل شده و دارای شاخه‌های مجزا در مناطق شمالی و جنوبی اتریش است. سایر مردم اتریش که اکثرا در غرب این کشور ساکن هستند با گویش آلمانیش سخن می‌گویند. این بخش از اتریش بیشتر تحت تاثیر آلمانی-سوئیسی بوده و جمعیت آن‌ها در حدود ۳۰۰هزار نفر است.

ادامه  راهنمای اخذ شهروندی انگلیس در سال 2020

کاربرد زبان انگلیسی در اتریش

اگرچه زبان رسمی اتریش زبان آلمانی است اما به دلیل سطح بالای آموزش در این کشور و گردشگرپذیر بودن آن بسیاری از مردم اتریش با زبان انگلیسی آشنا بوده و قادر به صحبت کردن به این زبان هستند. بنابراین اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید نگران برقراری ارتباط در این کشور نباشید. در هتل‌ها، فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و سایر اماکن شهر وین افرادی وجود دارند که به زبان انگلیسی مسلط بوده و گردشگران را راهنمایی می‌کنند. افراد محلی نیز متوجه هستند که بسیاری از مردم جهان نمی‌توانند آلمانی صحبت کنند به همین دلیل حساسیتی نسبت به انگلیسی صحبت کردن گردشگران ندارند. اما به طور کلی بهتر است حداقل چندین واژه پرکاربرد زبان آلمانی اتریشی را بیاموزید. برخی از این کلمات را در زیر مشاهده می‌کنید:

  • لطفا: Bitte
  • ممنون: Danke
  • سلام: Servus
  • خداحافظ: Tschüss

پاسخی بگذارید

بستن منو